Πέμπτη, 13 Σεπτεμβρίου 2018

H προϊστορία του Ξάνθη - Παναιτωλικός στη μεγάλη κατηγορία (vids)

"Σκούρα" τα βρίσκει ο Παναιτωλικός κάθε φορά που επισκέπτεται τα Πηγάδια, την έδρα της τοπικής Ξάνθης. Στις 6 αναμετρήσεις που έλαβαν χώρα μεταξύ των ομάδων σε επίπεδο Superleague, οι Αγρινιώτες μετρούν 5 ήττες και μόλις 1 νίκη, τη χρονιά του υποβιβασμού της ομάδας μας (2011-2012).

Αναλυτικά η προϊστορία των αναμετρήσεων μεταξύ των δύο ομάδων στη Superleague:

ΞΑΝΘΗ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-1 (03/03/2012)

Μεγάλο διπλό για τον Παναιτωλικό στην Ξάνθη με σκόρερ τον ηρωικό, εκείνη τη σεζόν, Ντάβιντ Άντι, μετά απο ασίστ του Ακαλέ. Η ομάδα παρέπαιε αγωνιστικά και βαθμολογικά, με τη νίκη να της δίνει προσωρινή ανάσα, χωρίς τελικά να καταφέρει να σώσει την χρονιά.

ΞΑΝΘΗ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 3-1 (24/11/2013)

Χαραγμένο έχει μείνει το παιχνίδι αυτό στους φίλους του Παναιτωλικού για το γκολ- ποίημα του Γιώργου Θεοδωρίδη, με το οποίο η ομάδα μας ισοφάρισε. Ο Σολτάνι είχε ανοίξει το σκορ στο 12', ο Μάνταλος έκανε το 2-1 στο 55' και ο έμπειρος φορ Σολάρι διαμόρφωσε το τελικό 3-1 με κεφαλιά στο 76'.

ΞΑΝΘΗ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 3-0 (18/03/2015)

Κομβικό ματς για την ομάδα μας και την προσπάθεια της να εξασφαλίσει θέση στην 5άδα του πρωταθλήματος. Η εμφάνιση, όμως, ήταν κατώτερη των περιστάσεων, με εξαίρεση τα πρώτα 30 λεπτά, κατά τα οποία πίεσε αρκετά και "άγγιξε" το 0-1 με το δοκάρι του Κάπελ. Το σκορ άνοιξε, τελικά, ο Παπάζογλου(!) μετά από ασίστ του Λουσέρο(!) στο 40'. Στο 60' ο Κλέιτον αστόχησε σε πέναλτι που είχε κερδίσει ο Καπετάνος από το Μαλεζά, αλλά ο Βραζιλιάνος κατάφερε να σκοράρει 3 λεπτά αργότερα. Το τελικό 3-0 ήρθε μετά από όμορφο σουτ του Καπετάνου.

ΞΑΝΘΗ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 3-1 (01/11/2016)

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε εκείνο το ματς για τον Παναιτωλικό, καθώς προηγήθηκε νωρίς με σκόρερ τον Μαρκόφσκι. Οι Ακρίτες απάντησαν γρήγορα με όμορφη εκτέλεση φάουλ του Ντιμιτρόφ, για να πάρουν το προβάδισμα στο 71' με νέο φάουλ- φωτοβολίδα του Παπαστεριανού. Το 3-1 έγινε από τον Ερέα με πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα.

ΞΑΝΘΗ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 3-0 (05/04/2017)

Τέταρτη συνεχόμενη "3άρα" της Ξάνθης έναντι του Παναιτωλικού στα Πηγάδια. Η τοπική ομάδα ήθελε περισσότερο το ματς, κυνηγώντας την είσοδο της στην 5άδα και το πήρε σχετικά εύκολα από τον αδιάφορο Τίτορμο. Ο Γιουνές άνοιξε το σκορ μόλις στο 3' και ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0, ευστοχώντας σε ένα ιδιαίτερα αμφισβητούμενο πέναλτι στο 38'. Ο Βασιλακάκης διαμόρφωσε προ κενής εστίας το 3-0 στο 58'.

ΞΑΝΘΗ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-0 (11/03/2018)

"Ταφόπλακα" στις όποιες ελπίδες για είσοδο στην 5άδα έβαλε η Ξάνθη στον Παναιτωλικό, νικώντας τον με σκορ 1-0. Κακό το ματς, σε γενικές γραμμές, με ελάχιστες καλές στιγμές. Οι Ακρίτες πήραν προβάδισμα στο 23' με κεφαλιά του Κάστρο, ο οποίος βρέθηκε μόνος στην καρδιά της μεγάλης περιοχής του Παναιτωλικού. Στην επανάληψη και κυρίως μετά το 65' η ομάδα μας πάλεψε για να αποσπάσει κάποιο θετικό αποτέλεσμα, αλλά οι κακές επιλογές στην τελική προσπάθεια και ο γκολκίπερ Ζιβκοβιτς διατήρησαν τον τελικό 1-0.