Παρασκευή, 5 Οκτωβρίου 2018

Παναιτωλικός-Λεβαδειακός: Mια... πονεμένη (προ)ιστορία! (vids)

Ζόρικα τα βρίσκει ο Παναιτωλικός κάθε φορά που καλείται να αντιμετωπίσει τον Λεβαδειακό στο Αγρίνιο. Σε 6 αναμετρήσεις για τη Super League, εντός έδρας, ο Τίτορμος αριθμεί 3 νίκες και 3 ήττες!
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 0-2 (19/02/12)

Ένας Παναιτωλικός σε αγωνιστικό κατήφορο, δίχως τέλος, ηττήθηκε από τον Λεβαδειακό των Σουμπίνιο, Κυριακίδη, Κόρμπου και Ναπολεόνι. Ο Ιταλός σκόραρε δις μέσα σε λιγότερο από 10' στο πρώτο ημίχρονο (36' και 41'), εκμεταλλευόμενος στο έπακρο τις «φονικές» αντεπιθέσεις της ομάδας του καθώς και τις παιδαριώδεις αδράνειες του Παναιτωλικού ανασταλτικά. Οι δε τελικές της ομάδας μας ήταν ελάχιστες. Μοιραία, λοιπόν, ήρθε η ήττα για το συγκρότημα του Τάκη Λεμονή.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 2-1 (13/11/13)

Ο νεοφώτιστος Παναιτωλικός υποδέχτηκε τον Λεβαδειακό στο Αγρίνιο στα πλαίσια της 11ης Αγωνιστικής. Ο Μπικέι, μετά από κόρνερ του Θεοδωρίδη, σκόραρε στο 17'. Οι Βοιωτοί ισοφάρισαν με πολύ ωραίο τέρμα του Μουλόπουλου στο 43', προσωρινά όμως. Στο 49' και πάλι ο Μπικέι, από φάουλ του Θεοδωρίδη αυτή τη φορά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, για το τελικό 2-1. Αξιομνημόνευτο το γεγονός πώς ο στόπερ του Παναιτωλικού πέτυχε δυο τέρματα!

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 0-1 (21/3/15)

Ένα από τα ματς που αν είχε πάρει ο Παναιτωλικός, την επόμενη σεζόν θα έπαιζε Ευρώπη. Αντ' αυτού ήρθε μία ήττα που επέκτεινε ένα αρνητικό σερί 5 αγωνιστικών μακριά από τις νίκες. Σε έναν αγώνα που οι Αγρινιώτες είχαν καθολική υπεροχή, σε μία εντελώς ανύποπτη φάση, μετά από βολέ του  τερματοφύλακα Σηφάκη και απανωτές αδράνειες στον άξονα, ο Γιακουμάκης «έσπασε» τη μπάλα στον Μιλοσάβλιεβ, ο οποίος σκόραρε προ κενής εστίας, στο 72'.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 2-0 (14/02/16)

Δεκαοκτώ τελικές ο Παναιτωλικός και 61' λεπτά μέχρι να λύσει το «Γόρδιο Δεσμό» της άμυνας του Λεβαδειακού ο Φαμπιάν Μουνιός, μετά από ασίστ του Τάσου Παπάζογλου. Η νίκη για την ομάδα του Γιάννη Μαντζουράκη σφραγίστηκε με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Αργεντίνου, σε αντεπίθεση του Παναιτωλικού στο 92'.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 2-0 (04/03/17)

Στο ίδιο έργο θεατές. Καθολικό ποδόσφαιρο από τον Παναιτωλικό, με τον Μάκη Χάβο να καταθέτει διαπιστευτήρια. Βλέποντας πως ο Λεβαδειακός δεν πέρναγε.... τη σέντρα δε φοβήθηκε να ρίξει δεύτερο φορ στο γήπεδο, βάζοντας δίπλα από τον Μαρκόφσκι τον Δημήτρη Παπαδόπουλο. Και δικαιώθηκε, αφού ο «Πάπα» σκόραρε ένα πανέμορφο τέρμα στο 76'. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε με παλικαρίσιο τέρμα ο πολυαγαπήμενος μας Σέρβος, Μάρκο Μαρκόφσκι, μετά από σέντρα του Ρόσα, στο 83'.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 0-1 (15/10/17)

Δύο δοκάρια, κατοχή 73% για τον Παναιτωλικό, 7 τελικές στο πρώτο ημίχρονο, 10 στο δεύτερο. Η αρχή της περσινής ανεξήγητης κατάρρευσης της ομάδας μας, η οποία μέχρι και αυτόν τον αγώνα έπαιζε μπαλάρα υπό τις οδηγίες του Χάβου. Ο Νιασέ σκόραρε με κεφαλιά στην πρώτη τελική του Λεβαδειακού, μετά από κόρνερ στο 47'. Όλα τα άλλα είναι ιστορία...