Παρασκευή, 2 Νοεμβρίου 2018

Η προϊστορία του Πανιώνιος-Παναιτωλικός στη μεγάλη κατηγορία (vids)

Χωρίς νίκη είναι ο Παναιτωλικός στις μέχρι τώρα συγκρούσεις του με τον Πανιώνιο στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης, σε επίπεδο Α' Εθνικής κατηγορίας.

Πιο συγκεκριμένα, σε 8 συναντήσεις οι Αγρινιώτες έχουν πάρει μόλις 2 ισοπαλίες, ενώ στα υπόλοιπα παιχνίδια έφυγαν ηττημένοι, με το συνολικά γκολ να είναι 14-2 υπέρ των γηπεδούχων. Οι 2 πρώτες ήττες ήρθαν τις σεζόν 75'-76' και 76'-77', με σκορ 1-0 και 3-0 αντίστοιχα. Για τη Superleague τα αποτελέσματα είναι τα εξής:

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-0 (15/01/12)

Σε ένα πολύ κακό ματς από πλευράς θεάματος, ο Πανιώνιος στη μοναδική του κλασσική ευκαιρία, άνοιξε το σκορ με τον Κούτσι στο 53'. Ο Παναιτωλικός πίεσε για να ανατρέψει το εις βάρος του αποτέλεσμα, απείλησε, κυρίως, με τον Καμαρά αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-1 (26/03/14)

Αμφίρροπο παιχνίδι στη Νέα Σμύρνη, κάκιστο το πρώτο ημίχρονο. Παρ'όλα αυτά οι κυανέρυθροι κατάφεραν να προηγηθούν με τον Αραβίδη στο 29', μετά από αδράνεια της άμυνας των φιλοξενούμενων. Το 2ο ημίχρονο ήταν σαφώς καλύτερο και ο Παναιτωλικός μετά το 60' και την είσοδο του Μαρτίνεζ άρχισε να ανεβάζει στροφές. Απείλησε, αρχικά, με κάποια μακρινά σουτ και στο 69' έφτασε στην ισοφάριση. Ο Μαρτίνεζ πήρε την μπάλα από το κέντρο, ξέφυγε από 2 παίκτες, συνεργάστηκε άψογα με τον ΜΠούντιμιρ και πλάσαρε σωστά, έχοντας πρώτα αποφύγει άλλους 2 αντιπάλους με μαγική προσποίηση. Από εκεί κι έπειτα το ματς άνοιξε. Οι Αγρινιώτες λίγο έλειψε να κάνουν την ολική ανατροπή στο 80' με τον Παπουτσογιαννόπουλο. Από την άλλη μεριά οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στις καθυστερήσεις, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα κόντραρε στα σώματα των αμυντικών και κατέληξε στην δεξιά κάθετη δοκό του Μπρακάλι. Δίκαιο το τελικό 1-1.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 3-0 (05/04/15)

30η αγωνιστική, ο Πανιώνιος πάλευε για την παραμονή κι ο Παναιτωλικός έπαιζε ένα από τα τελευταία του χαρτιά για την είσοδο στην 5άδα. Το 1ο ημίχρονο δεν είχε ιδιαίτερες συγκινήσεις εκτός από το τελευταίο 5λεπτο. Στο 40' ο Μαρτίνεζ έβγαλε τη σέντρα, ο στόπερ Οικονόμου έκανε την προβολή με την μπάλα να καταλήγει δοκάρι και κόρνερ. Στο 45', ο Φούντας κινήθηκε εξαιρετικά αλλά το σουτ του απέκρουσε ο Μπρακάλι. Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα τραγικό διαιτητικό λάθος. Ο Κολοβός τροφοδοτήθηκε ευρισκόμενος καθαρά σε θέση οφσάιντ κι άνοιξε το σκορ στο 46'. Το γκολ αυτό αποσυντόνισε τους φιλοξενούμενος και οι Νεοσμυρνιώτες διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Γιάννου στο 70', έπειτα από εξαιρετική συνεργασία με τον Φούντα. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε και πάλι ο Κολοβός στο 84 με κοντινό πλασέ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 2-0 (08/02/16)

Άλλη μια ήττα για τον Παναιτωλικό στη Νέα Σμύρνη, σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από την αδιανόητη χαμένη ευκαιρία του Μαρκόφσκι. Συγκεκριμένα στο 15' ο Κάπελ σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Σέρβο φορ, αλλά εκείνος κατάφερε να στείλει την μπάλα ψηλά άουτ από το 1 μέτρο! Ο ίδιος παίκτης είχε μια ακόμα καλή στιγμή στο 34', αλλά η κεφαλιά του πέρασε και πάλι άουτ. Οι γηπεδούχοι απείλησαν μόνο 1 φορά στο πρώτο μισό, με τον Μπακασέτα και τον Κυριακίδη να βρίσκεται σε ετοιμότητα. Τα δεδομένα άλλαξαν με τη χαζή αποβολή του Ρουσκουσέδα, στις αρχές του 2ου ημιχρόνου. Παρ' όλα αυτά οι γηπεδούχοι δεν είχαν τη μεγάλη στιγμή. Έλυσαν, τελικά, το γόρδιο δεσμό στο 64' με τον Ανσαριφάρντ, σε μια φάση που ο ρέφερι δεν καταλόγισε καταφανέστατο φάουλ στον Μαρκόφσκι. 5 λεπτά αργότερα ο "Ιστορικός" σφράγισε τη νίκη με κεφαλιά του Καραμάνου.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 2-0 (21/01/17)

«Άφαντος» ο Παναιτωλικός, ξεκούραστο 2-0 για τον Πανιώνιο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 25' με σουτ του Ρισβάνη από κοντά και κλείδωσαν το ματς με τον Καθάριο στο 54'. Οι παίκτες του Παναιτωλικού δεν μπήκαν ποτέ στο πνεύμα του αγώνα, με αποτέλεσμα να ηττηθούν με κάτω τα χέρια από τον ανώτερο Πανιώνιο.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-1 (10/07/17)

Το παιχνίδι της περυσινής σεζόν ήταν φτωχό από πλευράς ευκαιριών. Στο 1ο ημίχρονο τα «καναρίνια» απείλησαν πρώτα με την κεφαλιά του Ντίαζ να περνάει λίγο έξω, ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν με παρόμοια φάση, με κεφαλιά του Ντουρμισάι. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Πανιώνιος είχε μια καλή στιγμή με την έξυπνη σέντρα-σουτ του Μασούντ, αλλά ο Κυριακίδης αντέδρασε σωστά. Οι κυανέρυθροι πήραν το προβάδισμα στις αρχές του β΄ ημιχρόνου. Ο Μασούντ έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια αποφεύγοντας τους Χαντάκια, Μόρα, με τον τελευταίο να τον ανατρέπει εντός μεγάλης περιοχής. Ο Ιρανός εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών κι έκανε το 1-0. Οι Αγρινιώτες, όμως, δεν το έβαλαν κάτω και στο 67' ήρθε η ισοφάριση. Ο Ρότσα έβγαλε σέντρα ακριβείας από τα αριστερά και ο βραχύσωμος Λόπεζ σκόραρε με όμορφη κεφαλιά. Στη συνέχεια του αγώνα οι 2 ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν και η ισοπαλία ήρθε φυσιολογικά.