Σάββατο, 18 Αυγούστου 2018

Έτοιμος μεν αλλά...

Νίκη με σκορ 2-1 και καλή εμφάνιση απέναντι στην Κέρκυρα. Έτσι έκλεισε την προετοιμασία του ο Παναιτωλικός, σε ένα ματς που για μία ακόμη φορά η ομάδα έδειξε τα συν αλλά και τα πλην της, τα οποία πρέπει να καλυφθούν, για να είναι εξασφαλισμένο το βάθος του ρόστερ στις θέσεις "9" και "10". Προβλημάτισε η ομάδα στο πρώτο ημίχρονο, εξαιρετική εικόνα, σε όλους τους τομείς, για όσο αγωνίστηκαν οι βασικοί, στο δεύτερο. Πάνω από 1000 φίλαθλοι στο γήπεδο.

Σταθερός στο 4-1-4-1 ο Δέλλας. Προφύλαξε τους Μιχάι, Μάζουρεκ και Ουίλιαν, επιλέγοντας τον Κυριακίδη κάτω από τα γκολπόστ, Τσοκάνη - Χαντάκια - Άργκους - Μαρινάκη στην άμυνα, Έρικσον με Πάουλο και Λιάβα μπροστά του, Μανά και Ντίας στα "φτερά" και καθαρό φορ τον Μοράρ.

Η Κέρκυρα μπήκε με περισσότερο τσαμπουκά στο παιχνίδι. Ο Παναιτωλικός δεν απείλησε ιδιαίτερα παρά μετά το δεκάλεπτο με σουτ των Μανά και Μαρινάκη. Στο ημίωρο μετά από κόψιμο του Λιάβα, βγήκε στην αντεπίθεση ο Ντίας, που ξανασυνεργάστηκε με τον νεαρό, το σουτ του οποίου πέρασε ελάχιστα άουτ.  Κάπου εκεί αποχώρησε ο Τσοκάνης αναγκαστικά, δεχόμενος απανωτά σκληρά μαρκαρίσματα, αφήνοντας τη θέση του στον Ρότσα. Η Κέρκυρα απείλησε στο 41' με τον Τουράμ και ένα λεπτό αργότερα ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βλάντ Μοράρ, λίγο έξω από την περιοχή.

Ο Παναιτωλικός έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο. Μαχητική κούρσα από τον Μαρινάκη, γύρισμα του Ντίας στον Μοράρ, στη μικρή περιοχή, που υπήρξε όμως ομαδικότερος της περίστασης και πήγε να πασάρει αντί να τελειώσει τη φάση μόνος. Λίγο αργότερα ο κίπερ της Κέρκυρας σταμάτησε όμορφο σουτ του Πάουλο, ώσπου στο 54' μετά από πολύ ωραία κάθετη μπαλιά από τα δεξιά, σπάει την ζώνη του οφσάιντ ο Μοράρ, ο οποίος περνώντας και τον τερματοφυλακα πλασάρει όμορφα για το 2-0. Στα τελευταία είκοσι λεπτά ο Δέλλας έριξε τα "πιτσιρίκια" στη μάχη. Ο ρυθμός έπεσε, αν και ο Παναιτωλικός με τον Βακράκο στο 76'  έχασε αξιόλογη ευκαιρία. Οι Φαίακες μείωσαν στο 79' μετά από κεφαλιά του Βέρτζου.

• Ο Μοράρ. Εκτελεστής με τα όλα του, έδωσε τις επιθετικές κινήσεις που έλειψαν από τα προηγούμενα ματς της προετοιμασίας όπου απουσίασε.
  • Ο Μαρινάκης. Συνεχίζει να ανεβαίνει από πέρυσι. Κυριολεκτικά όργωνε όλη την δεξιά πτέρυγα, βοηθώντας εξίσου επιθετικά και ανασταλτικά.
  • Ο Έρικσον. Ο σταθερότερος σε απόδοση παίκτης στην προετοιμασία της ομάδας.
  • Οι αντεπιθέσεις. Αν δουλευτούν κι άλλο, θα πετάει φωτιές η ομάδα. Μανά, Ντίας, Ουίλιαν και Μάζουρεκ μπορούν να κρύψουν την μπάλα σε αυτόν τον τομέα.

• Το νωχελικό ξεκίνημα της ομάδας που εκτός από το γκολ του Μοράρ, που ήρθε από στημένο, πέταξε στα "σκουπίδια" ένα ολόκληρο ημίχρονο.
  • Η δυσκολία στην δημιουργία και στην ανάπτυξη. Λείπει ο Μάζουρεκ; Δεν έχει παίχτη που να "βλέπει" γήπεδο ως κλασσικό "10"στο χορτάρι. Η ομάδα θέλει τουλάχιστον την προσθήκη ενός παίκτη μεσοεπιθετικά.

Ο ρέφερι κάπου το έχασε είναι η αλήθεια. Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες της Κέρκυρας έκαναν αδικαιολόγητα σκληρά - για φιλικό- φάουλ, τα οποία οδήγησαν στην αναγκαστική αλλαγή του Τσοκάνη, δίχως να τιμωρηθούν με κάρτα. Αντίστοιχα στο δεύτερο ημίχρονο τιμώρησε με κίτρινη τον Κόκκορη για σκληρό παιχνίδι...

Βλάντ "ο Παλουκωτής" Μοράρ. Είναι φορ πολυτέλειας για τον Παναιτωλικό και το δείχνει σε κάθε ευκαιρία. Ανοίγει χώρους, πιέζει, εκτελεί. Έχει "βρωμοπόδαρο", το έχουμε εμπεδώσει για τα καλά κι ας σουτάρει εξίσου καλά και με τα δύο πόδια και η μαχητικότητά του κάνει την κερκίδα να τον "γουστάρει" περισσότερο.

Αν θέλει μπορεί. Αυτό έδειξε ο Παναιτωλικός σήμερα. Από το τελείωμα του πρώτου ημιχρόνου μέχρι το 65'-70' ήταν άψογος. Η ομάδα χρειάζεται όμως βάθος γιατί καλό είναι μεν να δίνονται ευκαιρίες στους νέους, αλλά δεν γίνεται όταν λείπει ένας νευραλγικός παίκτης, όπως ο Μάζουρεκ ή ο Μοράρ, να μην υπάρχει κάποιος στα ίδια "κυβικά" για να αντικαταστήσει. Όλα θα κριθούν από τις κινήσεις της διοίκησης. Χρόνος υπάρχει, δουλειά από πλευράς Δέλλα έχει γίνει και μάλιστα καλή, οπότε... στην αναμονή.

Για το φωτογραφικό υλικό που ακολουθεί ευχαριστούμε θερμά το Φωτογραφείο Δερβίσης.