Σάββατο, 31 Αυγούστου 2019

«Έχτιζε» επί 70', τα «γκρέμισε» σε 7'

Σε ένα ματς που στο τελευταίο εικοσάλεπτο εμπεριείχε όλο το... «ζουμί», ο Παναιτωλικός είδε το προβάδισμα που πήρε στο 70' να «εξανεμίζεται» σε λιγότερο από επτά λεπτά. Η Ξάνθη αξιοποίησε στο έπακρο τις αντεπιθέσεις της και κατόρθωσε να φύγει νικήτρια από το Αγρίνιο, με 1-2, δίνοντας συνέχεια στην πολύ κακή παράδοση που έχει «χτίσει» ο Παναιτωλικός απέναντί της.

Αν και αρχικά ο Παναιτωλικός ήταν να ξεκινήσει με τους ίδιους 11 που επιλέχθηκαν από τον Λούις Κάστρο στην Τούμπα, μία ενόχληση της τελευταίας στιγμής στον δικέφαλο άφησε εκτός τον Ρομάν. Κνετ στο τέρμα, Σανιά, Μαλής, Γιοβάνοβιτς και Λιάβας οι της άμυνας. Ντάλσιο, Λουσέρο και Φυτόπουλος στον άξονα. Ντουάρτε στα αριστερά, Ντίαζ στα δεξιά και μπροστά ο Μπαΐροβιτς. Σύστημα 4-2-3-1 για τον Τίτορμο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναιτωλικό να προσπαθεί να επιβάλλει το ρυθμό του στα πρώτα λεπτά. Αν και η Ξάνθη έδειξε μία διάθεση να πιέσει ψηλά, σύντομα υποχώρησε στο δικό τη μισό. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 10', όταν μετά από ωραία ενέργεια και σέντρα του Ντουάρτε, ο Φυτόπουλος για πολύ λίγο δεν μπόρεσε να σουτάρει μέσα στη μικρή περιοχή από πλεονεκτική θέση. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν ένα λεπτό αργότερα, δημιουργώντας προϋποθέσεις μετά από λάθος του Γιοβάνοβιτς, δίχως ωστόσο να καταφέρουν κάτι. Ο Τίτορμος είχε την κατοχή και την κυκλοφορία Η επόμενη μεγάλη στιγμή ήρθε στο 19', με ωραία συνεργασία να ξεκινά από τα πόδια του Ντάλσιο και να τελειώνει με σουτ του, σε πανομοιότυπη φάση με αυτή του γκολ που πέτυχε στην Τούμπα. Η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Εκ νέου από τον Ντάλσιο ξεκίνησε και η επόμενη μεγάλη φάση του Παναιτωλικού στο 24', με το σουτ του Φυτόπουλου να μπλοκάρεο ο Σάο Μπέντο, αφού πρώτα κόντραρε. Στο 26' ήταν η σειρά της Ξάνθης να απειλήσει, με σουτ του Ντουρίτσκοβιτς να διώχνει εντυπωσιακά ο Κνετ. Στο 37' ο Μπαξεβανίδης αντικαταστάθηκε αναγκαστικά για τους φιλοξενούμενους, έχοντας τραυματιστεί σε διεκδίκηση με τον Ντουάρτε.

Η επανάληψη ξεκίνησε με διπλή αλλαγή για τον Παναιτωλικό, με Μαρσιάλ και Μιμίτο πέρασαν στις θέσεις Γιοβάνοβιτς και Φυτόπουλου αντίστοιχα. Οι φάσεις ήταν λίγες και όχι κλασσικές, με πιο επικίνδυνη να είναι μία διαγώνια μπαλιά του Σανιά που δεν μπόρεσε να «βρει» κανέναν στην πορεία. Ο Παναιτωλικός ενέτεινε την πίεσή του και κέρδισε «αποζημιώθηκε». Ο Ντάλσιο μετά από ωραία συνεργασία στα αριστερά κέρδισε το πέναλτι, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Μπαΐροβιτς στο 68'. Ωστόσο η Ξάνθη γρήγορα απάντησε με γκολ του Εντουάρντο στο 70' ενώ λίγο αργότερα στο 73' σε αντεπίθεση ο Στουργκεόν σκόραρε με κεφαλιά. Και οι δύο φάσεις προήλθαν από «ρήγματα» στα αριστερά της άμυνας του Παναιτωλικού. Ο Κάστρο πέρασε στο γήπεδο το Μοράρ αντί του Λουσέρο για να κάνει πιο επιθετικογενές το σχήμα του. Η φιλοξενούμενη ομάδα ωστόσο αμυνόταν σθεναρά και ο Παναιτωλικός δεν μπορούσε ούτε να δημιουργήσει ούτε και να απειλήσει. Στα 4' των καθυστερήσεων τίποτα δεν άλλαξε, με την Ξάνθη να «παίρνει» το δεύτερο σερί «διπλό» της.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ, Σανιά, Μαλής, Γιοβάνοβιτς (46' Μαρσιάλ), Λιάβας, Λουσέρο (Μοράρ 73'), Ντάλσιο, Φυτόπουλος (46' Μιμίτο), Ντουάρτε, Ντίας, Μπαΐροβιτς.

ΞΑΝΘΗ: Μπέντο, Μπαξεβανίδης (36' Ντίρεσταμ), Λισγάρας, Καρασαλίδης, Σόσα, Τερκί, Κοβάτσεβιτς, Μπαριέντος (57' Φοσέ), Τζουρίτσκοβιτς, Στάργκεον, Ρενέλα (68' Εντουάρντο).

• Μία ακόμα ηγετική παρουσία της δυάδας Ντάλσιο και Λουσέρο στον άξονα. Πολλή και «αθόρυβη» αμυντική δουλειά,  πολλά χιλιόμετρα και πολλές βοήθειες αμυντικά ο «γερόλυκος» Αντριάν. Θετικός και ο Μιμίτο που ενδεχομένως να δικαιούται τη φανέλα του βασικού...
  • Είτε θέλουμε να το παραδεχτούμε είτε ότι, το δήλωσε και ο κόουτς της Ξάνθης, Ραμίρεθ: «Ο Παναιτωλικός ήταν καλύτερος». Ναι, επί 72' η ομάδα ήταν καλύτερη. Ο Παναιτωλικός μέχρι το 72΄άξιζε να βρεθεί μπροστά στο σκορ. Αλλά, το παιχνίδι τελειώνει στο... 90'.
  • Η αντίδραση της Θύρας 6 στο τέλος του αγώνα. Ενώ πολύς κόσμος «μουρμούριζε» οι οργανωμένοι αποθέωσαν τους παίκτες, που ανταπέδωσαν πηγαίνοντας να χαιρετίσουν. Άλλωστε, η στήριξή τους στην ομάδα είναι δεδομένη.
  • Στο γήπεδο βρέθηκαν φίλοι της Ξάνθης. Δεν δημιουργήθηκε το παραμικρό. Ποδοσφαιρικός πολιτισμός από την ομάδα και τον κόσμο, μία ακόμη φορά.
  • Κακή αντίδραση της άμυνας και στα δύο γκολ, από την ίδια πλευρά. Και στα δύο τέρματα ο Λιάβας βρέθηκε είτε να «κυνηγά» είτε να είναι εκτός. Συλλογικά κακή αντίδραση στις αντεπιθέσεις της Ξάνθης. Απαράδεκτο να «περνούν» από άκρη σε άκρη της άμυνας παίκτες και σέντρες. Δύο ευκαιρίες πρακτικά η φιλοξενούμενη ομάδα στην επανάληψη, δύο γκολ.
  • Μεγάλη δυσκολία απέναντι στην «κλειστή» άμυνα της Ξάνθης ιδίως μετά την ανατροπή το σκορ. Ο Παναιτωλικός δεν μπορούσε να παράξει σε καμία περίπτωση απειλητική φάση.
  • Το γεγονός ότι για δεύτερη σερί αγώνα ξεκινά βασικός ο Φυτόπουλος και αντικαθίσταται στο ημίχρονο. Ουσιαστικά, είναι σαν να «καίει» μία αλλαγή η ομάδα πριν καν αρχίσει το παιχνίδι, με το σκεπτικό ότι δεδομένα ο Μιμίτο θα μπει στο γήπεδο στο 46'.
  • Εκτός του γκολ που προήλθε από χτύπημα πέναλτι, ο Αντμίρ Μπαΐροβιτς δεν «φάνηκε».
  • Ο «πόλεμος» από σχόλια που ήδη βλέπουμε όση ώρα ετοιμάζεται το ρεπορτάζ. Άτομα που αποθέωναν την εμφάνιση της Τούμπας έχουν επιδοθεί σε μηδενισμό. Δεν είναι δυνατόν να καταδικάζουμε ομάδα και προπονητή από τη 2η αγωνιστική.
Πρόβλημα αντιμετώπισαν κυρίως οι βοηθοί, που σε ορισμένες περιπτώσεις οφσάιντ ή φάουλ «έχασαν» για τα καλά τις φάσεις. Ο ρέφερι επέτρεψε το «σκληρό» παιχνίδι σε αρκετές περιπτώσεις αλλά δεν υπήρξε το μεγάλο λάθος ή η απόφαση που καθόρισε το παιχνίδι. Σωστά καταλογίζεται πέναλτι στον Ντάλσιο, σωστά δίνεται το πλεονέκτημα σε ορισμένες ακόμα περιπτώσεις που ο Παναιτωλικός «φώναξε» για πέναλτι.
Για ένα ακόμη παιχνίδι ο κορυφαίος παίκτης του Παναιτωλικού ήταν ο Ντάλσιο. Βρισκόταν παντού. Μάρκαρε, δημιουργούσε, πίεζε, πραγματικός μαέστρος. Δείχνει στοιχεία ποιοτικού παίκτη, το έχουμε ξαναπεί. «Κερασάκι στην τούρτα» μίας ακόμα πολύ καλής εμφάνισης το πέναλτι που κέρδισε.

Ο Παναιτωλικός μετά από χρόνια επί 70' λεπτά ήταν καλύτερος από την Ξάνθη. Προηγήθηκε, δίχως να είναι εντυπωσιακός, μα σταθερός. Κι έτσι όπως βρέθηκε μπροστά στο σκορ, έτσι αρχικά δέχθηκε το.... σοκ κι έπειτα «έσβησε». Άπαντες στο στρατόπεδο της ομάδας πρέπει να προβληματιστούν από το γεγονός ότι η ομάδα δέχθηκε δύο τέρματα μέσα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Άπαντες πρέπει να προβληματιστούν από το γεγονός ότι υπήρχε πρόβλημα δημιουργίας απέναντι σε κλειστή άμυνα. ΚΑΝΕΙΣ όμως (και μιλάμε για τον κόσμο) δεν πρέπει να μεμψιμοιρεί. Η ομάδα είναι καινούρια, χρειάζεται χρόνο, χρειάζεται υπομονή. Χρειάζεται όμως και αποτελέσματα, όπως τόνισε και ο ίδιος ο Κάστρο στη συνέντευξη τύπου. Στο Ηράκλειο το αποτέλεσμα είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ. Για να έρθει, πρέπει στη διακοπή να γίνει ΔΟΥΛΕΙΑ.

Για το φωτογραφικό υλικό ευχαριστούμε θερμά το Φωτογραφείο Δερβίσης.