Κυριακή, 20 Οκτωβρίου 2019

Μπάσκετ: Ποδαρικό με το δεξί για τον Παναιτωλικό

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του για το πρωτάθλημα της Α' Ε.Σ.ΚΑ.ΒΔ.Ε ο Παναιτωλικός, καθώς επιβλήθηκε του Π.Α.Σ Ναυπάκτου, με 73-70 στο κλειστό της Αερογέφυρας.
Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 22-17 στην πρώτη περίοδο, έχοντας μεγάλη ευστοχία στα τρίποντα. Το ημίχρονο βρήκε τον Τίτορμο προηγούμενο με 39-34, με τους Σταμούλη και Πάρδο να είναι καθοριστικοί. Σε ίδιο τέμπο συνέχισε η ομάδα της πόλης μας και στην τρίτη περίοδο, όπου έφτασε να προηγηθεί με 53-46, έχοντας μάλιστα για αρκετή ώρα διψήφια διαφορά. Η Ναύπακτος έκανε την αντεπίθεσή της, ωστόσο, στην τελευταία περίοδο και κατόρθωσε να ανατρέψει το σκορ, παίρνοντας προβάδισμα ενός πόντου. Οι τελευταίες φάσεις ήταν και αυτές που καθόρισαν το αποτέλεσμα, με τον Σταμούλη να κερδίζει φάουλ και να ευστοχεί στις κρίσιμες βολές για το 71-70, ενώ ο Πάρδος διαμόρφωσε το τελικό 73-70, μετά από κλέψιμο του Παναιτωλικού. Επόμενη αναμέτρηση, το προσεχές Σάββατο, 26/10, στο Δ.Α.Κ Αερογέφυρας, απέναντι στη Γ.Ε.Α (18:00 μ.μ)

Δεκάλεπτα: Α:22-17 Β:17-17 Γ:14-12 Δ:20-24
Παναιτωλικός (Σταμούλης): Αραχωβίτης 3(1), Πάρδος 13, Κουτρουμάνος 5(1), Σταμούλης Γιάννης 16(1), Μαυρομάτης 3(1), Σταμούλης Χρήστος 15(1), Τασούλης Χ. 2, Καλλιακμάνης 9, Τσάσσης 7

ΠΑΣ Ναυπάκτου (Σταθάτος): Βαφειάδης 11(1), Αλεξανδρής 18 (4), Μίχος 14, Ζαμπάρας 3(1), Σταμάτης 5, Ζησιμόπουλος 16(2), Σταθάτος Π. 2, Βαρελάς, Αναγνωστόπουλος, Κατίκας 1, Ασβεστάς.