Δευτέρα, 10 Δεκεμβρίου 2018

Αγχωτική μεν, νίκη δε!

Ο Παναιτωλικός για έναν ακόμα αγώνα έπαιξε με τη φωτιά αλλά ευτυχώς αυτή τη φορά... δεν κάηκε! Όσο αποτελεσματικός ήταν στο πρώτο ημίχρονο, τόσο κακός ήταν στο δεύτερο, κινδυνεύοντας σοβαρά από τον Απόλλωνα. Εν τέλει, ο Τίτορμος με το σφύριγμα της λήξης ήταν νικητής, φτάνοντας τους 18 βαθμούς.

Αλλαγή σχηματισμού από τον Δέλλα! 4-4-2 με αναμενόμενες αλλαγές στην ενδεκάδα. Κυριακίδης στο τέρμα, Τσοκάνης - Άργκους - Μαλής και Μαρινάκης οι 4 της άμυνας. Μανά, Λουσέρο, Ντίαζ και Γουίλιαν στον άξονα. Μοράρ και Καμαρά οι δύο επιθετικοί για την ομάδα μας.

Ο Παναιτωλικός μπήκε «φουριόζος» στον αγώνα. Στο 3', μόλις στην πρώτη αξιόλογη φάση, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Απόλλωνα. Μπαλιά - διαβήτης από τον Άργκους, εξαίσιο γύρισμα του Τσοκάνη και ο Γούιλιαν με όμορφο τελείωμα έγραψε το 1-0. Το γεγονός αυτό ανάγκασε τον Απόλλωνα από νωρίς να «ανοιχτεί» ώστε να ψάξει το γκολ. Η Ελαφρά Ταξιαρχία πήρε τον έλεγχο και προσπάθησε να απειλήσει, κάνοντας ορισμένες αξιόλογες ευκαιρίες. Στο 25' «μίλησε» ο Μοράρ, επιβεβαιώνοντας ότι ο Παναιτωλικός έχει δύο φοβερούς επιθετικούς φέτος: ξερό σουτ από το ύψος της περιοχής και γκολ. Τόσο απλά.

Ο Μπάμπης Τεννές πέρασε στον αγώνα τον Ντεφεντερίκο, που ως κινητήριος μοχλός του Απόλλωνα δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην ομάδα μας. Στο 48', ο Τόμας σκόραρε, αγχώνοντας ομάδα και κόσμο. Ο Απόλλωνας έχασε τουλάχιστον 3 κλασσικές ευκαιρίες, μεταξύ 56' και 75' με τους Ακόστα, Ελ Χέλβε ενώ χαρακτηριστική στιγμή ήταν και το «παιδαριώδες» λάθος του Κυριακίδη που έδωσε τη μπάλα σε αντίπαλο αλλά διόρθωσε ο Μαλής. Ο Παναιτωλικός απείλησε κυρίως από στημένες μπάλες στην επανάληψη, είχε μία μεγάλη ευκαιρία στο 59' με τον Ντίας να μην «σπάει» την μπάλα στον Καμαρά, αλλά περιορίστηκε σε παθητικότερο ρόλο και θα μπορούσε να «πληρώσει» για μία ακόμη φορά. Ευτυχώς κάτι τέτοιο δεν έγινε. Νίκη - βάλσαμο και συνεχίζουμε.

• Το φοβερό ξεκίνημα της ομάδας. Έδειχνε να ξέρει τι θέλει μέσα στο γήπεδο ο Παναιτωλικός και ήταν φοβερά αποτελεσματικός για ένα ακόμα ματς. Δεν έτυχε, πέτυχε.

• Ο Άργκους και ο Μαλής. Φοβεροί αμφότεροι αν και στο γκολ του Απόλλωνα θα μπορούσαν να είχαν τοποθετηθεί λίγο καλύτερα. Ο Άργκους, ειδικά έβγαλε «τσαμπουκά» και συνέχισε τις καλές εμφανίσεις, ενώ ο Μαλής επιβεβαίωσε ότι καμία θέση βασικού δεν είναι δεδομένη στην ομάδα.
  • Ο πανηγυρισμός του Μοράρ και η φωτογραφία της ομάδας στην αρχή του αγώνα με το πανό για τον «άτυχο» Η. Γιαννιώτη.

• Όλο το δεύτερο ημίχρονο. Λες και «έπεσε» ο γενικός. Νωθρός και άψυχος ο Παναιτωλικός θα μπορούσε να είχε υποστεί ένα ακόμη «έμφραγμα» στην έδρα του και ευτυχώς που κάτι τέτοιο δεν συνέβη για τρίτη φορά φέτος.
  • Ο Μάζουρεκ. Ναι, πονούσε (για αυτό δεν ξεκίνησε κιόλας) αλλά δεν βοήθησε όσο περιμέναμε και θα μπορούσε.

Δίχως το σοβαρό λάθος η διαιτησία του Γρατσάνη. Ωστόσο, ο ρέφερι είχε σοβαρά θέματα στον πειθαρχικό έλεγχο, κάνοντάς τα... μαντάρα με τις πολλές κίτρινες κάρτες. Θα μπορούσε να είχε κάνει τον αγώνα «ροντέο», αν και τελικά κάτι τέτοιο, για καλή τύχη όλων μας, δε συνέβη.

Ο Γουίλιαν. Ανοδική η απόδοσή του στους τελευταίους αγώνες, δείχνει να προσπαθεί σοβαρά. Σήμερα σκόραρε, είχε ωραίες ατομικές ενέργειες, πολλά τρεξίματα και πρόσφερε πολλές βοήθειες και στην άμυνα. Στο ύψος του και ο Άργκους, όπως προαναφέραμε.

Πήγε να καεί αλλά τελικά... βγήκε κερδισμένος. Ο Παναιτωλικός ήταν ουσιαστικός στο πρώτο ημίχρονο αλλά έδειξε άλλο πρόσωπο στην επανάληψη, κάτι που πρέπει να προβληματίσει. Σημασία έχει φυσικά ότι η ομάδα πήρε τους 3 πόντους, όσο κι αν «αγχώθηκε». Ακολουθεί ο αγώνας στο Χαριλάου και σίγουρα δεν πρέπει κανείς να παρουσιαστεί όπως παρουσιάστηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Άρης θα είναι πολύ πιο απαιτητικός και «ζόρικος» αντίπαλος από τον Απόλλωνα. Στην τελική, βέβαια, Παναιτωλικός και άνετη νίκη... δεν συμβαδίζουν.

Για το φωτογραφικό υλικό ευχαριστούμε θερμά το Φωτογραφείο Δερβίσης.