Παρασκευή, 13 Σεπτεμβρίου 2019

Η προϊστορία του Ο.Φ.Η - Παναιτωλικός στη μεγάλη κατηγορία (vids)

Mια άκρως αρνητική προϊστορία καλείται να σπάσει η ομάδα μας στο ματς στο επερχόμενο ματς στο «Γεντί Κουλέ». Συγκεκριμένα, σε επίπεδο Α' Εθνικής ο Παναιτωλικός έχει φύγει ηττημένος και τις 5 φορές που φιλοξενήθηκε από τον Ο.Φ.Η.

Η πρώτη αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε τη σεζόν 76'/77', με τους Κρητικούς να νικούν με 2-0. Τα υπόλοιπα αποτελέσματα σε αγώνες που έγιναν για τη Super League παρουσιάζονται αναλυτικά:

Ο.Φ.Η-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-0 (08/04/2012)

Ταφόπλακα στις ελάχιστες ελπίδες του Παναιτωλικού να παραμείνει στη μεγάλη κατηγορία έβαλε ο Ο.Φ.Η. Ο Παναιτωλικός πάλεψε το ματς, είχε τις ευκαιρίες στο 1ο ημίχρονο να ανοίξει το σκορ ( με τους Χαριστέα και Θεοδωρίδη) αλλά στάθηκε άτυχος και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 30', όταν ο Κάλαϊτζιτς εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα. Στο 2ο ημίχρονο οι Αγρινιώτες βγήκαν μπροστά για να πάρουν έστω κάτι θετικό, αλλά ήταν ανούσιοι κι έτσι παρέμεινε το καταδικαστικό 1-0.

Ο.Φ.Η-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 2-1 (21/12/2013)

Νίκη με ανατροπή για τον Ο.Φ.Η, απίθανη γκολάρα του Καμαρά. Ο Παναιτωλικός μπήκε φουριόζος στο γήπεδο και προηγήθηκε με ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ επέλαση του Καμαρά, που πήρε την μπάλα από το κέντρο, πέρασε τους πάντες και πλάσαρε ιδανικά. Η ομάδα μας στεκόταν καλά και απειλούσε με αντεπιθέσεις, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν με όμορφο σουτ του Όγιος πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στο 2ο ημίχρονο ο Ο.Φ.Η. ήταν καλύτερος, κυριάρχησε και έκανε την ολική ανατροπή με τον Παπάζογλου, μετά από εξαιρετική ενέργεια του Μπούρμπου. Το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος αφού οι Αγρινιώτες ήταν ακίνδυνοι προς την αντίπαλη εστία.

.
Ο.Φ.Η-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-0 (23/08/2014)

'Ηττα στην εκπνοή για τον Παναιτωλικό, με δήμιο τον φορ Πετρόπουλο. Ο Ο.Φ.Η ήταν πολύ ανώτερος στο 1ο ημίχρονο αλλά έπεσε πάνω σε έναν εξαιρετικό Ράφαελ, που έσωσε σε αρκετές περιπτώσεις την ομάδα μας. Στο 2ο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, οι γηπεδούχοι δεν ήταν τόσο πιεστικοί και ο Παναιτωλικός απείλησε με τους Κάπελ και Άλβες, χωρίς αποτέλεσμα. Όλα έδειχναν πως οδεύουμε για μια λευκή ισοπαλία, αλλά ο Πετρόπουλος έστειλε στα ουράνια τους Κρητικούς του Τζενάρο Γκατούζο.

Ο.Φ.Η-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 3-0 (20/01/2019)

Ματς-παρωδία η περσινή αναμέτρηση μεταξύ Ο.Φ.Η και Παναιτωλικού. Τόσο η αποβολή-φάντασμα του Κυριακίδη, όσο και η απαράδεκτη συμπεριφορά του προπονητή Παπαδόπουλου (γρονθοκόπησε ύπουλα τον γενικό αρχηγό Κουτσοσπύρο στην ανάπαυλα) έθεσαν σε δεύτερη μοίρα το αγωνιστικό σκέλος. Ο Παναιτωλικός μπήκε με αμυντικές βλέψεις στον αγωνιστικό χώρο και το πλήρωσε στο 25', με τον Ναμπί να νικάει τον Κυριακίδη με εξαιρετικό χτύπημα-φάουλ. Οι Αγρινιώτες αφυπνίστηκαν μετά το ημίωρο και θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν με το χαμένο πέναλτι του Μοράρ στο 38' (το κέρδισε ο Μανά). Το 2ο μέρος ήταν τραγικό από πλευράς θεάματος και τα αίματα «άναψαν» στο 70', με την απίστευτη απόφαση του διαιτητή να αποβάλλει τον Κυριακίδη, θεωρώντας ότι έπιασε την μπάλα εκτός περιοχής ( το βίντεο παραπάνω.. «μιλάει» από μόνο του). Από το φάουλ αυτό ήρθε το 2-0 και πάλι από το Ναμπί. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από τον Βουό, με τον πρόεδρο του Ο.Φ.Η να ζητάει συγγνώμη από τον Παναιτωλικό για τη συμπεριφορά του προπονητή του και να ευχαριστεί τον Δέλλα που... κατέβασε την ομάδα να παίξει στο 2ο ημίχρονο... Για την ιστορία ο ΑΠΑΡΔΕΚΤΟΣ Παπαδόπουλος απολύθηκε λίγες μέρες αργότερα...