Κυριακή, 11 Αυγούστου 2019

Έχεις... θέματα Παναιτωλικέ!

Ένας πολύ κακός Παναιτωλικός που δεν απέδωσε σε καμία περίπτωση το ποδόσφαιρο που θα ήθελε ο προπονητής και ο κόσμος του να αποδώσει, γνώρισε την ήττα από τον Π.Α.Σ Γιάννινα με 2-0 στην Ήπειρο, σκορπώντας προβληματισμό στις τάξεις των φίλων του και δείχνοντας ότι έχει... θέματα. Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο οι Γιαννιώτες, κακές εμφανίσεις από πολλούς παίκτες, χαμένο πέναλτι στο δεύτερο για τον Π.Α.Σ. Το TitormosNet μετέφερε LIVE την εξέλιξη του αγώνα και αναλύει.

Ο Λούις Κάστρο ξεκίνησε με σύστημα παραλλαγή του 4-3-3. Γιαννακόπουλος στο τέρμα, με τους Γιοβάνοβιτς και Μαλή στα στόπερ. Ο Μπάλμπι και ο Σανιά ήταν οι δύο μπακ. Λουσέρο, Ντάλσιο και Φυτόπουλος στελέχωσαν τον άξονα, με τους Ντίαζ και Ρομάν να πλαισιώνουν τα άκρα του Παναιτωλικού. Μοναδικός προωθημένος ο Καββαδίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναιτωλικό να μπαίνει δυναμικά και να έχει την υπεροχή στο πρώτο δεκάλεπτο. Μόλις στο 2' ο Φυτόπουλος είχε ένα πολύ καλό σουτ που μετά από κόντρες πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Περιστερίδη. Ο ρυθμός λόγω και της υψηλής ζέστης δεν ήταν καλός και τα φάουλ ήταν αρκετά. Πέρασαν αρκετά λεπτά για να δούμε εκ νέου καλή στιγμή, αυτή τη φορά για τον Π.Α.Σ, με σουτ του Σιόντη στο 33'. Λίγο αργότερα, στο 40', πολύ καλή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντάλσιο, από καλό σημείο πέρασε μόλις άουτ. Στο 45', μετά από κάθετη του Νάουμετς που «τρύπησε» την άμυνα του Παναιτωλικού, ο Κριζμάν πλάσαρε τον Γιαννακόπουλο ιδανικά για το 1-0. Ακολούθησε λίγα δευτερόλεπτα μετά κεφαλιά του Καββαδία, από γύρισμα του Ντίαζ, που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο.

Η επανάληψη συνεχίστηκε σε ίδιο τέμπο, παρά τις πολλές αλλαγές. Ο Παναιτωλικός αν και είχε ανεβεί αρκετά δεν έβαζε την μπάλα στην περιοχή. Στο 57', ο Π.Α.Σ κέρδισε πέναλτι, το χτύπημα του Ελευθεριάδη όμως απέκρουσε ο Γιαννακόπουλος. Η ομάδα του Κάστρο προσπάθησε δις με Ντουάρτε και Τσιγγάρα, σε διαφορετικές περιπτώσεις να βρει το γκολ αλλά δεν τα κατάφερε. Στο 81' ο Παμλίδης μετά από τριπλό λάθος στην άμυνα του Παναιτωλικού, αρχικά του Μπελεβώνη και μετέπειτα από Μπακαδήμα και Λιάβα, σκόραρε εξ' επαφής για το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

• Καλή εμφάνιση από τον Γιαννακόπουλο, δεδομένου ότι απέκρουσε και το πέναλτι του Ελευθεριάδη στο 57'.
  • Προσπάθησε αρκετά στο σημερινό φιλικό Ντάλσιο αλλά δεν είχε τις βοήθειες που θα ήθελε. Έδειξε για μία ακόμη φορά ότι έχει καλές εκτελέσεις φάουλ και ήταν δραστήριος. Ομοίως στην επανάληψη από εκεί που σταμάτησε ο Ντάλσιο συνέχισε ο Μιμίτο.
  • Η ομάδα έχει πρόβλημα απέναντι σε κλειστές άμυνες. Πρόβλημα δημιουργικότητας. Ο Παναιτωλικός στο πρώτο ημίχρονο «πάτησε» περιοχή ελάχιστες φορές, δείχνοντας για μία ακόμη φορά ότι δυσκολεύεται πολύ στην παραγωγή φάσεων. Στατικοί ήταν και οι ακραίοι, Ντίαζ και Ρομάν.
  • Ο Παναιτωλικός δυσκολεύεται πολύ από το πρεσάρισμα στον άξονα. Αρκετές φορές χάθηκε η μπάλα από αβέβαιες μεταβιβάσεις. Αρκετά τα εύκολα «πουλήματα» της μπάλας που έφεραν καταστάσεις όπως το γκολ του Κριζμάν ή το πέναλτι.
  • Εύκολα ατομικά λάθη, σε άμυνα και επίθεση όπως και δυσκολία στην τελική πάσα. Η ομάδα μπορεί να χαρακτηριστεί και ως ακίνδυνη επιθετικά...
  • Κακή εμφάνιση από τον Σανιά, που ήταν εκτός ρυθμού. Κακές εμφανίσεις και από Μπελεβώνη, Ρομάν, Ντίαζ ενώ φέρουν ευθύνη στο δεύτερο γκολ τόσο ο Μπακαδήμας όσο και ο Λιάβας.
  • Η ώρα διεξαγωγής του αγώνα. Πολύ νωρίς, πολλή ζέστη, δύσκολες συνθήκες για σωστό ποδόσφαιρο.
Καλή η διαιτησία του κ. Αθανασίου, ο οποίος είχε τον έλεγχο των φάσεων, σε ένα παιχνίδι με αρκετά φάουλ. Δεν επηρέασε την εξέλιξη του αγώνα και στάθηκε αξιοπρεπώς, όπως και οι βοηθοί του.

Δεν διακρίθηκε κάποιος παίκτης του Παναιτωλικού. Συλλογικά κακή εμφάνιση, με τις... καμπάνες να ηχούν δυνατά ενόψει και της έναρξης της νέας σεζόν σε λίγες μέρες.

Προβληματισμός. Ένας πολύ κακός Παναιτωλικός γνώρισε την ήττα στα Γιάννενα, ωστόσο δεν προβληματίζει το αποτέλεσμα αυτό καθ' αυτό όσο το γεγονός ότι η ομάδα αντιμετωπίζει προβλήματα στο δημιουργικό σκέλος. Απομένουν λίγες μέρες για την έναρξη του πρωταθλήματος και θα πρέπει να βελτιωθεί άμεσα η εικόνα του Παναιτωλικού. Παράλληλα, η ομάδα «φωνάζει» για ενίσχυση από τον άξονα και μπροστά και είναι θετικό ότι οι άνθρωποι της ομάδας το έχουν αντιληφθεί και κινούνται στην αγορά για μεσοεπιθετικό. Ο κόσμος πρέπει να είναι ψύχραιμος από την άλλη, δεν τελειώνει καμία σεζόν πριν καν αρχίσει. Τα φιλικά για αυτό το λόγο γίνονται, για να δούμε πού βρισκόμαστε και πόσο μάλλον όταν μιλάμε για μία νέα ομάδα που πρέπει να «δέσει». Ο χρόνος, ωστόσο, πιέζει.

Τα βίντεο προέρχονται από το κανάλι του Super FM Ιωαννίνων.