Πέμπτη, 9 Αυγούστου 2018

Του πήρε τον αέρα! 2-1 τον ΠΑΣ ο Παναιτωλικός

Νικητής με σκορ 2-1 αναδείχθηκε ο Παναιτωλικός έναντι του ΠΑΣ Γιάννινα στον αγώνα που διεξήχθη το απόγευμα της Τετάρτης στο γήπεδο της ομάδας μας, παρουσία 2.500 και πλέον οπαδών του, οι οποίοι δημιούργησαν εξαιρετική ατμόσφαιρα. Οι κυανοκίτρινοι ήταν ανώτεροι καθ’όλη τη διάρκεια του αγώνα, κινδύνεψαν σε ελάχιστες περιπτώσεις, πίεσαν τον αντίπαλο και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ, αφήνοντας πολλές υποσχέσεις στο φίλαθλο κοινό τους για τη σεζόν που είναι προ των πυλών.

Ο Τραϊνός Δέλλας παρέταξε την ομάδα με σύστημα 4-1-4-1. Πορτιέρο ο Κυριακίδης, Τσοκάνης (αριστερά) και Μαρινάκης (δεξιά) οι πλάγιοι μπακ, στο κέντρο της άμυνας οι Μιχάι, Χαντάκιας, ο Έρικσον καθαρό εξάρι, ενώ λίγο πιο μπροστά ως κεντρικοί χαφ οι Λιάβας και Μάρκος Πάουλο, με τον Βραζιλιάνο να έχει πιο «ελεύθερο» ρόλο. Στα φτερά της επίθεσης επιλέχτηκαν οι Μανά (αριστερά) και Γουίλιαν (δεξιά), με τον Ντίαζ να βρίσκεται στην κορυφή της επίθεσης, αντί του Μοράρ που ένιωσε ενοχλήσεις και παρακολούθησε το ματς απο την κερκίδα.
Στο 1ο ημίχρονο, οι Αγρινιώτες μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο απειλώντας κυρίως με τον Ντίαζ, τόσο με σουτ από μακρινή απόσταση όσο και εντός περιοχής. Ο Ουρουγουανός, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Γουίλιαν (περισσότερο) και Μανά  (λιγότερο) ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου για την αμυντική γραμμή των Ηπειρωτών. Η πρώτη κλασσική ευκαιρία ήρθε στο 28', όταν ο Έρικσον βρήκε με όμορφη μπαλιά τον Ντίαζ, στην πλάτη της άμυνας, εκείνος γύρισε στο ύψος του πέναλτι για τον Μανά, ο οποίος δεν έπιασε γεμάτο σουτ, αλλά η μπάλα στρώθηκε ιδανικά στον προωθημένο Μαρινάκη. Ο δεξιός μπακ πλάσαρε από ευνοϊκή θέση αλλά η μπάλα προσέκρουσε στους αμυντικούς του ΠΑΣ και πέρασε κόρνερ. Η επόμενη μεγάλη στιγμή σημειώθηκε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου στο 43', όταν ο Μανά σέντραρε από αριστερά και ο Γουίλιαν έπιασε την κεφαλιά  με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Βελλίδη. Στον αντίποδα οι Γιαννιώτες ήταν σχεδόν άφαντοι επιθετικά τα πρώτα 45 λεπτά. Το μακρινό σουτ του Σιόντη καθώς και ένα σοβαρό λάθος του Μαρινάκη στα όρια της μεγάλης περιοχής, που το διόρθωσε ο ίδιος σταματώντας τον αντίπαλο με φάουλ, ήταν οι μοναδικές στιγμές που ίσως άγχωσαν τον Κυριακίδη. Έτσι το 1ο ημίχρονο πέρασε χωρίς να σημειωθεί κάποιο γκολ.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με τρεις αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Οι Μάζουρεκ, Άργκους, Ρότσα, πήραν τις θέσεις των Λιάβα, Χαντάκια, Τσοκάνη. Ότι δεν κατάφεραν στο 1ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, το πέτυχαν με την έναρξη της επανάληψης. Ο Γουίλιαν στο 46’ βρήκε κενό χώρο έξω από τη μεγάλη περιοχή του ΠΑΣ και πιάνοντας εξαιρετικό σουτ νίκησε τον Βελλίδη, ξεσηκώνοντας την κερκίδα. Στα επόμενα 10 λεπτά οι δύο ομάδες είχαν από μια σημαντική στιγμή. Πρώτα ο Γουίλιαν επιχείρησε να πετύχει και δεύτερο τέρμα, μπαίνοντας δυναμικά από τη δεξιά πλευρά μα το τελείωμά του πέρασε άουτ. Ανάλογη τύχη είχε και το πλασέ του Κριζμάν σε δεύτερο χρόνο, ο οποίος μετά από κάθετη μπαλιά βρέθηκε φάτσα με την εστία του Κυριακίδη αλλά αστόχησε. Από το 63' και μετά η μορφή του αγώνα άλλαξε, καθώς ο Δέλλας πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους «μικρούς» της Κ20 που είχε στον πάγκο, καθώς και τους Γιαννακόπουλο, Αγρόδημο, Κόκκόρη και Μαλή. Στο 69' ο 20χρονος επιθετικός Βακράκος άρπαξε την ευκαιρία από τα μαλλιά, πετυχαίνοντας το 2-0. Πιο συγκεκριμένα, μετά από υπέροχη συνεργασία και εναλλαγή της μπάλας με τον Μάζουρεκ, βρέθηκε απέναντι από τον Περιστερίδη τελειώνοντας υποδειγματικά τη φάση. Η απάντηση των φιλοξενουμένων ήρθε στο 82' μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Λιάσου. Οι Γιαννιώτες είχαν «προειδοποιήσει» με παρόμοιο τρόπο λίγο πριν, αλλά ο γκολκίπερ Γιαννακόπουλος έπεσε στη γωνία του και απέκρουσε επικίνδυνη κεφαλιά. Η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα προέκυψε στις καθυστερήσεις, όταν ο Βακράκος έστειλε την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση, κι έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 2-1.

• Η επιθετική λειτουργία του Παναιτωλικού, και κυρίως οι ορεξάτοι Ντίαζ και Γουίλιαν, που δημιούργησαν πολλά ρήγματα στον αντίπαλο, αλλά και η επανεμφάνιση του Μάζουρεκ, ο οποίος «σέρβιρε» το 2ο γκολ.
  • Η συνολική αμυντική λειτουργία, κυρίως στο 1ο ημίχρονο, που δεν επέτρεψε στον ΠΑΣ να δημιουργήσει σοβαρούς επιθετικούς κινδύνους.
  • Ο Έρικσον. Ηγετική φυσιογνωμία στο χώρο του κέντρου, βλέπει γήπεδο, ενθαρρύνει διαρκώς τους συμπαίκτες του, «βγάζει» πάθος ακόμα και σε φιλικό παιχνίδι.
  • Η χρησιμοποίηση για, περίπου, ένα μισάωρο πολλών νέων «παιδιών» από τις ακαδημίες, καθώς και η εν γένει παρουσία του 17χρονου Λιάβα, που ξεκίνησε ως βασικός και είχε ιδιαίτερα μεστή απόδοση.
  • Ο κόσμος του Παναιτωλικού που βρέθηκε στο γήπεδο και στήριξε την ομάδα παρά την υπερβολική ζέστη που επικρατούσε και ,κυρίως, οι οργανωμένοι που «θέρμαναν» ακόμα περισσότερο την ατμοσφαίρα με καπνογόνα και συνθήματα.

• Η αμυντική αντίδραση της ομάδας στις στημένες φάσεις και κυρίως στο 2ο ημίχρονο. Από μια τέτοια φάση προήλθε το γκολ, όπου η άμυνα «κόλλησε» και δεν απομάκρυνε τον κίνδυνο, ενώ υπήρξαν 3-4 ακόμα περιπτώσεις, στις οποίες παρατηρήθηκε αμυντική «αδράνεια».
Απαρατήρητος πέρασε ο διαιτητής της συνάντησης. Ίσως θα μπορούσε να τιμωρήσει με κίτρινη κάρτα περισσότερους παίκτες ( ιδίως του ΠΑΣ) για να προφυλάξει το σύνολο των ποδοσφαιριστών από κάποιον τραυματισμό. Τηρουμένων των αναλογιών ενός φιλικού αγώνα, βέβαια, η παρουσία του κρίνεται θετική.

Γουίλιαν και Ντίαζ διεκδικούν τον τίτλο του MVP της συνάντησης. Και οι δυο ήταν ιδιαίτερα κινητικοί, δημιούργησαν πολλούς κινδύνους και ταλαιπώρησαν τους αμυντικούς του ΠΑΣ. Η πλάστιγγα γέρνει υπέρ του Γουίλιαν, όμως, λόγω του εξαιρετικού τέρματος που πέτυχε. Επομένως, δίκαια θα μπορούσαμε να δώσουμε τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη στο Βραζιλιάνο ακραίο επιθετικό.

Παναιτωλικός και ΠΑΣ Γιάννινα βρέθηκαν αντιμέτωποι για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες μέρες, αυτή τη φορά μπροστά στο κοινό του Αγρινίου. Η ομάδα μας διπλασίασε τις νίκες, έπαιξε καλό ποδόσφαιρο, έδειξε πιο έτοιμη από τον αντίπαλο κι άφησε ικανοποιημένους τους απαιτητικούς φιλάθλους της, γεμίζοντας τους με αισιοδοξία για τη συνέχεια. Τόσο τα πρώτα θετικά δείγματα γραφής από τα φιλικά, όσο και η αναμενόμενη μεταγραφική ενίσχυση μετά τη διαφαινόμενη λύση του τηλεοπτικού ζητήματος, δημιουργούν μεγάλες προοπτικές για τη φετινή σεζόν. Όλα αυτά, όμως, παραμένουν σε θεωρητικό επίπεδο, μέχρι να αρχίσει το πρωτάθλημα και να φανούν οι πραγματικές δυνατότητες της ομάδας.