Σάββατο, 25 Αυγούστου 2018

H προϊστορία του Παναιτωλικός- Ατρόμητος στη μεγάλη κατηγορία (vids)

Ισορροπημένη είναι η προϊστορία ανάμεσα σε Παναιτωλικό και Ατρόμητο σε επίπεδο Α' Εθνικής. Σε 8 ματς που έχουν διεξαχθεί στο Αγρίνιο, 2 φορές έχει αναδειχθεί νικητής ο Παναιτωλικός, 1 ο Ατρόμητος και 5 έληξαν ισόπαλα.

Στο μακρινό 1976 οι 2 ομάδες αναμετρήθηκαν για 1η φορά για το πρωτάθλημα της Α' Εθνικής και το τελικό σκορ ήταν 0-0. Την αμέσως επόμενη σεζόν ( 76'-77') ο Ατρόμητος έφυγε ηττημένος από το Αγρίνιο με σκορ 1-0. Σκόρερ ο Μπεκατώρος στο 41'. Αυτές ήταν οι μοναδικές συναντήσεις στα πλαίσια της Α' Εθνικής, αφού οι επόμενοι 6 αγώνες πραγματοποιήθηκαν στα πλαίσια της Superleague. Αναλυτικότερα:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ- ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1-1 (05/12/2012)

Επιτακτική ήταν η νίκη για τον Παναιτωλικό σε εκείνο το ματς για να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις. Οι παίκτες της ομάδας μας μπήκαν δυνατά πιέζοντας τον αντίπαλο και προηγήθηκαν νωρίς με ωραίο σουτ του Ανρί Καμαρά στο 9', ενώ απώλεσαν κι αρκετές ευκαιρίες για να διευρύνουν το σκορ. Στο 2ο ημίχρονο οι Περιστεριώτες ισορρόπησαν και στο 75' ο Εντζεγκουέλε ανέτρεψε τον Μήτρογλου εντός περιοχής. Ο ίδιος παίκτης ευστόχησε από την άσπρη βούλα και διαμορφώθηκε το τελικό 1-1. Έντονα παράπονα είχε η ομάδα μας από τον διαιτητή Τριτσώνη για τον τρόπο που "σφύριξε".

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ- ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1-3  (02/03/2014)

Εντελώς άδικο αποτέλεσμα, με τον Τζενάμο να κάνει το ματς της ζωής του ως πορτιέρο του Ατρομήτου. Ο Παναιτωλικός έχασε σωρεία ευκαιριών και πλήρωσε τα τραγικά λάθη της άμυνας του, καθώς και την αστοχία τις επιθετικής του γραμμής. 2 γκολ πέτυχε ο Παπαδόπουλος, 1 ο Μπρίτο, ενώ ειχε ισοφαρρίσει προσωρινά ο Μπόγιοβιτς. Κακή η διαιτησία του Παππά που θα μπορούσε να δείξει κόκκινη κάρτα στον Ατρόμητο καθώς και να καταλογίσει πέναλτι υπέρ του Παναιτωλικού.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ- ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1-1 (26/01/2015)

Σε έναν κομβικό για την έξοδο στην Ευρώπη αγώνα, ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να νικήσει και ουσιαστικά να "αγκαλιάσει" την 5άδα. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν με τον Ούμπιντες στο ενδέκατο δευτερόλεπτο ανοίγοντας το σκορ. Η ομάδα μας πίεσε ασφυχτικά στο βροχερό τερέν, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει στο 92' με τον Ντιέγκο Μπεχαράνο. Από τα μελανά σημεία του αγώνα ο μη καταλογισμός κανονικότατου γκολ για τον Παναιτωλικό στο πρώτο ημίχρονο, απόφαση που επηρέασε καθοριστικά την έκβαση του αποτελέσματος.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ- ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1-1 (07/12/2015)

Μέσα σε 4' λεπτά διαμορφώθηκε το τελικό σκορ της συνάντησης. Ο Μπρίτο στο 65' άνοιξε το σκόρ για να απαντήσει 3 λεπτά αργότερα ο Βιγιαφάνιες. Πολλές οι κλασσικές ευκαιρίες για τους Περιστεριώτες σε εκείνο το ματς.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ- ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 2-0 (04/02/2017)

Η επιστροφή του Χάβου στον αγρινιώτικο πάγκο συνδυάστηκε με μια άνετη νίκη. Ο Μαρκόφσκι έκανε το 1-0 στο 12' και το ματς "κλείδωσε" ο Μουνιόζ. Εξαιρετική η παρουσία της ομάδας σε εκείνο το ματς με όμορφο ποδόσφαιρο.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ- ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 2-2 (26/08/2017)

Φανταστικό παιχνίδι στο Αγρίνιο, επιστροφή των οργανωμένων του Παναιτωλικού στο πέταλο, ματς-διαφήμιση για το ποδόσφαιρο. Οι φιλοξενούμενοι "πάγωσαν" το Aγρινιώτικο κοινό, με τον Ντιγκινί στο 33', αλλά ο Χαντάκιας ισοφάρισε με κεφαλιά στο 67'. Ένα λεπτό αργότερα ο Ατρόμητος επανέκτησε τα ηνία του αγώνα με εκπληκτικό βολέ του Ντάουντα, για να απαντήσει και πάλι η ομάδα μας με τον Μοράρ στο 79'. Ο Παναιτωλικός πίεσε αρκετά αλλά δεν κατάφερε να γυρίσει ολοκληρωτικά τον αγώνα.