Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου 2019

Η κριτική των παικτών του Παναιτωλικού (vs Ατρόμητος)

Το TitormosNet παρακολούθησε από κοντά την αναμέτρηση της ομάδας μας με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι και προχωρά στην αξιολόγηση των παικτών του Παναιτωλικού που αγωνίστηκαν αλλά και του προπονητή, μέσα από την σκοπιά των συντακτών του.

Του Θωμά Μαυραγάνη
  • Κνετ:  Ο τερματοφύλακας ανεξάρτητα των τελικών προσπαθειών που θα δεχτεί (και ο Παναιτωλικός χθες δε δέχθηκε πολλές) ΟΦΕΙΛΕΙ τις 1-2 στιγμές που θα χρειαστεί να επέμβει να μπορεί να εξουδετερώσει. Ο Αυστριακός δείχνει να μη μπορεί να το καταφέρει αυτό. Ναι, η ομάδα επηρεάστηκε από την μη κατακύρωση του γκολ του Μοράρ αλλά τη στιγμή που ο Κνετ πρέπει να «βγει μπροστά», δέχεται γκολ από την κλειστή του γωνία. Ο χρόνος στην κλεψύδρα τελειώνει.
Βαθμολογία: 3 /10

• Σανιά:  Δεν είναι κακός αλλά δεν είναι σταθερός. Πρώτο ημίχρονο το απόλυτο τίποτα, δεύτερο ημίχρονο που η ομάδα ανέβηκε, οι όποιες καλές ευκαιρίες δημιουργήθηκαν ήταν από την πλευρά του.
Βαθμολογία:  5/10

• Μαλής:   Ξεκάθαρα σε περίοδο ντεφορμαρίσματος  ο Αλέξανδρος.  Τα κακά παιχνίδια είναι συνεχόμενα, τα λάθη πολλά και προς το παρόν η δυάδα με τον Γιοβάνοβιτς δεν έχει δέσει. Στο 18' χάνει τον Γούτα στο δοκάρι του Ατρομήτου. Το μόνο θετικό ότι ξέρουμε όλοι το τι μπορεί να αποδώσει.
Βαθμολογία:  4/10

• Γιοβάνοβιτς:  Τα ίδια με τον Μαλή και αυτός, για όσους ήμασταν στο γήπεδο χθες φαινόταν  πώς η άμυνα δεν έκοβε τις επιθετικές ενέργειες του αντιπάλου αλλά... ότι ο αντίπαλος «τις πέταγε στον κάλαθο των αχρήστων». Είναι αδιανόητο στη φάση της κόκκινης πώς από μία 30άρα μπαλιά, τα δύο στόπερ αφήνουν την μπάλα να σκάσει ανάμεσά τους και χάνουν τον παίκτη του Ατρομήτου.
Βαθμολογία: 4/10

• Μπάλμπι:  Αν στα προηγούμενα παιχνίδια λέγαμε ότι είχε τουλάχιστον κάποιες αμυντικές αρετές, σε αυτό φρόντισε να μας βγάλει λάθος. ΣΤΑΤΙΚΟΣ, δεν ανέβηκε σχεδόν ποτέ, άσχημα κοντρολαρίσματα της μπάλας και πολλά λάθη. Η μόνη του αρετή έδειξε να είναι ένα συμπαθητικό «πόδι».
Βαθμολογία:  3,5/10

• Λουσέρο:  Κακός χθες ο «μπαρμπά-Λουσέρο». Δεν ήταν η μέρα του, έκανε τα λαθάκια του αλλά έχει σαν ελαφρυντικό όπως και ο Ντάλσιο και ο Μιμίτο(!!!) ότι γυρνούσαν πολλές φορές πίσω από το κέντρο για να πάρουν την μπάλα.
Βαθμολογία: 5 /10

• Μιμίτο:  Μόνος του ενάντια «στα θηρία» φάνηκε χθες ο Πορτογάλος, που πήγε στην προσωπική ενέργεια για να δημιουργήσει απειλές για την ομάδα μας. Πολύ τρέξιμο, πολύ «χαμαλοδουλειά», από τους λίγους θετικούς του χθεσινού αγώνα.
Βαθμολογία:  6,5/10

• Ντάλσιο:  Ο Πορτογάλος ακολούθησε την εικόνα της ομάδας. Σχεδόν ανύπαρκτος στο πρώτο ημίχρονο, προσπάθησε στο δεύτερο αλλά και πάλι μακριά από την εικόνα των πρώτων δύο αγώνων. Έχασε μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο για την ισοφάριση.
Βαθμολογία: 6/10

• Ντίαζ:  Εκτός αγώνα ο Ουρουγουανός,  προφανώς και δεν σταμάτησε ποτέ να τρέχει, αλλά είχε αρκετά λάθη, κακά γεμίσματα και γενικά δεν τον αισθάνθηκε η αντίπαλη άμυνα. Ίσως αντί να αντικατασταθεί αυτός θα έπρεπε να μετακινηθεί στον άξονα ως αντί-Λουσέρο.
Βαθμολογία: 5/10

• Αριγίμπι:  Άοσμος, κάτι που δικαιολογείται, βέβαια, αφού ο Ατρόμητος τον είχε κλείσει πολύ καλά. Γενικά δεν πήρε πρωτοβουλίες.

• Μοράρ:   Άλλη μια καλή εμφάνιση για τον Ρουμάνο, αν και παράδοξη, για 2ο σερί παιχνίδι έδειξε φοβερή διάθεση.  Στο πρώτο ημίχρονο δεν ξεχώρισε, λόγω και κακής τροφοδότησης, στο δεύτερο κατάφερε να γίνει απειλητικός. Είχε μία ακόμη κακή εκτέλεση φάουλ, μία μεγάλη χαμένη ευκαιρία(οριακά άουτ) και ένα μάλλον λανθασμένα ακυρωμένο γκολ.

• Ρομάν: Η πρώτη αλλαγή του Κάστρο, έδωσε «πνοή» στην επιθετική προσπάθεια του Παναιτωλικού, προσπάθησε να δημιουργήσει ρήγματα και βοήθησε μέχρι την κατάρρευση της ομάδας μετά το 2-0.
Βαθμολογία: 5,5/10

• Nτουάρτε και Καββαδίας αγωνίστηκαν λίγο και δεν μπορούν να κριθούν. Ο ένας μπήκε αντί του κουρασμένου Αριγίμπι και ο άλλος σαν δεύτερο φορ. Αμφότεροι δε φάνηκαν.

• Λούις Κάστρο: Περιμέναμε να δούμε τον Σιέστεντ αντί του Λουσέρο, για να πάρει και ο Άντριαν τις απαραίτητες ανάσες του, αλλά τελικά ο Πορτογάλος ξεκίνησε με την ίδια ενδεκάδα με την Α.Ε.Κ  με μόνη αλλαγή τον Μιμίτο αντί του Ταχάρ. Η μη χρησιμοποίηση  καθαρού κόφτη δείχνει ότι δεν βγαίνει αφού η ομάδα είναι πολύ σοφτ στο χώρο του κέντρου. Ο Παναιτωλικός βρέθηκε πίσω από το 1', οπότε δε μπορούμε να γνωρίζουμε τι πλάνα ακριβώς είχε ο Πορτογάλος. Η ομάδα σταδιακά ανέβηκε, πήρε μια ανούσια κατοχή και με μόλις τρεις τελικές κατάφερε να ακουμπήσει την ισοφάριση, αλλά αντί να μετρήσει το γκολ έγινε το 2-0. Κατάρρευση από εκεί και πέρα. Ο Κάστρο μάλλον παίζει τη θέση του στον αγώνα της Λαμίας, ένα ματς «τελικός» για πολλούς λόγους. Άμα δεν διορθώσει την κακή αμυντική λειτουργία (κατά κύριο λόγο) και την παραγωγή ευκαιριών κατά δεύτερον, τα πράγματα είναι δυσοίωνα...
Βαθμολογία:  4,5/10

Υ.Γ. 1:  ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, που παρά τις δυσκολίες που υπάρχουν, οικονομικές, εξωαγωνιστικές και... αγωνιστικές, έδωσε δυναμικό παρών (σχεδόν 200 άτομα) στο Περιστέρι. Τώρα για τις προσπάθειες κάποιων αθηναϊκών μέσων  να κάνουν το «άσπρο μαύρο» και να λένε για 30 άτομά και για συνθήματα κατά του προπονητή είναι τουλάχιστον ΓΕΛΟΙΕΣ. Τα συνθήματα είχαν ως αποδέκτη την διοίκηση και οι όποιες αναφορές στους παίκτες ήταν παροτρύνσεις του τύπου «ξυπνήστε».

Υ.Γ. 2:  Ο Κάστρο φέρει ευθύνες, μεγάλες μάλιστα, αλλά πλέον τίθεται και ζήτημα ποιότητας στην ομάδα, κυρίως στα μετόπισθεν, αφού οι υπόλοιποι παίκτες έδειχναν να φοβούνται και να αναμένουν το λάθος της άμυνας. Όπως τονίστηκε και χθες Κνετ, Κάστρο και οι υπόλοιποι δεν είδαν φως και μπήκαν.

Υ.Γ. 3Προσωπικά πιστεύω ότι όταν υπάρχει ένα τόσο προφανές πρόβλημα στον άσσο για να παραμένει παροπλισμένος ο Κυριακίδης υπάρχει σοβαρός λόγος. Τώρα αν υπάρχει κάποιος που πιστεύει ότι σε αυτήν την ομάδα δεν χωρούσαν ΤΣΟΚΑΝΗΣ, ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ ΚΑΙ ΜΗΤΣΑΡΑΣ ΧΑΝΤΑΚΙΑΣ υπάρχει μεγάλο πρόβλημα στην αντίληψη του ποδοσφαίρου.

Υ.Γ. 4:  Τελικός με Λαμία, όπως και πέρυσι, ευκαιρία η ομάδα να «σηκώσει κεφάλι». Η διοίκηση οφείλει να ζητήσει την μετακίνηση του αγώνα για το Σάββατο και ας μην γίνει δεκτή. Σε κάθε περίπτωση πιστεύουμε ότι ο κόσμος της ομάδας θα είναι εκεί.