Κυριακή, 14 Απριλίου 2019

Νικητής στην «αγγαρεία» της Ριζούπολης

Στην αναμέτρηση των... αδιάφορων, ο Παναιτωλικός πήρε τη νίκη εκτός έδρας, απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης, με τον Αντμίρ Μπαΐροβιτς να μετουσιώνει σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο νεαρός Ντουάρτε στο πρώτο ημίχρονο. «Ξεμπέρδεψε» με την υπόθεση παραμονή και μαθηματικά ο Τίτορμος, που... «έβγαλε» την υποχρέωση. Κυνηγάει την 6η θέση το σύνολο του Δέλλα.

Αρκετές οι αλλαγές για τον Τραϊανό Δέλλα, λόγω και της έλλειψης αρκετών βασικών παικτών φυσικά. Ο Κυριακίδης ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια, ως αρχηγός. Λιάβας ως δεξί μπακ, Μαλής - Μιχάι τα δύο στόπερ, Αμαράλ στο αριστερό άκρο της άμυνας. Τσιγγάρας και Λουσέρο κάλυψαν τον άξονα, με τον Γκούγκα σε ρόλο οργανωτή μπροστά τους. Στα δύο «φτερά» Ντίαζ και ο νεαρός Ντουάρτε, που πήρε φανέλα βασικού. Ο Μπαΐροβιτς πήρε τη θέση του στο «9».

Αναγνωριστικά και χωρίς ρυθμό τα πρώτα λεπτά. Στο 14' η πρώτη καλή φάση για τον Παναιτωλικό ήρθε με σουτ του Γκούγκα από το ύψος του ημικυκλίου. Ο Χουάντερσον ανησύχησε και στην αμέσως επόμενη φάση, μετά από γύρισμα του Ντουάρτε. Στο 18' ο Απόλλωνας προσπάθησε να απαντήσει αλλά το σουτ του Ντ' Ούρσο ήταν πολύ κακό για να προκαλέσει πρόβλημα στον Τίτορμο. Στο 27' ο Παναιτωλικός έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία. Μετά από ωραίο πρέσινγκ του Μπαΐροβιτς, ο Ντίαζ έκλεψε την μπάλα και την γύρισε στον Γκούγκα. Από πλεονεκτική θέση και σε κενή εστία, πρακτικά, ο Πορτογάλος αστόχησε. Λίγο αργότερα, στο 30', σε ωραία ενέργεια του Ντουάρτε, ο Γρατσάνης υπέδειξε την εσχάτη των ποινών για μαρκάρισμα του Κοντοέ. O Μπαΐροβιτς πήρε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ με υπέροχο σουτ. Ο Απόλλωνας έχασε καλή ευκαιρία από κόρνερ στο 44'. Η κεφαλιά του Βαφέα δεν ήταν όσο δυνατή θα έπρεπε. Κάπως έτσι τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Με το «καλημέρα» της επανάληψης ο Λιάβας έβγαλε πανέμορφη ασίστ στον Ντίας, ο οποίος ανετράπη μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων, με τον Γρατσάνη να αρνείται καθαρό πέναλτι στον Παναιτωλικό. Στο 50' ο Μιχάι από το... έδαφος έκοψε καθοριστικά τον Ναζλίδη πριν «πατήσει» περιοχή με αξιώσεις. Το παιχνίδι είχε τον ίδιο καλό ρυθμό και ταχύτητα με το πρώτο μέρος. Τα λάθη ωστόσο στον άξονα κυρίως ήταν αρκετά. Στο 73' απευθείας φάουλ για τον Απόλλωνα σε καλή θέση, δεν πέρασε από το τείχος. Ο Δέλλας είδε τον Αμαράλ να αποχωρεί τραυματίας. Ο Παναιτωλικός άρχισε σταδιακά να οπισθοχωρεί και στο 79' ένα ακόμη φάουλ για τον Απόλλωνα δεν έφερε αποτέλεσμα. Οι τραυματισμοί και οι καθυστερήσεις άρχισαν να πληθαίνουν. Ο Μπαΐροβιτς αποχώρησε στο 81' για να μπει στο γήπεδο ο Παρράς. Στο 87' κόρνερ για τους γηπεδούχους απομακρύνθηκε από τον Κυριακίδη. Τρία λεπτά αργότερα εύκολα μπλόκαρε μακρινό σουτ του Αγρόδημου ο αρχηγός της ομάδας μας. Τα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων πέρασαν δίχως κάτι αξιοσημείωτο, με τον Παναιτωλικό να παίρνει εν τέλει το «διπλό».

• Καλές παρουσίες από Μαλή - Μιχάι, Ντίας, Τσιγγάρα και Μπαΐροβιτς. Σταθερή η απόδοση της ομάδας σε γενικές γραμμές, αν και στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξε μία μικρή «καθίζηση» που εν τέλει δεν κόστισε.
  • Πολλούς πόντους κέρδισε ο Ντουάρτε. Ως βασικός αυτή τη φορά, κέρδισε το πέναλτι, η μπάλα πέρασε πολύ από τα πόδια του και έδειξε κι αυτός πολύ καλά πράγματα στο γήπεδο.
  • Η παρουσία των οπαδών του Παναιτωλικού στη Ριζούπολη. Σε ένα γήπεδο απελπιστικά άδειο οι φωνές τους «έδωσαν χρώμα» στο ψυχρό σκηνικό.

Το φτωχό σκορ και η μικρή προσέλευση του κόσμου. Το παιχνίδι ήταν όμορφο, είχε ευκαιρίες, με τις κλασσικότερες υπέρ της ομάδας μας και σίγουρα το 1 γκολ αδικεί τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Ο δε Απόλλων, καταδικασμένος καιρό τώρα, είναι μία ιστορικότατη ομάδα, με λίγο κόσμο μεν, αλλά όχι και να κόβει τόσα λίγα εισιτήρια...

Σωστά υποδεικνύει πέναλτι υπέρ του Ντουάρτε, στο μαρκάρισμα του Κοντοέ ο Γρατσάνης. Λανθασμένα δεν καταλογίζει εκ νέου την άσπρη βούλα στο 46' σε μαρκάρισμα πάνω στον Ντίας. Σμπρώξιμο του Ναδάλες στον Ντίαζ λίγο αργότερα επίσης δεν καταλογίζεται, αν και θα ήταν τραβηγμένη απόφαση. Οι βοηθοί έχασαν 1-2 περιπτώσεις οφσάιντ, ενώ ο πειθαρχικός έλεγχος είχε αρκετές αχρείαστες κάρτες.

Μεστή και ολοκληρωμένη εμφάνιση από τον Γκούγκα. Τα είχε όλα ως οργανωτής. Έτρεξε, πάσαρε, πίεσε, είχε τις τελικές του. Θα μπορούσε αν ήταν πιο προσεκτικός να είχε χριστεί και σκόρερ αλλά δυστυχώς δεν τα έκανε όλα τέλεια. Παρόλα αυτά ήταν σίγουρα από τις καλύτερες εμφανίσεις του Πορτογάλου μέχρι τώρα με τα χρώματα του Παναιτωλικού.

Αδιάφοροι και οι δύο αντίπαλοι, νίκη που έπρεπε να πάρει πάση θυσία, ωστόσο, ο Παναιτωλικός. Η ομάδα οριστικά και αμετάκλητα τελείωσε με την υπόθεση παραμονή. Στα δύο παιχνίδια που απομένουν οι αντίπαλοι είναι στα μέτρα του Παναιτωλικού, επομένως το σύνολο του Δέλλα πρέπει να κυνηγήσει καλές εμφανίσεις και γιατί όχι και κάποιες «μεγάλες» νίκες: ο Ο.Φ.Η έκανε... πλάκα σήμερα στο Ο.Α.Κ.Α, ενώ ο Άρης έχασε τις ελπίδες του για την 4η θέση. Ο Παναιτωλικός μπορεί να τερματίσει ακόμη και 6ος, πράγμα που θα σημάνει και την επίτευξη του καλύτερου πλασαρίσματός του στη βαθμολογία της Λίγκας στην ιστορία του.