Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου 2019

Η προϊστορία του Παναιτωλικός - Α.Ε.Κ στη μεγάλη κατηγορία (vids)

Ανάμεικτες αναμνήσεις έχουν οι φίλοι του Παναιτωλικού από τις αναμετρήσεις κόντρα στην Α.Ε.Κ στο Αγρίνιο, σε επίπεδο πρώτης κατηγορίας.

Οι 2 ομάδες έχουν αναμετρηθεί 7 φορές, με την πλάστιγγα να γέρνει υπέρ του Δικέφαλου. Πιο συγκεκριμένα, ο Παναιτωλικός μετράει 3 νίκες και 4 ήττες ως γηπεδούχος. Οι πρώτες «συγκρούσεις» έγιναν τις σεζόν 75'-76' και 76'-77' κι έληξαν αμφότερες με σκορ 1-3. Για τη Superleague τα αποτελέσματα είναι τα εξής:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-Α.Ε.Κ 0-2 (26/11/2011)

Σε ένα ματς που ο Παναιτωλικός ήταν αρκετά καλύτερος και κυριαρχούσε στο γήπεδο η Α.Ε.Κ κατάφερε από το πουθενά να φύγει με το «διπλό». Στο πρώτο ημίχρονο το θέαμα ήταν κακό, κλασσικές ευκαιρίες δεν υπήρχαν αλλά στο 21', μετά από όμορφο συνδυασμό ο Μπέλλεκ τελείωσε με ψύχραιμο πλασέ τη φάση, ανοίγοντας το σκορ. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πάλεψαν για την ισοφάριση, έφτασαν κοντά με Καμαρά και Χαριστέα και κάποιες περιπτώσεις, αλλά οι τελικές πάσες και προσπάθειες των παικτών μας δεν ήταν οι ενδεδειγμένες. Στο 77', μάλιστα, ο Παναιτωλικός έμεινε με 10 λόγω της αποβολής του Μπαμογκό. Τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμα περισσότερο και η Α.Ε.Κ «κλείδωσε» τη νίκη στις καθυστερήσεις και πάλι με τον Μπέλεκ.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-Α.Ε.Κ 1-0 (20/03/2016)

Tην πρώτη νίκη στην ιστορία του επί της Α.Ε.Κ πανηγύρισε ο Παναιτωλικός στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της σεζόν 15'-16'. Το 1ο ημίχρονο ήταν μέτριο στο ηλιόλουστο Αγρίνιο, με τον Παναιτωλικό να ελέγχει το ρυθμό και την Α.Ε.Κ να μην μπορεί να απειλήσει. Μόνο το τελευταίο πεντάλεπτο είχε συγκινήσεις, αλλά οι γκολκίπερ Κυριακίδης και Μπαρόχα, αντέδρασαν σωστά στις «απειλές» των Τζιμπούρ και Ουάρντα αντίστοιχα. Το 2ο ημίχρονο κύλησε σε παρόμοιο στυλ, αλλά το τελευταίο 15λεπτο δεν ήταν για... καρδιακούς. Η Α.Ε.Κ στο 74' έφτασε μια ανάσα από το 0-1 αλλά ο «Μητσάρας» αντέδρασε και πάλι εντυπωσιακά στην κοντινή κεφαλιά του Λαμπρόπουλου και ο Μπουανανότε στο 89' έχασε το άχαστο. Τελικά, σε νεκρό χρόνο ο Μάρκος Πάουλο ξέρανε τους κιτρινόμαυρους κι έστειλε στα ουράνια τους φίλους της ομάδας μας. Στο 94' ο Κλέσιο πλαγιοκόπησε την αντίπαλη άμυνα από τα αριστερά, έβγαλε παράλληλη πάσα στο ύψος της μικρής περιοχής κι ο Βραζιλιάνος χαφ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, «γράφοντας» έναν ονειρικό επίλογο για την ομάδα μας!

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-Α.Ε.Κ 3-2 (18/01/17)

Τρομερό παιχνίδι στο Αγρίνιο, φανταστικός Γρηγόρης Μάκος κι ένα χρησιμότατο τρίποντο για τον Παναιτωλικό! Το ματς διεξήχθη υπό καταρρακτώδη βροχή σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο. Περιθώρια για ποιοτικό ποδόσφαιρο δεν υπήρχαν οπότε κυριάρχησε φυσιολογικά το πάθος και η ένταση. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 12', όταν ο Μαρκόφσκι μετουσίωσε σε γκολ το κερδισμένο πέναλτι του Πάουλο. Οι κιτρινόμαυροι είχαν την απάντηση και ισοφάρισαν με την κεφαλιά του Αλμέιδα στο 22' και 10 λεπτά αργότερα έφεραν τούμπα το ματς με τον προκλητικό Γαλανόπουλο, εκμεταλλευόμενοι πλήρως τις στημένες φάσεις. Ο Παναιτωλικός, όμως, δεν παρέδωσε τα όπλα. Αρχικά, ισοφάρισε με πλασέ του Μάκου στο 55' μετά από εξαιρετική ασίστ του Κούσα. Η ολική ανατροπή ήρθε και πάλι από τον Μάκο στο 82'. Ο Ρόσα έβγαλε σκαφτή μπαλιά προς τον διεθνή μέσο, εκείνος κυνήγησε τη φάση και εκμεταλλεύτηκε τη λανθασμένη εκτίμηση του κίπερ Μπάρκα, σκοράροντας προ κενής εστίας. Τελικό σκορ 3-2!

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-Α.Ε.Κ 1-4 (06/01/18)

Nτροπιαστική ήττα για την ομάδα μας μέσα στο «κλουβί». Οι παίκτες του Δικεφάλου ήταν καταιγιστικοί και βρέθηκαν να προηγούνται με 0-3 στο ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε με εκπληκτικό φάουλ ο Μπακασέτας στο 6', ενώ το 0-2 ήρθε με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χριστοδουλόπουλου στο 36' ( χαζό πέναλτι από τον Μύγα). Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να αντιδράσει αλλά νικήθηκε από το δοκάρι στο 41' ( συρτό σουτ του Ρόσα) κι από τον Τσιντώντα στο 44'. Στην εκπνοή του ημιχρόνου, μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν 3 τα τέρματα τους με το ψύχραιμο τελείωμα του Αραούχο. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν με σκοπό να πιέσουν αλλά και πάλι ο Τσιντώντας σταμάτησε τον Μοράρ σε 2 κλασικές περιπτώσεις για γκολ. Μοιραία, ήρθε και το 0-4 από τον νεοεισελθόντα Λόπεζ. Τελικά, το γκολ της τιμής πέτυχε ο Μοράρ με εκτέλεση πέναλτι στο 68'.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-Α.Ε.Κ 2-1 (24/11/19)

Εκπληκτική εμφάνιση από την ομάδα μας, δικαιότατη νίκη κόντρα σε «θεούς και δαίμονες». Ο Παναιτωλικός μπήκε στο παιχνίδι όντας πολύ διαβασμένος, πίεσε ασφυκτικά τον αντίπαλο έχοντας εξαιρετικά τρεξίματα και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με την προβολή του Καμαρά στο 25', μετά την  πλαγιοκόπηση του Ρότσα. Ένα λεπτό προηγουμένως, βέβαια, η επόπτης Δέτση είχε ακυρώσει πεντακάθαρο γκολ (αυτογκόλ του Μπακάκη), ανακαλύπτοντας οφσάιντ σε μια πέρα ως πέρα ξεκάθαρη φάση. Οι Αγρινιώτες συνέχισαν στο ίδιο τέμπο μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου και θα μπορούσαν να κλειδώσουν του ματς με τον Καμαρά στις καθυστερήσεις, αλλά το όμορφο πλασέ του πέρασε μόλις άουτ. Ο ίδιος, όμως, αποκατέστησε την «τάξη» στο 51', στέλνοντας τους οπαδούς μας στα ουράνια με άπιαστη κεφαλιά. Από εκεί κι έπειτα οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν, αλλά οι λιγοστές καλές προσπάθειες τους δεν ανησύχησαν τον κίπερ Κυριακίδη. Παρ'όλα αυτά στο 77', βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Σιμόες να σκοράρει με κεφαλιά από οριακή θέση οφσάιντ. Η ΑΝΕΚΔΙΗΓΗΤΗ Δέτση συνέχισε να βρίσκεται εκτός τόπου και χρόνου και στην τελευταία καλή στιγμή του αγώνα, με τον  Πόνσε να αστοχεί από κοντά, ευρισκόμενος 1 μέτρο μπροστά από τον τελευταίο αμυνόμενο του Παναιτωλικού. Ποδοσφαιρική δικαιοσύνη για τον φοβερό Παναιτωλικό, λοιπόν, με τον Καμαρά να μπαίνει για τα καλά στις καρδιές των φιλάθλων με την εμφάνιση αυτή.