Τετάρτη, 7 Αυγούστου 2019

«Κρατάει» νίκη και... μικρούς!

Σε ένα παιχνίδι που δε διεκδικεί σε καμία περίπτωση «δάφνες» ποιότητας, με πολλά λάθη και πειραματισμούς, ο Παναιτωλικός πήρε τη νίκη απέναντι στον Πανιώνιο, με σκορ 1-0. Το γκολ της ομάδας μας σημείωσε ο Καββαδίας, μετά από κόρνερ, μόλις στο όγδοο λεπτό της αναμέτρησης. Λίγες οι φάσεις και κακός ο ρυθμός. Δοκάρι ο Ντάλσιο, αγωνίστηκε ο Γιοβάνοβιτς. Το TitormosNet βρέθηκε στο γήπεδο, μετέφερε LIVE λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση και αναλύει.

Ο Λούις Κάστρο ξεκίνησε με τον Κνετ κάτω από τα γκολπόστ. Λιάβας, Μπάλμπι, Μπακαδήμας αποτέλεσαν την... τριάδα της άμυνας, εκεί όπου ήταν να ξεκινήσει ο Μαρσιάλ αλλά προέκυψε πρόβλημα της τελευταίας στιγμής, κάτι που μετέβαλλε το σύστημα σε 3-4-3. Ο Λουσέρο με τους Ντάλσιο, Τσιγγάρα και Φυτόπουλο στελέχωσαν τον άξονα του Παναιτωλικού, με τους Ντίαζ και Ρομάν να πλαισιώνουν τα δύο άκρα της ομάδας. Ο Καββαδίας ξεκίνησε ως προωθημένος.

Παρουσία περίπου 2.000 οπαδών, ο Παναιτωλικός ξεκίνησε νωχελικά και οι Νεοσμυρνιώτες πιέζοντας ψηλά έδειξαν από τα πρώτα λεπτά τις διαθέσεις τους. Από διαδοχικά λάθη της άμυνας (Τσιγγάρας και Λουσέρο) δημιουργήθηκαν επικίνδυνες καταστάσεις αλλά ο Κνετ «κράτησε» τον Παναιτωλικό. Η άμυνα απομάκρυνε για λίγα λεπτά όπως όπως, μέχρι που στο 7' το παιχνίδι άρχισε να ισορροπεί. Φάουλ του Ντάλσιο «έγλυψε» το οριζόντιο του Μαλέρμπ ενώ στο 8' από κόρνερ του Φυτόπουλου ήρθε το 1-0 για τον Παναιτωλικό. Ο Καββαδίας κέρδισε κατά κράτος στον αέρα την άμυνα του Πανιωνίου και με λίγη δόση τύχης σκόραρε, κάνοντας ρελάνς για το δοκάρι που είχε με την Μπενφίκα Β΄. Ο Πανιώνιος ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων εκ νέου αλλά απειλούσε κυρίως από στημένες μπάλες και μακρινά σουτ, κυρίως από τα αριστερά. Στο 36' από φάουλ του Ντάλσιο, κεφαλιά του Λουσέρο πέρασε μόλις άουτ. Λίγο πριν τη συμπλήρωση των 45', ο Καββαδίας βρέθηκε εξ επαφής με το τέρμα μετά από λάθος των φιλοξενούμενων αμυντικών αλλά το σουτ του κόντραρε στα σώματα.

Στην επανάληψη, στο γήπεδο μπήκαν για την ομάδα μας οι Ταχάρ, Μιμίτο, Ντουάρτε, Σανιά και Μπαΐροβιτς. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένα ρεσιτάλ λαθών και μαρκαρισμάτων. Οι ευκαιρίες ήταν πρακτικά μηδαμινές και για τις δύο πλευρές, που έβαζαν τη μπάλα στην περιοχή του αντιπάλου μόνο από φάουλ ή κόρνερ. Η καλύτερη στιγμή ήταν ένα απευθείας χτύπημα του Κούρντι στο 53' που έδιωξε ο Κνετ σε κόρνερ. Οι πολλές αλλαγές, ο διάλογος του Κόρμπου με την κερκίδα και οι αρκετές διακοπές αποσυντόνισαν εντελώς τις δύο ομάδες. Μάλιστα, από μέρους Παναιτωλικού χρησιμοποιήθηκαν οι πιτσιρικάδες Κωνσταντόπουλος και Σκόνδρας! Προς το τέλος του αγώνα ο Πανιώνιος έβαλε τη μπάλα στην περιοχή του Παναιτωλικού με δύο φάουλ αλλά σε καμία περίπτωση δεν απείλησε. Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τα «καναρίνια» νικητές.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ (65’ Θεοδωρόπουλος), Μπακαδήμας (46’ Ταχάρ), Λουσέρο (65’ Γιοβάνοβιτς), Τσιγγάρας, Λιάβας (46’ Σανιά), Μπάλμπι (65’ Μπελεβώνης), Ντάλσιο (77’ Κωνσταντόπουλος), Φυτόπουλος (46’ Μιμίτο), Ντίας (46’ Ντουάρτε), Ρομάν (77’ Σκόνδρας), Καββαδίας (46’ Μπαΐροβιτς).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μαλέρμπ, Κούρντι, Σαραμαντάς, Ευαγγέλου, Ντομίνγκες, Κόρμπος, Μαξίμοβιτς, Καμαρά, Σίντι Αλί, Τσιλούλης, Γρίβας.

Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Νίκας, Μιλόγιεβιτς, Δούμτσιος, Οικονομίδης, Αραμπουλί, Λυμπεράκης, Σταυρόπουλος, Άρτσε, Μπαξεβάνος, Παπανικολάου, Μίκο.

• Ο Κνετ. Παρόν όποτε χρειάστηκε και με σοβαρές επεμβάσεις. Δείχνει στοιχεία ενός πολύ καλού τερματοφύλακα.
  • Καββαδίας, Μπακαδήμας και Φυτόπουλος έδειξαν πολύ καλά στοιχεία και έκαναν μπόλικη δουλειά. Ο πρώτος σκόραρε, ο δεύτερος είχε πολλά κοψίματα και κερδισμένες μονομαχίες ενώ ο τρίτος έγραψε μπόλικα χιλιόμετρα στο ενεργητικό του, βοηθώντας πολύ στο κέντρο.
  • Ο Ντουάρτε. Σαφώς βελτιωμένος, με έξοχες ενέργειες και πολύ τρέξιμο, ο παίκτης που ξεχώρισε για τον Παναιτωλικό στο δεύτερο ημίχρονο.
  • Δυναμική παρουσία μία ακόμη φορά από τη ΘΥΡΑ 6. Αυξημένη και η προσέλευση του κόσμου, συγκριτικά με την Μπενφίκα.

• Δεν ενέπνεε σιγουριά ο Λιάβας από τα δεξιά. Αρκετές λάθος πάσες, αρκετές φορές πίσω στο μαρκάρισμα, ορισμένες βεβιασμένες κινήσεις, μέτρια παρουσία συνολικά. Είχε τα κοψίματά του αλλά σίγουρα δεν ήταν αυτό που περιμέναμε να δούμε.
  • Η δυσκολία στον άξονα, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο. Ουσιαστικά μιλάμε για δυσκολία τόσο στην άμυνα όσο και στο κέντρο, λόγω της αναπροσαρμογής στη διάταξη με την απουσία του Μαρσιάλ που κρίθηκε σκόπιμο να προφυλαχθεί. Το πρέσινγκ του Πανιωνίου είχε εγκλωβίσει την ανάπτυξη του Παναιτωλικού, ωστόσο η ομάδα μας δημιουργούσε προϋποθέσεις από τα άκρα. Ουσιαστικά δεν υπήρχε ηρεμία στη μετάβαση της μπάλας από την άμυνα στην επίθεση.
  • Μεγάλη δυσκολία στην παραγωγή φάσεων. Πρακτικά η ομάδα πατούσε περιοχή μόνο με ατομικές ενέργειες, ενώ σκόραρε από στημένη μπάλα.
  • Τα πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις και μάλιστα εύκολα.
Καλή η διαιτησία του κυρίου Ματσούκα, που δε δίστασε να παρατηρήσει και με κίτρινη κάρτα τον Παναγιώτη Κόρμπο για το σκληρό παιχνίδι και τα... παράπονα των παικτών του Πανιωνίου. Κίτρινες κάρτες μοίρασε και στο δεύτερο ημίχρονο εκατέρωθεν για σκληρά μαρκαρίσματα και αψιμαχίες. Κανένα θέμα και από τους βοηθούς που είχαν τον έλεγχο των φάσεων.

Ο Καββαδίας στο πρώτο ημίχρονο, ελέω και του γκολ που σημείωσε σίγουρα ήταν ο πολυτιμότερος της ομάδας, έχοντας μάλιστα και καλά τρεξίματα και τοποθετήσεις. Στην επανάληψη ο Ντουάρτε ήταν ο κορυφαίος της ομάδας μας, ταλαιπωρώντας αρκετά όποιον επιχειρούσε να τον μαρκάρει...

Κακό παιχνίδι, πολλοί πειραματισμοί. Ο Παναιτωλικός είχε αρκετές απουσίες και παίκτες εκτός ρυθμού (βλέπε Μπάλμπι, Γιοβάνοβιτς, Μαλής, Μοράρ κ.λπ). Οι πειραματισμοί ήταν πολλοί αλλά έχουμε φτάσει στις 7 Αυγούστου και ο Τίτορμος θα πρέπει να... φορτσάρει στα επόμενα φιλικά τεστ. Δεν μένει πολύς καιρός μέχρι την έναρξη των αγωνιστικών υποχρεώσεων. Η ομάδα κρατά τις εμφανίσεις των νέων, του Ντουάρτε και τίποτα περισσότερο. Απομένει χοντρικά ένα δεκαπενθήμερο, στο οποίο θα πρέπει να καταλήξει ο προπονητής στο βασικό σχήμα και να γίνει δουλειά πάνω σε αυτό. Άλλωστε ακολουθούν κι άλλα φιλικά τεστ στα οποία η ομάδα θα πρέπει να δείξει πανέτοιμη.

Για το φωτογραφικό υλικό ευχαριστούμε θερμά το Φωτογραφείο Δερβίσης.