Σάββατο, 20 Οκτωβρίου 2018

Τον... πέταξε στη λίμνη!

Απόλυτος κυρίαρχος του ντέρμπι της Δυτικής Ελλάδας ο Παναιτωλικός! Η ομάδα μας πραγματοποιώντας καταπληκτική εμφάνιση, εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που τις παρουσιάστηκαν και έφυγε θριαμβευτικά από τους «Ζωσιμάδες», νικώντας με 0-2 τον Π.Α.Σ. Σκόρερ και των 2 τερμάτων ο εξαιρετικός Φράνκο Μάζουρεκ.

Το κλασικό 4-3-2-1 επέλεξε ο Δέλλας. Ο Κυριακίδης κάτω από τα δοκάρια και οι Μαρινάκης, Άργκους, Μαλής, Ρότσα οι 4 της άμυνας. Στα χαφ παρατάχθηκαν οι Πάουλο, Λουσέρο, 10ρι ο Μάζουρεκ και στα «φτερά» οι Γουίλιαν (αριστερά) και Ντίαζ (δεξιά). Μοναδικός προωθημένος ο Μοράρ.

Το 1ο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναιτωλικό να μπαίνει φουριόζος. Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν ψηλά, έκαναν τελικές και η πρώτη μεγάλη στιγμή ήρθε στο 11'. Η ασφυκτική πίεση της ομάδας ανάγκασε τον Τζημόπουλο να υποπέσει σε σοβαρό λάθος, ο Ντίαζ το εκμεταλλεύτηκε και «σέρβιρε» υπέροχα στον Μοράρ. Εκείνος «έκσκαψε» τον Βελλίδη, αλλά ο Έλληνας κίπερ έδειξε καλά αντανακλαστικά και έσωσε την ομάδα του. Στη συνέχεια ο Π.Α.Σ άρχισε να ισορροπεί, χωρίς να μπορεί, όμως, επ' ουδενί να απειλήσει τους Αγρινιώτες. Η καλή εμφάνιση της ομάδας μας επιβραβεύτηκε στο 43', όταν ο Ρότσα έβγαλε υπέροχη κάθετη πάσα στον Γουίλιαν, αυτός κινήθηκε εξαιρετικά και την κατάλληλη στιγμή έκανε τη σέντρα στη μεγάλη περιοχή. Ο επερχόμενος Μάζουρεκ έπιασε την κεφαλιά(!) κι άνοιξε το σκορ. Η μοναδική αξιόλογη στιγμή των γηπεδούχων ήρθε αμέσως μετά το 0-1, με... διαιτητική εύνοια. Γέμισμα στη μεγάλη περιοχή του Παναιτωλικού προς τον Κριζμάν, ο Κροάτης φορ κατεβάζει ολοφάνερα την μπάλα με το χέρι, ο ρέφερι «κλείνει τα μάτια» κι ο Κυριακίδης, τελικά, αντιδρά σωστά και κρατάει το μηδέν.

Στο 2ο ημίχρονο ο Παναιτωλικός υποχώρησε ελαφρώς, αλλά, ευτυχώς, δεν είδαμε την αμυντική τρικυμία των προηγουμένων αγώνων σε στιγμές πίεσης. Οι αμυντικοί μας αντιδρούσαν σωστά στις δυνητικές απειλές, με αποτέλεσμα ο Π.Α.Σ να έχει μια ανούσια κατοχή. Μοναδικό μελανό σημείο ο τραυματισμός του Άργκους ( τη θέση του πήρε ο Χαντάκιας στο 73΄), που ελπίζουμε να μην είναι σοβαρός. Το παιχνίδι τελείωσε ιδανικά για την ομάδα μας. Ο Μάζουρεκ προειδοποίησε στο 91', όμως, δεν μπόρεσε να σκοράρει με κοντινή προβολή, μετά από όμορφο γύρισμα του Μανά (μπήκε στο 68' στη θέση του Γουίλιαν). Στο τελευταίο λεπτό, τελικά, έκανε το 0-2, όταν και πάλι ο Μανά τον έβγαλε φάτσα με το τέρμα. Το ψύχραιμο πλασέ του σφράγισε τη μεγάλη νίκη του Παναιτωλικού μέσα στα Γιάννενα...

• Το πάθος που έδειξαν οι παίκτες του Παναιτωλικού. Στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων του ντέρμπι, μπαίνοντας δυνατά στις φάσεις, κυνηγώντας κάθε μπαλιά. Ψυχωμένη εμφάνιση, που μόνο ελπίδες μπορεί να αφήνει για το μέλλον.
  • Το σωστό στήσιμο της ομάδας από τον Δέλλα και η ψυχραιμία που επέδειξε στο ματς. Επιτέλους είχαμε σωστή διαχείριση του αγώνα, χωρίς επιπόλαια λάθη. Είναι χαρακτηριστικό ότι το προβάδισμα διατηρήθηκε σχετικά εύκολα, με τους Γιαννιώτες να έχουν μόνο μια κλασική ευκαιρία.
  • Ο Μάζουρεκ. Καταπληκτικός ο βραχύσωμος μεσοεπιθετικός με τα 2 γκολ και την εν γένει παρουσία του στο ματς.
  • Η παρουσία των περισσότερων παικτών ήταν παραπάνω από θετική. Ξεχώρισαν οι Μαλής (ώριμο ματς), Ρότσα (δημιούργησε κινδύνους και ήταν καλός αμυντικά), Ντίαζ (τρομερός χειρισμός της μπάλας και αμέτρητα χιλιόμετρα), Λουσέρο (αλάνθαστος, έδωσε ηρεμία στην ομάδα).

• Οι καθυστερήσεις στο τέλος του ματς, όπως τόνισε και ο Δέλλας. Είναι αχρείαστες τέτοιες ανεπιθύμητες «τακτικές». Ο Παναιτωλικός είναι μεγάλη ομάδα και οι εκνευριστικές καθυστερήσεις αμαυρώνουν την εικόνα της. Ελπίζουμε να μην επαναληφθούν στα επόμενα ματς, σε τόσο μεγάλο βαθμό τουλάχιστον.
  • Ο Πάουλο του 1ου ημιχρόνου. Έχασε πολλές φορές την μπάλα στο χώρο του κέντρου. Ευτυχώς στο 2ο βελτιώθηκε, τρέχοντας ασταμάτητα και βοηθώντας αρκετά την ομάδα. Επίσης ο Μοράρ θα μπορούσε να διαχειριστεί καλύτερα τον εκνευρισμό του, αφού εξαιτίας αυτού δεν μπορούσε να συμμετέχει θετικά στο παιχνίδι της ομάδας.

Εύκολο ματς για τον ρέφερι σε γενικές γραμμές. Παρ'όλα αυτά σφύριξε πολύ... έδρα, έδωσε πολλά εύκολα φάουλ γύρω από την περιοχή του Παναιτωλικού και «έκλεισε» τα μάτια στο χέρι του Κριζμάν, σε μια φάση που ο Π.Α.Σ παραλίγο να ισοφαρίσει. Θα μπορούσε να τα πάει και καλύτερα.

Αδιαμφισβήτητα ο Μάζουρεκ. Τα 2 του γκολ και η ψυχωμένη του εμφάνιση μέχρι το τελευταίο λεπτό του δίνουν δίκαια τον τίτλο του MVP. Επιτέλους, δείχνει να «ξεμπουκώνει» και είναι ικανός για πολλά περισσότερα.

Επιτέλους νίκη για τον Παναιτωλικό μέσα στα Γιάννενα! Η 9η φορά που συναντήθηκαν οι 2 ομάδες σε επίπεδο Α' κατηγορίας ήταν και η φαρμακερή. Η ομάδα έδειξε καλά στοιχεία τόσο από πλευράς τακτικής, όσο και μεσοεπιθετικά. Έτσι η τεράστια νίκη ήρθε φυσιολογικά. Φάνηκε ότι ο κόουτς Δέλλας δούλεψε σε πολλούς τομείς μέσα στη διακοπή (ψυχολογικούς, αμυντικούς κλπ). Ελπίζουμε η ομάδα να αρχίσει να «ρολάρει» και να δούμε ακόμη καλύτερα πράγματα στις προσεχείς αναμετρήσεις.

Για το φωτογραφικό υλικό ευχαριστούμε θερμά το Φωτογραφείο Δερβίσης.