Παρασκευή, 21 Σεπτεμβρίου 2018

Η προϊστορία του Παναιτωλικός-Λαμία στη μεγάλη κατηγορία (vids)

"Φτωχή" είναι η προϊστορία των αναμετρήσεων μεταξύ των δύο ομάδων της Στερεάς Ελλάδας. Συγκεκριμένα, έχουν βρεθεί  αντιμέτωποι μόλις μια φορά στα πλαίσια της Superleague, την περυσινή σεζόν. Aναλυτικότερα:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΛΑΜΙΑ 1-0 (22/04/18)

Σε ένα σχετικά αδιάφορο ματς για την 28η αγωνιστική, ο Παναιτωλικός κατάφερε να επικρατήσει επί της Λαμίας με σκορ 1-0. Καλύτεροι οι Αγρινιώτες καθ'όλη τη διάρκεια του αγώνα, απολύτως δίκαιη η νίκη.

Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε από τους φιλοξενούμενους στο 13', αλλά το δυνατό σουτ του Μπλάζιτς εξουδετερώθηκε από τον Κυριακίδη. Από εκεί και πέρα η ομάδα μας ανέλαβε τα ηνία του αγώνα, πίεζε συνεχώς αλλά δεν κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ευκαιρία στο 1ο ημίχρονο.

Στο 2ο ημίχρονο η πίεση κορυφώθηκε και οι γηπεδούχοι "άγγιξαν" το γκολ με όμορφη κεφαλιά του Μπράβο, με τον γκολκίπερ Παπαδόπουλο να επεμβαίνει εντυπωσιακά. Τελικά το γκολ ήρθε από την άσπρη βούλα. Ο Ντίαζ ανατράπηκε από τον Μπεν Ζεμιά, ο Μοράρ ανέλαβε την εκτέλεση κι άνοιξε το σκορ στο 75'. Λίγα λεπτά αργότερα η φωτοβολίδα του Ντίαζ κατέληξε στο δοκάρι κι έτσι έμεινε το τελικό 1-0.