Παρασκευή, 28 Σεπτεμβρίου 2018

Η προϊστορία του ΑΕΛ-Παναιτωλικός στη μεγάλη κατηγορία (vids)

Δυσκολίες αντιμετωπίζει ο Παναιτωλικός κάθε φορά που επισκέπτεται τη Λάρισα για να αντιμετωπίσει την τοπική Α.Ε.Λ. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι σε όλες τις αναμετρήσεις δεν έχει καταφέρει να φύγει ποτέ νικητής από τη θεσσαλική πόλη, με μοναδική εξαίρεση έναν αγώνα κυπέλλου το 2012, όπου ο "Τίτορμος" πήρε τη νίκη στα πέναλτι.

Σε επίπεδο Superleague, η Α.Ε.Λ μετράει δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες κόντρα στην ομάδα μας. Aναλυτικά η προϊστορία στη μεγάλη κατηγορία:

ΑΕΛ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-0 (18/03/17)

Επρόκειτο για καθοριστικό ματς για την Α.Ε.Λ, η οποία με νίκη εξασφάλιζε ουσιαστικά την παραμονή της στη Superleague. O αγώνας ήτα ισορροπημένος, αλλά η Λάρισα πήρε τη νίκη με ένα γκολ του Φάρκας στο 35', μετά από καραμπόλα στην άμυνα του Παναιτωλικού. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πάρουν τουλάχιστον την ισοπαλία στο 2ο ημίχρονο, αλλά η αστοχία των Παπαδόπουλου και Πάουλο, καθώς και ο μη καταλογισμός "καθαρού" πέναλτι στο 74' στο χέρι του Ρέντζα, στέρησαν το θετικό αποτέλεσμα από την ομάδα μας.

ΑΕΛ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 4-2 (15/04/18)

Χορταστικό παιχνίδι είδαμε στο ΑEL FC Arena την περυσινή σεζόν. Ο Μοράρ "πάγωσε" το θεσσαλικό γήπεδο ανοίγοντας το σκορ στο 38ο δευτερόλεπτο, αλλά η αντίδραση της Α.Ε.Λ ήταν άμεση. Στο 9' ο Μιλοσάβλιεβιτς έφερε το ματς στα ίσια, ενώ 5 λεπτά αργότερα ο Γκόλιας με εξαιρετική γυριστή κεφαλιά έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους. Σαν να μην έφτανε η ανατροπή, οι Αγρινιώτες έμειναν και με 10 παίκτες, μετά από αμφισβητούμενη απευθείας αποβολή του Πάουλο στο 21'. Μέχρι τη λήξη του 1ου ημιχρόνου οι Θεσσαλοί ανέβασαν την πίεση και διεύρυναν το πλεονέκτημα τους με γκολ-πέναλτι του Ναζλίδη στο 41'.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τον Παναιτωλικό, καθώς ο Αγκάνοβιτς έκανε το 4-1 στο 56'. Από εκεί και πέρα, ευτυχώς το σκορ δεν πήρε μεγαλύτερες διαστάσεις. Η ομάδα σοβαρεύτηκε, μείωσε σε 4-2 με το αυτογκόλ του Μασούρα στο 61' και πάλεψε όσο μπορούσε για να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Δεν κατάφερε κάτι περισσότερο, όμως, κι έτσι παρέμεινε το τελικό 4-2.

Εδώ αξίζει να "μνημονεύσουμε" την τραγική διαιτησία του Σκουλά: αποβολή-φάντασμα στον Πάουλο, πέναλτι που ξεκινάει από φάση-οφσάιντ καθώς και μη καταλογισμός πέναλτι στο 89' για τον Παναιτωλικό.