Παρασκευή, 30 Αυγούστου 2019

Η προϊστορία του Παναιτωλικός - Ξάνθη στη μεγάλη κατηγορία (vids)

Ανάμεικτα συναισθήματα αφήνει η προϊστορία στους φίλους του Παναιτωλικού, στα ματς κόντρα στην Ξάνθη στο Αγρίνιο. Συγκεκριμένα, σε 7 αγώνες οι γηπεδούχοι έχουν αναδειχθεί 3 φορές νικητές, δυο παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα, ενώ οι «Ακρίτες» μετρούν 2 νίκες.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΞΑΝΘΗ 2-0 (29/11/11)

Σε ένα κατάμεστο «κλουβί» ο Παναιτωλικός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του ματς και επικράτησε δίκαια με 2-0. Το σκορ άνοιξε ο Μητρόπουλος στο 35' με κεφαλιά-«ψαράκι» μετά από υπέροχη σέντρα του Χαριστέα στην καρδιά της μεγάλης περιοχής. Το 2-0 ήρθε στο 67', με άψογη εκτέλεση πέναλτι του Ρότσα. Το μισό γκολ, βέβαια, ανήκει στον Καμαρά, που έκανε ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ κούρσα, ξεκινώντας πίσω από το κέντρο και , τελικά, κέρδισε το πέναλτι και την αποβολή του μπακ Εντιμάρ. Από εκεί και πέρα η Ξάνθη ανοίχτηκε, απείλησε ελάχιστα ( κυρίως από στημένες φάσεις), ενώ ο Παναιτωλικός θα μπορούσε να διευρύνει το μέγεθος του σκορ. Η εξαιρετική λόμπα του Ρότσα, όμως, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι ( στο 74') , ενώ το μονοκόμματο σουτ του Καμαρά (στο 87') πέρασε μόλις άουτ.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΞΑΝΘΗ 1-0 (17/03/14)

Κρίσιμο ματς στο Αγρίνιο για την 29η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με τους 2 αντιπάλους να θέλουν την νίκη για να εξασφαλίσουν, ουσιαστικά, την παραμονή. Η αυστηρή αποβολή του Κάλβο, βέβαια, μόλις στο 5ο λεπτό διευκόλυνε τους Αγρινιώτες. Οι παίκτες του Χάβου εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα και πίεσαν τον αντίπαλο, απειλώντας, κυρίως, με τους Καμαρά, Μπούντιμις και Μαρτίνεζ. Ο τελευταίος, μάλιστα, ήταν και ο σκόρερ της συνάντησης. Εκμεταλλεύτηκε την υπέροχη προσπάθεια του αριστερού μπακ Ανέν και πλάσαρε προ κενής εστίας, κάνοντας το 1-0 στο 43'. Στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες καλές στιγμές, με κορυφαία αυτή του Μπικέι, διαχειρίστηκαν σωστά το ματς και πήραν το πολύτιμο τρίποντο.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΞΑΝΘΗ 5-2 (02/11/14)

Χορταστικό ματς στο Αγρίνιο με βροχή από γκολ. Οι «Ακρίτες» αιφνιδίασαν τον Παναιτωλικό και προηγήθηκαν μόλις στο 4', με κοντινή προβολή του Λισγάρα μετά από στημένη φάση. Oι γηπεδούχοι δεν πανικοβλήθηκαν και ισοφάρισαν στο 21', όταν ο Βιγιαφάνιες πήρε το ριμπάουντ μετά την ασταθή απόκρουση του κίπερ Ζαρόπουλου. Ο ίδιος παίκτης έκανε και το 2-1 ατο 45', όταν συνδυάστηκε υποδειγματικά με τους Μαρτίνεζ και Μπεχαράνο και εκτέλεσε με ωραίο σουτ. Το 1ο ημίχρονο όμως είχε κι άλλες συγκινήσεις, αφού η Ξάνθη κατάφερε να ισοφαρίσει στην εκπνοή με τον Λουσέρο και παρά την υπεράνθρωπη διπλή επέμβαση του κίπερ Ράφαελ στις προηγηθείσες απειλές. Στο 2ο ημίχρονο, οι Αγρινιώτες ήταν ισοπεδωτικοί. Αρχικά, πήραν και πάλι προβάδισμα με την κεφαλιά του Εντζεγκέλε στο 53'. Στη συνέχεια, διεύρυναν τον δείκτη του σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαρτίνεζ στο 60'. Το τελικό 5-2 διαμορφώθηκε στο 69' με τον Κάπελ, μετά από εναν ακόμα υπέροχο συνδυασμό με τους Μαρτίνεζ-Βιγιαφάνιες. Πέρα ως πέρα δίκαιη νίκη για τον Παναιτωλικό, με καταπληκτικό ποδόσφαιρο.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΞΑΝΘΗ 2-2 (27/02/16)

Ένα χαμένο ματς κατάφερε να σώσει ο Παναιτωλικός ελέω... Ουάρντα. Οι Αγρινιώτες ήταν άφαντοι στο 1ο ημίχρονο, κάνοντας συνεχόμενα αβίαστα λάθη. Από ένα τέτοιο λάθος (του Μύγα) ήρθε και το 0-1 στο 34' από τον Καπετάνο. Στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι νωθροί και το πλήρωσαν δεχόμενοι 2ο γκολ. Μετά από στημένη φάση, η άμυνα κόλλησε και ο Παπαστεριανός έκανε ανενόχλητος το 0-2. Κάπου εκεί η ομάδα ξύπνησε, έβγαλε πάθος και μείωσε το σκορ εκμεταλλευόμενη το πέναλτι-δώρο του Σολτάνι. Ο Ουάρντα το εκτέλεσε εύστοχα στο 69'. Ο ίδιος παίκτης, μάλιστα, έφερε το ματς στα ίσια στο 81', όταν το καλοχτυπημένο του φάουλ από πλάγια θέση μπέρδεψε άμυνα και γκολκίπερ, με την μπάλα να σκάει και να καταλήγει στα δίχτυα. Η ολική ανατροπή δε επιτεύχθηκε, αλλά και μόνο η προσπάθεια χειροκροτήθηκε από τους φιλάθλους του Αγρινίου.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΞΑΝΘΗ 2-3 (27/11/16)

Αμυντική... τρικυμία για τον Παναιτωλικό σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο και ήττα από την Ξάνθη. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 19' με τον Τριάδη, μετά από ταχύτατη αντεπίθεση και κακή αντίδραση της ανασταλτικής λειτουργίας των γηπεδούχων. Ο Παναιτωλικός απειλούσε , κυρίως, από τα στημένα του Φερέιρα, αλλά ο Ζίβκοβιτς ήταν σε ετοιμότητα. Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο, αφού στο 47' ήρθε το 0-2, με τον Λάζιτς να σκοράρει ανενόχλητος με κεφαλιά. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν κάτι να χάσουν και βγήκαν μπροστά, μειώνοντας το σκορ από την «άσπρη βούλα» με τον Ουάρντα, στο 64'. Η ομάδα μας, όμως, είχε σαφή έλλειψη αγωνιστικού πλάνου και κινδύνευε διαρκώς από την Ξάνθη. Το 1-3 ήρθε φυσιολογικά στο 73' από τον Γιουνές, που νίκησε τον Κυριακίδη από τα 11 βήματα. Το τελικό 2-3 διαμορφώθηκε με το γκολ του Λούις Ρότσα στο 86', που τρύπωσε στην αντίπαλη άμυνα και σκόραρε με προβοολή. Δίκαιο αποτέλεσμα σε γενικές γραμμές.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΞΑΝΘΗ 1-3 (04/11/17)

Εφιαλτικό 1ο ημίχρονο για τον Παναιτωλικό, με τραγική εμφάνιση του κεντρικού διδύμου Λόπεζ-Μπράβο. Οι «Ακρίτες» προηγούνταν ήδη με 0-2 στο δεκάλεπτο, με 2 γκολ του Μπρίτο. Στο 4', ο Αφρικανός πλάσαρε ψύχραιμα από κοντά, ενώ στο 8' νίκησε τον Κυριακίδη με υπέροχο χτύπημα φάουλ. Ο Παναιτωλικός ήταν ανύπαρκτος και βρέθηκε να χάνει με 0-3 στο ημίχρονο, μετά και το γκολ του Γέντρισεκ στο 35'. Στο 2ο ημίχρονο οι Αγρινιώτες βελτιώθηκαν με τις διορθωτικές κινήσεις από τον πάγκο, αλλά έπεσαν πάνω σε έναν εξαιρετικό Ζίβκοβιτς, ο οποίος διατήρησε το 0 με κάποιες υπέροχες επεμβάσεις. Το γκολ της τιμής πέτυχε στο 87' ο Μάζουρεκ, μετά από όμορφη ασίστ του Ντίαζ.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΞΑΝΘΗ 0-0 (26/01/19)

Kλειστό παιχνίδι στο «κλουβί», με τις 2 ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται. Το 1ο ημίχρονο θα ξεχαστεί γρήγορα, αφού κλασσική ευκαιρία δεν υπήρχε και κυριάρχησαν οι μάχες στη μεσαία γραμμή. Στο 2ο μέρος οι φιλοξενούμενοι έδειξαν επιθετικές διαθέσεις κι έχασαν σημαντική διπλή ευκαιρία στο 56' με τους Κοβάσεβιτς και Σαρπόνγκ. Στο 83' ο Κοβάσεβιτς απείλησε και πάλι, αλλά ο κίπερ Γιαννακόπουλος βρισκόταν σε ετοιμότητα. Η μοναδική μεγάλη στιγμή για τον Παναιτωλικό καταγράφηκε στις καθυστερήσεις, αλλά το εξαιρετικό μακρινό σουτ του Γκούγκα εξουδετερώθηκε από τον Ζίβκοβιτς. Δίκαιη η «λευκή» ισοπαλία...