Κυριακή, 28 Οκτωβρίου 2018

Όχι πάλι έτσι ρε Τίτορμε...

Άλλοι 2 «πεταμένοι» για την ομάδα μας, εξαιτίας ενός γκολ που δέχθηκε στο 93'... Σε ένα ματς που δε διεκδικεί δάφνες ποιότητας, ο Παναιτωλικός πήρε το προβάδισμα με φάουλ-βολίδα του Μοράρ, αλλά ο Αστέρας Τρίπολης έγινε... Λαμία και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις με γκολ του Καλτσά. Γελοίος και προκλητικός ο διαιτητής Φωτιάδης.

Το επιτυχημένο 4-2-3-1 επέλεξε και πάλι ο Δέλλας. Κυριακίδης κάτω από τα δοκάρια, Μαρινάκης, Μαλής, Άργκους, Ρότσα οι 4 της άμυνας και Πάουλο, Λουσέρο στα χαφ. «10ρι» ο Μάζουρεκ, δεξί εξτρέμ ο Ντίαζ και αριστερό ο Μανά. Μοναδικός προωθημένος ο Μοράρ.
Κάκιστο το 1ο ημίχρονο στο Αγρίνιο. Οι 2 ομάδες αλληλοεξοντώθηκαν, κάνοντας πολλά λάθη εκατέρωθεν. Αρκετές και οι διακοπές του παιχνιδιού λόγω του δυνατού παιχνιδιού και των μικροτραυματισμών. Κλασσική ευκαιρία δεν υπήρξε, με τον Αστέρα να απειλεί με τον Μανιά, στη μοναδική -θεωρητικά- καλή στιγμή του 45λέπτου.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με αλλαγή από πλευράς Παναιτωλικού, καθώς ο Πάουλο ένιωσε ενοχλήσεις και αντικαταστάθηκε από τον Γουίλιαν. Τη θέση του στο χώρο του κέντρου πήρε ο εκπληκτικός Ντίαζ. Στο 2ο μισό είδαμε, αναμφισβήτητα, ένα ματς με καλύτερο ρυθμό και περισσότερες απειλητικές στιγμές. Την αρχή έκανε ο Αστέρας, αλλά το όμορφο βολέ του Τόνσο εξουδετερώθηκε από τον Κυριακίδη. Οι γηπεδούχοι "απάντησαν" με δοκάρι! Ο Μανά κινήθηκε υπέροχα έξω από τη μεγάλη περιοχή, σούταρε χλιαρά, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε βασανιστικά στο δεξί κάθετο δοκάρι του Αθανασιάδη ( με το διαιτητή να δίνει άουτ!). Ό,τι δεν κατάφερε ο Μανά, το πέτυχε ο «Παλουκωτής» Μοράρ. Συγκεκριμένα, στο 66' ανέλαβε την εκτέλεση ενός φάουλ από το 35' μέτρα, σούταρε δυνατά και η μπάλα κατέληξε στο βάθος της εστίας των Αρκάδων, αφού πρώτα κόντραρε στο τείχος. Από εκεί και πέρα ο Παναιτωλικός αμύνθηκε σωστά, με τον Αστέρα να απειλεί μόλις μια φορά με ωραίο γυριστό του Τόνσο. Ο Δέλλας, μάλιστα, έριξε στη μάχη και 3ο στόπερ (Χαντάκια) ως απάντηση στους ψηλούς επιθετικούς των φιλοξενούμενων. Οι επιθετικοί του αντιπάλου εξουδετερώθηκαν σωστά, εκτός από μια φάση αδράνειας: στο 93' η παράλληλη μπαλιά του Δουβίκα δεν αποκρούστηκε ορθά από τον Χαντάκια και η δεύτερη συνεχόμενη πάσα του ίδιου παίκτη βρήκε τον Καλτσά, ανενόχλητο στη μικρή περιοχή. Το τελικό 1-1 πάγωσε το «κλουβί».

• Το πάθος που έδειξαν οι παίκτες. Έμπαιναν δυνατά στις μονομαχίες και κατάφεραν να περιορίσουν αρκετά τα επιθετικά ατού των Αρκάδων.
  • Ο Ντίαζ. Ακούραστος εργάτης ο Ουρουγουανός. Τα κάνει όλα και... συμφέρει μέσα στο γήπεδο...
  • Η πρωτοβουλία του Μοράρ να εκτελέσει απευθείας ένα φάουλ που θεωρητικά έπρεπε να εκτελεστεί με σέντρα στη μεγάλη περιοχή. Τρομερό το γκολ του Ρουμάνου γκολτζή.
  • Η βελτιωμένη προσέλευση του κόσμου στο γήπεδο και η πιο «ζεστή» ατμόσφαιρα που δημιουργήθηκε. Κρίμα που τελείωσε έτσι το ματς...

• Η επιθετική λειτουργία της ομάδας, ειδικά στο 1ο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι «έπνιξαν» τον Παναιτωλικό με την πίεση τους ψηλά, με αποτέλεσμα να καταγραφεί μόλις 1 τελική από πλευράς γηπεδούχων στο 1ο μισό.
  • Η αδράνεια της άμυνας στα τελευταία λεπτά των εντός έδρας αγώνων, που τείνει να γίνει συνήθεια. Εκεί η μπάλα πρέπει να πηγαίνει στα... περιστέρια κι όχι να διώχνεται αναιμικά. Έχει κοστίσει, πρέπει να διορθωθεί άμεσα.

Διαιτησία - ανέκδοτο από τον Φωτιάδη. Σε ένα διαιτητικά βατό ματς, τα έκανε μαντάρα κι εκνεύρισε τον κόσμο και τους παίκτες του Παναιτωλικού. Τα κόρνερ τα έβλεπε άουτ, τα ελεύθερα πλάγια και πάει λέγοντας. Πολλά τα εύκολα φάουλ που έδωσε στον Αστέρα κι αρκετές οι κάρτες που χάρισε στα σκληρά μαρκαρίσματα των παικτών του. Πραγματικά γελοίες οι κάρτες που έδωσε σε Λουσέρο και Ρότσα για υποτιθέμενες καθυστερήσεις. Δεν καθόρισε αποτέλεσμα άμεσα, αλλά η διαιτησία ήταν... από τα παλιά,

Ο μαχητικός και ακούραστος Ντίαζ. Πραγματικά φανταστικός, ειδικά ως κεντρικός χαφ. Έκοβε, μοίραζε, κατέβαζε την μπάλα και διατηρούσε την κατοχή σε στιγμές πίεσης. Ένα μεγάλο respect στο Χόρχε!

To τελικό 1-1 θα μπορούσε να θεωρηθεί δίκαιο με βάση τη συνολική εικόνα τους ματς, αλλά ο τρόπος που ήρθε «πονάει» σίγουρα τον Παναιτωλικό. Η ομάδα μας θα μπορούσε να βρεθεί, έστω και προσωρινά, στην 4η θέση και να πάει με τρομερή ψυχολογία στη Νέα Σμύρνη. Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα για τον Τίτορμο, με συνεχόμενα ματς με τους λεγόμενους μεγάλους του ελληνικού ποδοσφαίρου. Πρωτίστως, απαιτείται να ξεπεραστεί γρήγορα το όποιο «σοκ» και η ομάδα να κατεβεί για το καλύτερο δυνατό απέναντι στον Πανιώνιο. Μένει να δούμε πως θα ανταποκριθεί το σύνολο του Δέλλα, που δείχνει να έχει δυνατότητες, αρκεί να είναι συγκεντρωμένο μέχρι το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ λεπτό των αγώνων.

Για το φωτογραφικό υλικό ευχαριστούμε θερμά το Φωτογραφείο Δερβίσης.