Τρίτη, 14 Αυγούστου 2018

"Κόλλησε" στο μηδέν

Σε ένα ματς που ο προπονητής του Παναιτωλικού, Τραϊανός Δέλλας, χρησιμοποίησε πολλούς πιτσιρικάδες και αναπληρωματικούς, για το περισσότερο διάστημα, ο Παναιτωλικός αναδείχθηκε ισόπαλος με την Παναχαϊκή, χωρίς σκόρ, στο γήπεδο του Αγρινίου. Περίπου 1000 φίλοι των καναρινιών βρέθηκαν στις εξέδρες, ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα για ενίσχυση του ερασιτέχνη. Aπό τις εξέδρες είδαν το ματς Μοράρ, Άργκους, Γουίλιαν και Κυριακίδης.

Καθιερωμένο 4-1-4-1 από τον Δέλλα. Γιαννακόπουλος στα γκολπόστ, Ρότσα, Μιχάι, Χαντάκιας και Μπελεβώνης τετράδα στην άμυνα, Λιάβας καθαρό εξάρι, Μάζουρεκ και Βασιλούδης μπροστά του, Παρράς και Κόκκορης στα άκρα. Μοναδικός προωθημένος ο Βακράκος.

Από τη στιγμή που έγιναν γνωστές οι ενδεκάδες ο αγώνας πήρε το χαρακτήρα της αξιολόγησης του υλικού στον πάγκο. Η Παναχαϊκή μπήκε πιο δυνατά. Κέρδισε κόρνερ στο 6' που δεν εκμεταλλεύτηκε και έκανε μία ακόμη φάση στο δεκάλεπτο μετά από λάθος του Ρότσα. Μετά το τέταρτο ο Παναιτωλικός ανέβηκε. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάζουρεκ από καλή θέση πέρασε άουτ ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό, πάλι σουτ του ίδιου έξω από την περιοχή δεν βρήκε στόχο. Στο 19', μετά από λάθος του Βασιλούδη η Παναχαϊκή έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Ελευθεριάδη. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι δύο ομάδες απειλούσαν κυρίως από μακρινά σουτ ή στημένες μπάλες, δίχως να προκύψει κάτι αξιόλογο.

Στην επανάληψη πέρασαν στο γήπεδο Μαλής, Τσοκάνης και Αγρόδημος. Ο Παναιτωλικός απείλησε πρώτος στο 48' με κεφαλιά του Αγρόδημου, μετά από κόρνερ του Κόκκορη. Στο 58' μετά από λάθος του Γιαννακόπουλου η Παναχαϊκή απώλεσε μία ακόμη ευκαιρία ενώ στο 61' σουτ του Τσοκάνη έδιωξε ο Κολοβούρης. Ο ρυθμός λόγω των συνεχόμεων αλλαγών έπεφτε διαρκώς. Η μεγαλύτερη φάση του αγώνα ήρθε στο 88' όταν μετά από κάθετη του Πάουλο και γύρισμα του Ντίας, ο Αγρόδημος νικήθηκε από τον Κολοβούρη. Το 0-0 παρέμεινε. Χρησιμοποιήθηκαν όλοι οι διαθέσιμοι παίκτες πλην του Έρικσον.

• Ο Μιχάι. Ηγέτης. Καίρια κοψίματα, "μάσαγε σίδερα" στις διεκδικήσεις και ήταν παντού.
  • Θετικός και ο Λιάβας αν και έκανε κάποια λαθάκια.
  • Καλή παρουσία ο Αγρόδημος για όσο αγωνίστηκε.
  • Η προσπάθεια του Παναιτωλικού να παίξει ποδόσφαιρο κατοχής και κυκλοφορίας.
  • Η ανταπόκριση του κόσμου παρά το ότι το φιλικό ήταν σε εντελώς αντιεμπορική μέρα.

• Ο Κόκκορης. Εκτός από μερικές καλές κούρσες, ήταν εκτός αγώνα. Δείχνει ότι θέλει χρόνο και δουλειά.
  • Ο Γιαννακόπουλος. Όπου κλήθηκε να επέμβει ήταν στη θέση του ωστόσο με τη μπάλα στα πόδια "έκανες το σταυρό σου". Καθόλου σίγουρες μεταβιβάσεις, είτε κοντινές, είτε μακρινές.
  • Η αδυναμία της ομάδας να πατήσει περιοχή. Φωνάζει ότι θέλει ενίσχυση επιθετικά.

Τίποτα το ιδιαίτερο για τον "άρχοντα" της αναμέτρησης, που δεν αντιμετώπισε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Ομοίως για τους βοηθούς.

Δίχως συζήτηση ο Μιχάι. Ο κορυφαίος του γηπέδου και ας τον είδαμε μόλις 45'. Βράχος με όλη την έννοια της λέξης. Στυλοβάτης της άμυνας του Παναιτωλικού. Έτρεχε, έκοβε, πίεζε, πάσαρε, δεν έχασε ούτε μία μονομαχία. Απλά άψογος, δικαιολογημένες οι φήμες που ακούγονται σχετικά με την ανανέωση του συμβολαίου του.

Κανένα ιδιαίτερο συμπέρασμα από το σημερινό ματς μιας και είχε χαρακτήρα διατήρησης φόρμας για όσους είχαν λίγο χρόνο συμμετοχής ως τώρα στα άλλα φιλικά και αξιολόγησης για τους πιτσιρικάδες. Από εδώ και πέρα ο Παναιτωλικός πατάει γκάζι για την τελική ευθεία της προετοιμασίας ενόψει της νέας σεζόν. Χρειάζεται άμεσα βελτίωση και ενίσχυση επιθετικά, θα λέγαμε εμείς ως ένα λιτό σχόλιο.

Για το φωτογραφικό υλικό που ακολουθεί ευχαριστούμε θερμά το Φωτογραφείο Δερβίσης.