28 Οκτωβρίου 2021

Warning: sprintf(): Too few arguments in /var/www/titormosnet.com/data/www/titormosnet.com/wp-content/themes/newsphere/lib/breadcrumb-trail/inc/breadcrumbs.php on line 254

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Παρτιζάν 89-85: Στον τελικό με ανατροπή, σε ΟΑΚΑ από τα παλιά – titormosnet.com

1 min read

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βρέθηκε να χάνει 19 πόντους από την Παρτιζάν, αλλά με τρομερή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και πρωταγωνιστές τους Παπαπέτρου, Έβανς και Πέρι επικράτησε 89-85 στην παράταση και θα αντιμετωπίσει στον τελικό του τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος» την Κυριακή την Αναντολού Εφές.

Οι «πράσινοι» είχαν δύο εντελώς διαφορετικά πρόσωπα, με ένα κακό πρώτο ημίχρονο σε άμυνα και επίθεση, όπου βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 19 πόντους (δέχθηκε 48 συνολικά), αλλά και ένα εξαιρετικό δεύτερο μέρος, με τρομερή άμυνα στην τέταρτη περίοδο και μεγάλα καλάθια στο τέλος της κανονικής διάρκειας, αλλά και της παράτασης. Ωστόσο, με τον κόσμο να επιστρέφει στο ΟΑΚΑ και να δημιουργεί ατμόσφαιρα από τα παλιά, έστω και με περίπου 8.000 οπαδούς, τον Νέντοβιτς να παίρνει χρόνο για 5 λεπτά και να ετοιμάζεται για πιο δυναμική συνέχεια, ο Δημήτρης Πρίφτης μπορεί να παρουσιάσει κάτι πολύ καλύτερο, εφόσον αυξήσει τη διάρκεια της καλής απόδοσης.

O Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού με 20 πόντους και 6 ασίστ, αλλά τα ευχάριστα ήρθαν από την εξαιρετική (και καθοριστική) εμφάνιση του Τζέρεμι Έβανς (15 πόντους, 7 ριμπάουντ), τη νέα καλή εμφάνιση του Κέντρικ Πέρι (15 πόντους, 3 ασίστ), αλλά και τη θετική συνεισφορά του Φλόιντ (11 πόντους, 6 ριμπάουντ).

Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε με ενθουσιασμό, έχοντας και μια εξαιρετική ατμόσφαιρα μετά από 1,5 χρόνο από 8.000 φιλάθλους και προηγήθηκε 5-0, έχοντας συνεχόμενες καλές άμυνες. Οι φωνές του Ομπράντοβιτς στη συνέχεια ξύπνησαν την Παρτιζάν, που άρχισε να πιέζει σε όλο το γήπεδο και να δυσκολεύει τον Παναθηναϊκό οργανωτικά, ενώ και στην άμυνα χρεώθηκε γρήγορα φάουλ κι έστειλε σε εύκολους πόντους από τη βολή τους Σέρβους. Το αποτέλεσμα ήταν η Παρτιζάν να πάρει κεφάλι στο σκορ και μάλιστα να ξεφύγει και με 12-20, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 14-20 με καλάθι του Έβανς και μια καλή άμυνα του Παπαγιάννη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η κακή εικόνα του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε σε άμυνα και επίθεση. Η Παρτιζάν έλεγξε απόλυτα τα ριμπάουντ (10-20 στο ημίχρονο) και τρέχοντας στο γήπεδο, δημιούργησε πολλά προβλήματα στην ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, η οποία έχασε την αυτοσυγκέντρωσή της και δεχόταν το ένα καλάθι μετά το άλλο στον αιφνιδιασμό, χωρίς να αντιδρά. Η διαφορά άγγιξε τους 20 πόντους (21-40) για να κλείσει το κακό πρώτο ημίχρονο στο -17 για τους «πράσινους», που ήταν άστοχοι (1/9 τρίποντα) και χωρίς δημιουργία στην επίθεση (5 ασίστ και 6 λάθη).