Σάββατο, 6 Οκτωβρίου 2018

Τρόμαξε αλλά... ανάσανε! 2-1 τον Λεβαδειακό...

Επιτέλους νίκη! Ο Παναιτωλικός επικράτησε με 2-1 επί του Λεβαδειακού, παίζοντας καλό ποδόσφαιρο για περίπου 80' λεπτά. Κάπου εκεί θυμήθηκε... τον κακό του εαυτό, αγχώθηκε, αλλά τελικά πήρε το πολυπόθητο τρίποντο. Σκόρερς της ομάδας μας οι Έρικσον και Μοράρ.

Με 4-2-3-1 κατέβασε την ομάδα ο Δέλλας. Μαρινάκης, Μαλής, Μιχάι, Ρότσα οι 4 της άμυνας. Στο νευραλγικό χώρο του κέντρου επιλέχθηκαν οι Έρικσον, Πάουλο και 10αρι ο Μάζουρεκ. Στα φτερά είδαμε τους Ντίαζ (δεξιά) και Μοράρ (αριστερά), ο οποίος πατούσε αρκετά περιοχή. Κλασικός φουνταριστός ο Καμαρά.

Ορεξάτος μπήκε ο Παναιτωλικός στο γήπεδο, με τους Βοιωτούς να έχουν σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς. Η κατοχή της μπάλας ανήκε στην ομάδα μας, αλλά οι καλές ευκαιρίες ήταν λιγοστές. Στο 15' ο Μάζουρεκ βρέθηκε σε καλή θέση εντός περιοχής αλλά έπιασε κακό σουτ και η μεγάλη στιγμή ήρθε στο 37', όταν ο Καμαρά αστόχησε από κοντά, μετά το εξαιρετικό γύρισμα του Μαρινάκη. 5 λεπτά πιο πριν οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην κόντρα επίθεση, αλλά αδράνησαν και δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τον ανοιχτό χώρο.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους. Σε μια ανύποπτη φάση, ο στόπερ Αντιλέχου έδιωξε άτσαλα την μπάλα, η οποία προσέκρουσε στο κεφάλι του Έρικσον και "κρέμασε" τον Εμπασί. 10 λεπτά αργότερα η ομάδα μας διπλασίασε τα τέρματά της. Ο Καμαρά βγήκε στα πλάγια της μεγάλης περιοχής, έκανε τρομερή κίνηση και μοίρασε την ασίστ στον Μοράρ που κινήθηκε πανέξυπνα σαν φορ. Ο... "παλουκωτής" δε δυσκολεύτηκε να νικήσει τον αντίπαλο κίπερ με ψύχραιμο πλασέ. Η πίεση συνεχίστηκε από μεριάς Παναιτωλικού και 5 λεπτά αργότερα καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ του. Ο Ντίαζ έκανε εκπληκτική προσπάθεια, πάσαρε στον Καμαρά, εκείνος νικήθηκε από τον Εμπασί και ο μαχητικός Μάζουρεκ κέρδισε πέναλτι στην προσπάθεια του να πάρει το "ριμπάουντ". Ο Μοράρ ανέλαβε την εκτέλεση μα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Λίγο αργότερα, μάλιστα, ο Λεβαδειακός έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ναγκίς.

Όλα έδειχναν πως το ματς είχε κριθεί, αλλά ο Παναιτωλικός διέψευσε τη λογική για ακόμη μια φορά. Ο άφαντος μέχρι εκείνη την στιγμή Λεβαδειακός, μείωσε στο 86' με ωραίο σουτ του Σαβατογκό, και λίγο έλειψε να κλέψει το βαθμό στις καθυστερήσεις. Ο νεαρός Ιωαννίδης έστειλε την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση και οι καρδιές των φιλάθλων του Παναιτωλικού επέστρεψαν στις θέσεις τους.

• Η καλή εικόνα της ομάδας μέχρι το 75'-80'. Ενδεχομένως να ήταν η καλύτερη εμφάνιση στο φετινό πρωτάθλημα έως τώρα. Ο Παναιτωλικός κινδύνεψε ελάχιστα και προσπάθησε να παίξει ορθολογικά απέναντι σε έναν "ταμπουρωμένο" αντίπαλο.
  • Ο Καμαρά. Αρκετά τίμια εμφάνιση, φανταστική ασίστ στον Μοράρ. Στο τέλος του αγώνα έκανε μόνος του "χέρια" με την κερκίδα! Αν βρει και το σκοράρισμα θα είναι ιδανικά τα πράγματα.
  • Ο Ντίαζ. Ακούραστος ο Ουρουγουανός, με έξυπνες επιθετικές ενέργειες. Από τους ελάχιστους σταθερούς διακριθέντες της ομάδας μας.
  • Ο Μαλής. Πολύ θετικό ντεμπούτο ως βασικός στη Superleague. Έδειξε καλά στοιχεία και στο κύπελλο με τον Παναθηναϊκό και δικαίωσε το Δέλλα που τον έριξε και στη μάχη του πρωταθλήματος.
  • Η χαλάρωση μετά το 75'-80'. Οι παίκτες μας δε διαχειρίστηκαν ορθά το ματς, άφησαν το Λεβαδειακό να αναλάβει επιθετικές πρωτοβουλίες και παραλίγο να "πετάξουμε" άλλη μια νίκη...

Μέτρια σε γενικές γραμμές  διαιτησία από το Ζαχαριάδη, αλλά στις κρίσιμες φάσεις (πέναλτι και κόκκινη) ήταν σωστός. Οι βοηθοί του από την άλλη τα έκαναν θάλασσα, "κόβοντας" λανθασμένα επιθετικές ενέργειες και των 2 ομάδων, υποδεικνύοντας αρκετές φορές ανύπαρκτα οφσάιντ.

Ο Καμαρά. Όπως προείπαμε, δεν κατάφερε να σκοράρει αν και είχε τις ευκαιρίες του, αλλά τόσο η εν γένει παρουσία του (ανοίγει χώρους, σπάει την μπάλα, είναι διαρκής απειλή για τον αντίπαλο), όσο και η μαγική ασίστ, του δίνουν δίκαια τον τίτλο του MVP.

Οι αυτοκτονικές τάσεις του τελευταίου 15λέπτου, ευτυχώς, δεν στοίχισαν κι έτσι η ομάδα μας πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο. Κρατάμε την σχετικά καλή παρουσία κι ελπίζουμε σε ανάλογη και καλύτερη συνέχεια. Ακολουθεί η διακοπή λόγω εθνικών ομάδων και είναι φανερό ότι, εκτός των άλλων ( φυσική κατάσταση, δημιουργικότητα), πρέπει να δουλευτεί και η διαχείριση των αποτελεσμάτων, για να μη νικάμε κάθε φορά με την ψυχή στο στόμα. Ευκαιρία για Δέλλα και παίκτες να δουλέψουν, έτσι ώστε να δούμε έναν πιο δυνατό Παναιτωλικό στη συνέχεια...