Παρασκευή, 27 Σεπτεμβρίου 2019

Η προϊστορία του Ατρόμητος - Παναιτωλικός στη μεγάλη κατηγορία (vids)

Εννιά συναντήσεις για Ατρόμητο και Παναιτωλικό στο Περιστέρι καταγράφονται στο πλαίσιο της πρώτης κατηγορίας, με σχετική ισορροπία στα αποτελέσματα. Συγκεκριμένα, η ιστορία «γράφει» 3 νίκες για τους γηπεδούχους, 4 ισοπαλίες και 2 νίκες για τους Αγρινιώτες. Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι τις 3 τελευταίες σεζόν ο Παναιτωλικός έχει φύγει αήττητος από εκεί.

Οι 2 πρώτες «συγκρούσεις» έγιναν τις σεζόν 75'-76' και 76'-77', με 0-0 και 2-1 υπέρ του Ατρομήτου, αντίστοιχα. Οι επόμενες αναμετρήσεις, που έγιναν για τη Superleague, παρουσιάζονται αναλυτικότερα:

ATΡΟΜΗΤΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 2-1 (01/11/2011)

Ήττα για την ομάδα μας στο Περιστέρει, στην επανεμφάνιση της στη μεγάλη κατηγορία. O Παναιτωλικός μπήκε δυνατά στο γήπεδο και θα μπορούσε να προηγηθεί εάν Χαριστέας και Θεοδωρίδης ήταν πιο ψύχραιμοι στην τελική προσπάθεια. Ο Ατρόμητος, στη συνέχεια, ανέλαβε τα ηνία του ματς χωρίς να έχει τη μεγάλη στιγμή. Στο 36', όμως, μετά από εκτέλεση φάουλ του Επστάιν, ο Μήτρογλου εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας κι άνοιξε το σκορ. Σε παρόμοια φάση στις αρχές του 2ου ημιχρόνου, μάλιστα, ο ίδιος παίκτης διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του. Ο Παναιτωλικός «απάντησε» σχετικά γρήγορα μειώνοντας με τον Εντζεγκουέλε, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πετύχουν και 3ο τέρμα, αλλά ο Μήτρογλου δεν κατάφερε να πετύχει το χατ-τρικ σε 3 σημαντικές περιπτώσεις.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-1 (04/11/2013)

Θετικό αποτέλεσμα για το νεοφώτιστο Παναιτωλικό μέσα σε μια δύσκολη έδρα. Στο 1ο ημίωρο του ματς οι 2 ομάδες είχαν απο μια καλή στιγμή με Καμαρά (άστοχη κεφαλιά από κοντά) και Γιαννούλη (τετ α τετ με τον Ράφαελ) αντίστοιχα. Το 1-0 έγινε, εν τέλει, με τρομερή κεφαλιά του Παπαδόπουλου, που άφησε άγαλμα τον κίπερ Μπρακάλι. Ο Παναιτωλικός, όμως, ισοφάρισε γρήγορα με τον Καμαρά. Συγκεκριμένα, ο Σενεγαλέζος φορ εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική μπαλιά του Γκάλο και σκόραρε από απίθανη γωνία, παγώνοντας το Περιστέρι. Στο 2ο ημίχρονο το θέαμα ήταν κάκιστο και η μοναδική μεγάλη στιγμή ήρθε στην εκπνοή, όταν ο νεαρός Καραγκούνης δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-0 (14/09/2014)

Αρνητικός στο 1ο, άτυχος στο 2ο ημίχρονο ο Παναιτωλικός, θα μπορούσε να πει κανείς ότι πέταξε την ευκαιρία για μια τεράστια νίκη. Ο Ράφαελ κράτησε το 0 στη μοναδική καλή στιγμή του 1ου ημιχρόνου, επεμβαίνοντας εντυπωσιακά στην κεφαλιά του Φυτανίδη. Το 2ο ημίχρονο ανήκε στους Αγρινιώτες αλλά τόσο ο Τζενάμο ( με 2 εντυπωσιακές αποκρούσεις) όσο και η απίστευτη χαμένη ευκαιρία του Κόρμπου στην εκπνοή, στέρησε μια μεγάλη νίκη από την ομάδα μας.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-0 (03/04/2016)

Μόνο αδικημένος θα μπορούσε να νιώθει ο Παναιτωλικός μετά από αυτό το αποτέλεσμα. Στο 1ο ημίχρονο, η ποιότητα του παιχνιδιού ήταν κακή και οι καλές ευκαιρίες λίγες. Ο Μαρκόφσκι έχασε την κορυφαία στο 29', αφού αστόχησε από πλεονεκτικότατη θέση. Το σκορ άνοιξε στο φινάλε του 1ου ημιχρόνου ο Λε Ταλέκ με κεφαλιά προ κενής εστίας. Το 2ο ημίχρονο ανήκει ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους. Ειδικά στο τελευταίο 20λεπτο, η ομάδα μας δικαιούταν τουλάχιστον 1 γκολ, αλλά και πάλι ο Μαρκόφσκι ήταν μοιραίος σε 2 περιπτώσεις, ενώ και ο Μουνιός δεν εκμεταλλεύτηκε τις όποιες ευκαιρίες του παρουσιάστηκαν.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-2 (18/09/2016)

Μεγάλο διπλό στο άδειο (λόγω τιμωρίας έδρας) Περιστέρι, ανίκητος ο Κυριακίδης! Ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ στην 1η σημαντική στιγμή του ματς στο 11', μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας και άψογο τελείωμα του προωθημένου στόπερ Ροντρίγκεζ. Ο ίδιος παίκτης μάλιστα, λίγο έλειψε να κάνει το 0-2, αλλά δεν έπιασε όπως θα ήθελε το σουτ από πλεονεκτική θέση. Ο Ατρόμητος απείλησε για 1η φορά σοβαρά με τον Λε Ταλέκ, ο οποίος αν και πέρασε τον κίπερ του Παναιτωλικού, προτίμησε να σπάσει την μπάλα αντί να εκτελέσει. Στο 2ο ημίχρονο ο Παναιτωλικός ξεκίνησε καλά και απείλησε με μακρινό σου του Τομανέ. Η πίεση των γηπεδούχων, όμως, αυξανόταν συνεχώς και στο τελευταίο 25λεπτο μίλησε ο «Μητσάρας». Ο Έλληνας κίπερ επενέβη εξαιρετικά σε τουλάχιστον 4 περιπτώσεις, ενώ μοιραίος παίκτης στάθηκε ο Λε Ταλέκ, ως κύριος εκφραστής των ευκαιριών αυτών. Η τελευταία ( και μεγαλύτερη) απόκρουση του Κυριακίδη στη βολίδα που εξαπέλυσε ο Λημνιός, ήταν και η αρχή της φάσης του 0-2. Ο Τίτορμος βγήκε υποδειγματικά στην αντεπίθεση, διανύοντας ολόκληρο το γήπεδο με 4 μπαλιές. Αποδέκτης της τελευταίας άψογης μπαλιάς του Μάκου ήταν ο Ουάρντα, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ σφράγισε το μεγάλο διπλό.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-1 (14/01/2018)

Και φτάνουμε στο προπέρσινο μεγάλο διπλό της ομάδας του νέου κόουτς Δέλλα. Η ομάδα μας ξεκίνησε με αμυντικούς προσανατολισμούς και είχε παθητικό ρόλο στο 2ο ημίχρονο. Ο Ατρόμητος δεν είχε ούτε αυτός τη μεγάλη στιγμή, με τον Κυριακίδη να δηλώνει «παρών» στις όποιες απειλές. Στο 2ο ημίχρονο το παιχνίδι ζεστάθηκε. Σε αυτό συνετέλεσε, βέβαια, το γρήγορο γκολ του Ρόσα στο 48'. Η ομάδα μας άλλαξε όμορφα την μπάλα, η οποία κατέληξε στον Φάρλει Ρόσα. Εκείνος είχε την τρομερή έμπνευση να σουτάρει από τα 30 μέτρα. Δοκάρι και μέσα και... 0-1! Ο Ατρόμητος προσπάθησε να απαντήσει άμεσα αλλά ο Κυριακίδης ήταν και πάλι εκεί! Αρχικά, έβγαλε το καλοχτυπημένο φάουλ του Ουάρντα, ενώ λίγα λεπτά αργότερα έβγαλε και το πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο επιπόλαιος Ροντρίγκεζ. Ο Ουάρντα ανέλαβε την εκτέλεση του, αλλά ο πρώην συμπαίκτης του τον «ψάρεψε» κρατώντας το 0. Ο Παναιτωλικός αμυνόταν σωστά, ενώ προσπαθούσε να βγει και στην κόντρα. Τελευταίες καλές στιγμές του ματς η κεφαλιά του Βασιλακάκη στο 85' ( επενέβη ο Κυριακίδης) και το σουτ του Ρόσα στο 89', που πέρασε λίγο έξω.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 2-2 (12/01/2019)

Συναρπαστικό παιχνίδι με γκολ, ανατροπές κι ένα τελικό αποτέλεσμα που άφησε πικρία στον Παναιτωλικό, αφού στις λεπτομέρειες δεν κατάφερε να πάρει ένα ακόμα σπουδαίο «διπλό» στο Περιστέρι. Στο 1ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, έχοντας την κατοχή της μπάλας και 2-3 καλές στιγμές, με τους Αγρινιώτες να απειλούν μόλις μια φορά με τον Γουίλιαν, στο 35'. Με την έναρξη του 2ου μέρους και συγκεκριμένα στο 49', οι Περιστεριώτες άνοιξαν το σκορ με τον Ενσικουλού και η εικόνα του ματς άλλαξε άρδην. Ο Παναιτωλικός αφυπνίστηκε, ανέβηκε στο γήπεδο κι έριξε τις «προειδοποιητικές βολές» με τις καλές ευκαιρίες των Μοράρ (55') και Μάζουρεκ (60'). Στο 69' ήρθε η ισοφάριση με τον Μανά, που εκμεταλλεύτηκε την πανέξυπνη ασίστ του εξαιρετικού Μαρινάκη. Οκτώ λεπτά αργότερα το ματς γύρισε «τούμπα»! Γουίλιαν και Λουσέρο συνδυάστηκαν υπέροχα, ο τελευταίος τροφοδότησε τον Μανά στον κενό χώρο κι εκείνος εκτέλεσε τον κίπερ Μέγιερι, βάζοντας φωτιά στην αγρινιώτικη εξέδρα. Δυστυχώς, όμως στο 82' κι έπειτα από καραμπόλες, ο Ατρόμητος πήρε την ισοπαλία με τον Μπουσούλατζιτς, ο οποίος δε δυσκολεύτηκε να σκοράρει προ κενής εστίας.