Δευτέρα, 24 Σεπτεμβρίου 2018

Τον... "αυτοκτόνησαν" Μανούχος και Λαμία

Ματς θρίλερ, ένα deja vu της περσινής αναμέτρησης στη Φθιώτιδα με το ίδιο φινάλε και τον ίδιο πρωταγωνιστή: τον διαιτητή της αναμέτρησης. Ο Παναιτωλικός ήταν μέτριος για μία ακόμη φορά, έδωσε δικαιώματα στον αντίπαλο, αλλά το 2-2 που "έγραψε" στο φύλλο αγώνα τον αδικεί και ευθύνεται ο ίδιος για αυτό.

Για πρώτη φορά φέτος ο Τραϊανός Δέλλας χρησιμοποίησε 4-2-3-1. Κυριακίδης στο τέρμα, Τσοκάνης - Μιχάι - Άργκους - Μαρινάκης οι τέσσερις στα μετόπισθεν, Έρικσον με Πάουλο στον άξονα, Ντίαζ και Γουίλιαν στα "φτερά", "δεκάρι" ο Μάζουρεκ. Μπροστά, ως "αιχμή του δόρατος" ο Μοράρ.

Στο ίδιο έργο θεατές για μία ακόμη φορά. "Άνευρα" μπήκε ο Παναιτωλικός στο γήπεδο και απειλήθηκε τρεις φορές στο εικοσάλεπτο, με τη Λαμία να χάνει κλασσικές ευκαιρίες με φάουλ του Μπερτόλιο στο 3', με πλασέ του Επστάιν στο 16' και με τετ-α-τετ, εκ νέου με τον Μπερτόλιο στο 20'.  Οι Αγρινιώτες σκόραραν από το πουθενά. Μετά από -κακό- φάουλ του Πάουλο, στο 27', ο Μάζουρεκ κοντρόλαρε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι και με πανέμορφο βολέ "έγραψε" το 1-0. Η ψυχολογία "έγειρε" προς το μέρος των "καναρινιών" που απείλησαν μία ακόμη φορά με τον Γουίλιαν, δίχως όμως να καταφέρουν κάτι αξιόλογο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός μπήκε πιο "σίγουρα". Κρατούσε τα ηνία και τις πρωτοβουλίες μέχρι το 70'. Σημείωσε έξι τελικές, ενώ έχασε κλασσική ευκαιρία με τον Μάζουρεκ στο 55'. Έπειτα για μία ακόμη φορά, επήλθε "καθίζηση" για την ομάδα του Δέλλα. Δίχως ανάσες, αναλώθηκε σε αμυντικό παιχνίδι και μοιραία ισοφαρίστηκε στο 75' μετά από κάθετη μπαλιά του Μπερτόλιο στον Επστάιν, που σκόραρε σε κενή εστία, αφού "άδειασε" και τον Κυριακίδη. Ευθύνη στη φάση αυτή φέρουν τόσο ο Έρικσον (λάθος πάσα στον άξονα) όσο και ο Μαρινάκης. Ο "Τίτορμος" όμως έβγαλε ψυχή. Η είσοδος του Καμαρά αποδείχθηκε κομβική. Στο 86' έκλεψε πεισματάρικα και όμορφα την μπάλα από το Βασιλαντωνόπουλο, σούταρε δίχως να βρει στόχο, αλλά στο "ριμπάουντ" ο Μανά, που κι αυτός είχε εισέλθει στον αγωνιστικό χώρο νωρίτερα, πέταξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Στο 93', ωστόσο, ο Μιχάι υπέπεσε σε καθαρό πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μαστούρ, με τον Κυριακίδη να αποκρούει θεαματικά, αλλά ο Αντέτζο στη ροή της φάσης σκόραρε, εκκινώντας από καθαρά αντικανονική θέση. Στο 98' ο Παναιτωλικός ξαναβρήκε δίχτυα με τον Μαρινάκη, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

• Το γκολ του Μάζουρεκ. Ο Αργεντίνος αν παίζει όπως μπορεί είναι ικανός για μεγάλα πράγματα. Απίστευτο κοντρόλ, ακόμη καλύτερο τελείωμα. Αδικεί τον εαυτό του όταν μένει σε χαμηλά στάνταρ απόδοσης.
  • Ο Κυριακίδης. Τι άλλο να κάνει αυτός ο άνθρωπος; Κατέβασε ρολά ξανά. Έσωσε τρία σίγουρα γκολ, απέκρουσε πέναλτι και ο διαιτητής Μανούχος του στέρησε το "δώρο" των γενεθλίων, μη σφυρίζοντας τίποτα στην παράβαση του Αντέτζο.
  • Ο Καμαρά. Μαχητικός, "δημιουργεί" το 2-1 με πολύ καλή τοποθέτηση, έχει κορμί, έχει ταχύτητα, δείχνει καλά δείγματα γενικά.
  • Η αντίδραση που έβγαλε η ομάδα μετά την ισοφάριση που δέχθηκε.
  • Το χειροκρότημα του κόσμου στον Χάβο και το "ευχαριστώ" του στο τέλος.

• Ο Γουίλιαν. Εκτός κλίματος, πολλά λάθη, πολλά φάουλ, μηδενική κίνηση στα άκρα.
  • Τα στόπερ. Για ένα ακόμα ματς σε ρηχά νερά. Ο Άργκους ειδικά στο πρώτο ημίχρονο χάνει πολλές σημαντικές μονομαχίες, ενώ ο Μιχάι κάνει πέναλτι σε μία φάση που όφειλε να είχε ορθότερη τοποθέτηση ώστε να απομακρύνει.
  • Το σύστημα "καβούκι" σε ένα ακόμη δεύτερο ημίχρονο. Όταν κλείνεσαι στην άμυνα παίζεις με τη φωτιά. Ο Παναιτωλικός μετά το 65'-70' πάλι κλείστηκε, αλλά αυτή τη φορά δεν είχε την τύχη με το μέρος του.
  • Ο Πάουλο. Απλά αδιάφορος, δεν δικαιολογείται σε τίποτα η χρησιμοποίησή του, πέρα από μερικά κοψίματα.
  • Η δυσκολία στην δημιουργία φάσεων, τη στιγμή που υπάρχει στο ρόστερ παίκτης σαν τον Λουσέρο...

Το VAR έπρεπε να έχει εγκατασταθεί στα ελληνικά γήπεδα ΧΘΕΣ. Ο Μανούχος και οι βοηθοί του είχαν καλό παιχνίδι μέχρι τις καθυστερήσεις. Ορθώς καταλογίζουν πέναλτι στην παράβαση του Μιχάι. "Κλείνουν" τα μάτια στην είσοδο του Αντέτζο στην περιοχή πριν ο Μαστούρ εκτελέσει -ενώ έπρεπε να υποδειχθεί επανάληψη- και εν τέλει ορθώς ακυρώνουν το γκολ του Μαρινάκη. Λαμβάνοντας υπόψιν ότι πιθανώς ο Κυριακίδης να απέκρουε στην επανάληψη του πέναλτι, έχουν συμβάλλει σε αλλοίωση αποτελέσματος.

Ο Δημήτρης Κυριακίδης. Έχει καταθέσει την ψυχή του στο χορτάρι του γηπέδου της Προυσιωτίσσης, με φοβερές επεμβάσεις και είναι πραγματικά κρίμα που στη μέρα των γενεθλίων του αδικήθηκε με αυτόν τον τρόπο, τόσο από τους συμπαίκτες του, όσο και από τους διαιτητές.

Ο Παναιτωλικός έχει το υλικό αλλά δεν τον βοηθάει ο προπονητής του. Εξακολουθούμε να βλέπουμε τα ίδια "κακώς κείμενα" που επισημάναμε και στις προηγούμενες αγωνιστικές και μοιραία, κάποια στιγμή θα ερχόταν ένα "κάζο". Δυστυχώς, ο Παναιτωλικός έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια του, με διαιτητική παρέμβαση -σαφώς- δίχως όμως να είναι καλύτερος από τον αντίπαλο. Απαιτείται αισθητή βελτίωση της εικόνας της ομάδας, οι επόμενοι αντίπαλοι δεν θα είναι της δυναμικής της Λαμίας...

Για το φωτογραφικό υλικό ευχαριστούμε θερμά το Φωτογραφείο Δερβίσης.