Παρασκευή, 12 Απριλίου 2019

Η προϊστορία του Απόλλων-Παναιτωλικός στη μεγάλη κατηγορία (vids)

Χωρίς νίκη σε 4 αναμετρήσεις για τη μεγάλη κατηγορία είναι ο Παναιτωλικός στη Ριζούπολη, ενάντια στον ιστορικό Απόλλωνα.
Πιο συγκεκριμένα, σε 4 αναμετρήσεις οι Αθηναίοι μετρούν 2 νίκες, ενώ 2 παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα. Τις σεζόν 75'-76' και 76'-77' βρίσκουμε τις 2 πρώτες συγκρούσεις, με τα σκορ να είναι 0-0 και 2-1 αντίστοιχα. Τα επόμενα 2 ματς διεξήχθησαν στο πλαίσιο της Superleague και παρουσιάζονται αναλυτικά παρακάτω:

ΑΠΟΛΛΩΝ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-1 (20/10/2013)

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, παρουσία περίπου 1000 οπαδών του, ο Παναιτωλικός έφυγε «αλώβητος» από τη Ριζούπολη. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν ανέλπιστα το σκορ με το αυτογκόλ του Μπόγιοβιτς στο 7', ο οποίος με στραβοκλωτσιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ράφαελ. Οι Αγρινιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν έχοντας 2 μεγάλες ευκαιρίες μέσα σε 2 λεπτά, αλλά οι προσπάθειες των Κούσα και Μπικέ (μετά από εκτελέσεις κόρνερ) εξουδετερώθηκαν από τον κίπερ Τζόρβα. Τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου το καλοχτυπημένο φάουλ του Γκάλο, που πέρασε λίγο άουτ. Στο 2ο ημίχρονο οι απειλές για τους 2 τρματοφύλακες ήταν ελάχιστες, με κορυφαία μια ακόμη επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Γκάλο. Η ισοφάριση για την ομάδα μας ήρθε, τελικά, με τη σέντρα-σουτ του Μελισσά από τα αριστερά στο 72', με αρκετή δόση τύχης. Δίκαιο σε γενικές γραμμές το αποτέλεσμα, εντυπωσιακή η στήριξη των φιλάθλων μας που κέρδισαν τη μάχη της εξέδρας...
ΑΠΟΛΛΩΝ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 2-1 (05/03/2018)

Kρίσιμο ματς και για τις 2 ομάδες, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν απεγνωσμένα τη νίκη που θα διατηρήσει τις ελπίδες παραμονής τους και τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν τρίποντο 5άδας.. Στο 1ο ημίχρονο οι Αγρινιώτες είχαν την υπεροχή χωρίς να απειλήσουν ιδιαίτερα. Η πρώτη κλασσική ευκαιρία ήταν για τον Παναιτωλικό, βέβαια, με τον Ντίαζ να μην προλαβαίνει να τελειώσει το τετ-α-τετ στο 23' (σωτήρια επέμβαση του Ναδάλες). Ο τραυματισμός του Μάζουρεκ λίγα λεπτά μετά άλλαξε την εικόνα του αγώνα, αλλά και πάλι ο Κυριακίδης δεν προβληματιζόταν καθόλου. Στο 45', όμως, ο διαιτητής Μάνταλος έκλεισε τα μάτια σε καθαρό επιθετικό φάουλ του Στόουκς στον Μπεχαράνο μετά από εκτέλεση κόρνερ. Η συνέχεια της φάσης έφερε το 1-0 με το αυτογκόλ του Γουίλιαν με κεφαλιά. Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, είχαμε και το 2ο σοβαρό ατόπημα του ρέφερι. Στο 51' ο Στόουκς χτύπησε με κεφαλιά εκτός φάσης τον Μπεχαράνο και «κιτρινίστηκε» αντί να αποβληθεί. Ο Απόλλων αναθάρρησε και έκανε το 2-0 με εξαιρετική ενέργεια και άψογο του Αλμπάνη στο 58' (με υποψία χεριού-μανσέτας στο κοντρόλ στην αρχή της φάσης) . Ο Παναιτωλικός δεν τα παράτησε και μείωσε το σκορ στο 70' με τον Ντίαζ. Από εκεί και πέρα, δυστυχώς, δεν μετουσίωσε τις προϋποθέσεις που είχε σε κάποιο δεύτερο γκολ για να κυνηγήσει την ολική ανατροπή. Τραγική διαιτησία του Μάνταλου, μέτρια εμφάνιση των παικτών μας και το όνειρο της Ευρώπης φάνηκε πως θα χαθεί για ακόμα μια χρονιά...