Κυριακή, 12 Αυγούστου 2018

Προβλημάτισε ο Παναιτωλικός, ήττα με 1-0 από τον Πανιώνιο

Την ήττα με σκορ 1-0 γνώρισε η ομάδα μας από τον Πανιώνιο στα πλαίσια του φιλικού αγώνα που έλαβε χώρα στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης, το απόγευμα του Σαββάτου. Ο Παναιτωλικός ήταν συνολικά κακός και δεν κατάφερε να πιάσει ούτε στο ελάχιστο την απόδοση των προηγουμένων φιλικών, προβληματίζοντας με την αγωνιστική του εικόνα. Στο γήπεδο βρέθηκαν αρκετοί φίλοι του Παναιτωλικού, όπως και ο μεγαλομέτοχος της ομάδας Φώτης Κωστούλας, μαζί με τον πρόεδρο, Μάκη Μπελεβώνη.

Με το κλασσικό, πλέον, 4-1-4-1 παρέταξε τον Παναιτωλικό ο  Τραϊανός Δέλλας. Ο Κυριακίδης κάτω από τα δοκάρια, Μαρινάκης, Μιχάι, Άργκους, Ρότσα οι τέσσερις της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά και ο Έρικσον μπροστά τους ως «εξάρι». Κεντρικοί χαφ οι Πάουλο, Μάζουρεκ, ενώ στα άκρα οι Μανά (αριστερά) και Γουίλιαν (δεξιά). Στην κορυφή της επίθεσης ο Ντίαζ , ελλείψει του Μοράρ που ήταν για ένα ακόμη παιχνίδι εκτός αποστολής.

Φλύαρες επιθετικά οι δύο ομάδες στο πρώτο μισό του αγώνα, πολλά τα λάθη εκατέρωθεν και ελάχιστες οι καλές στιγμές. Η μοναδική ευκαιρία για τον Παναιτωλικό σημειώθηκε στο πρώτο 10λεπτο, όταν ο Γουίλιαν μπήκε από τα δεξιά στη μεγάλη περιοχή, γύρισε επικίνδυνα προς το πέναλτι αλλά η αντίπαλη άμυνα απομάκρυνε τον κίνδυνο. Η ομάδα μας προσπαθούσε να κυκλοφορήσει την μπάλα, αλλά της έλειπε η δημιουργικότητα στην τελική πάσα, ενώ αξίζει να αναφερθεί ότι έγιναν πολλές διαγώνιες βαθιές μπαλιές προς την επίθεση, οι περισσότερες αποτυχημένες. Μάλιστα, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 39’, χωρίς να έχει απειληθεί πιο πριν, μετά από λάθος του Μάρκος Πάουλο στο χώρο του κέντρου. Συγκεκριμένα, ο Ντουρμισάι του απέσπασε την μπάλα, η οποία πέρασε στον Σπυριδόνοβιτς. Εκείνος σούταρε εκτός περιοχής, ο Κυριακίδης απέκρουσε ασταθώς, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Μασούρας σκοράροντας σε κενή εστία. Στα εναπομείναντα λεπτά του ημιχρόνου ο Παναιτωλικός κέρδισε κάποια κόρνερ, από τα οποία ο Πανιώνιος έβγαινε ταχύτατα στην αντεπίθεση χωρίς να καταφέρει κάτι.
Με 5 αλλαγές ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο για την ομάδα μας. Γιαννακόπουλος αντί του Κυριακίδη, Τσοκάνης αντί του Ρότσα, Χαντάκιας αντί του Μιχάι, Λιάβας αντί του Μάζουρεκ και Βασιλούδης αντί του Ντίαζ οι επιλογές του Δέλλα, ο οποίος δοκίμασε τον Μανά σαν «κυνηγό». Αριστερά της επίθεσης πέρασε ο Βασιλούδης και σαν κεντρικό χαφ ο Λιάβας. Ο Πανιώνιος μπήκε πιο δυνατά, δημιουργώντας τρεις καλές στιγμές στα πρώτα 15 λεπτά της επανάληψης. Ο Παναιτωλικός «απάντησε» με μακρινό σουτ του Πάουλο που πέρασε λίγο άουτ και , γενικά, ισορρόπησε το ματς μετά την αρχική πίεση.Μετά το 70’, εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο οι νέοι της Κ20 ( όπως και στο ματς με τον ΠΑΣ). Ο ρυθμός του ματς έπεσε και δε σημειώθηκε άλλη μεγάλη φάση μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης.

Η προσπάθεια να κυκλοφορήσει η μπάλα ορθολογικά και με αρκετούς συνδυασμούς μεταξύ των παικτών μας.
Η αγωνιστική εικόνα των Έρικσον ( εύστοχες μακρινές μπαλιές, αλλαγές παιχνιδιού και αλληλοκαλύψεις) και Λιάβα ( ώριμο και ψύχραιμο παιχνίδι απο το νεαρό).

• Η επιθετική λειτουργία της ομάδας. Εντελώς «άοσμος» επιθετικά ο Παναιτωλικός, απείλησε ελάχιστα τον καλά οργανωμένο Πανιώνιο και δεν βρήκε τις τελικές πάσες που θα ξεκλείδωναν την αντίπαλη άμυνα.
Η αμυντική εικόνα της ομάδας από το 35’ μέχρι το 60’. Σε αυτό το διάστημα δεχτήκαμε ένα «χαζό» γκολ, πολλές επικίνδυνες αντεπιθέσεις καθώς και 3-4 κλασσικές ευκαιρίες για γκολ.
Η απόδοση των Μάρκος Πάουλο και Ρότσα. Ο κεντρικός χαφ εκτός του αβίαστου λάθους στη φάση του γκολ, άφηνε μεγάλα κενά στη μεσαία γραμμή και δε βοηθούσε στην αλληλοκάλυψη. Ο Ρότσα από τη μεριά του δέχτηκε, δικαιολογημένα, πολλές παρατηρήσεις απο τον τεχνικό του Παναιτωλικού αφού δε βοήθησε σε κανέναν τομέα του παιχνιδιού.

Εύκολο έργο για τον ρέφερι Τσαμούρη, δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα.
Ο Έρικσον ήταν από τους λίγους διασωθέντες του ματς για τον Παναιτωλικό, έχοντας σωστές μεταβιβάσεις και πολλά τρεξίματα, λαμβάνοντας, έτσι, τον άτυπο τίτλο του MVPτης ομάδας μας.

Πρώτη ήττα για τον Παναιτωλικό στα φιλικά προετοιμασίας και «καμπανάκι» για την αρνητική εμφάνιση στη Νέα Σμύρνη. Η ομάδα φαίνεται πως χρειάζεται μεταγραφική ενίσχυση απαραιτήτως στη θέση του φορ, αφού είναι αδύνατο να βγει η χρονιά μόνο με τον Μοράρ και το νεαρό Βακράκο. Επίσης, ενδεχόμενες μεταγραφές στο νευραλγικό χώρο του κέντρου και στα δεξιά της άμυνας θα «λύσουν» τα χέρια του Δέλλα και θα δώσουν βάθος στον Aγρινιώτικο πάγκο. Σε καμία περίπτωση, βέβαια, δεν εκμηδενίζεται η προσπάθεια που έχουν καταβάλλει παίκτες και προπονητής καθ’όλη τη διάρκεια της προετοιμασίας, εξαιτίας ενός άσχημου αποτελέσματος. Εν κατακλείδι, μπορούν να βγουν χρήσιμα συμπεράσματα και να αναδειχθούν οι όποιες αδυναμίες σε τέτοιου τύπου δυνατά φιλικά, έτσι ώστε η ομάδα να ενισχυθεί και να παρουσιαστεί έτοιμη στις επίσημες υποχρεώσεις της.