Πέμπτη, 31 Οκτωβρίου 2019

Καρέ ψυχολογίας στη Ρόδο!

Την πρώτη του νίκη για φέτος πέτυχε ο Παναιτωλικός απέναντι στον Ιάλυσο, για το θεσμό του Κυπέλλου. Η ομάδα του Μάκη Χάβου πήρε το πρώτο της φύλλο αγώνα για τη σεζόν, στα πλαίσια του γύρου των 32 του Κυπέλλου, επικρατώντας με 0-4 στη Ρόδο και με τονωμένη ψυχολογία πηγαίνει για την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα απέναντι στον Αστέρα την Κυριακή.

Ο Μάκης Χάβος παρέταξε τον Παναιτωλικό σε 4-2-3-1. Ο Κνετ ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια, Σανιά και Μαρσιάλ παρέμειναν αμετακίνητοι στην άμυνα. Νέες παρουσίες ο Λιάβας στα στόπερ(!) και ο Παρράς στα αριστερά. Σιέστεντ και Τσιγγάρας στελέχωσαν τον άξονα, με τον Μιμίτο μπροστά τους. Αριγίμπι και Ντάλσιο στα δύο άκρα της επίθεσης, ενώ ο Αντμίρ Μπαΐροβιτς ξεκίνησε στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε με διάθεση να γίνει επιθετικός απ’ τα πρώτα λεπτά, ωστόσο η πρώτη καλή στιγμή ήρθε απ’ τους γηπεδούχους με το σουτ του Μαρτσάκη λίγο έξω απ’ τη μεγάλη περιοχή στο 11ο λεπτό, να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Κνετ. Η ομάδα του Μάκη Χάβου χωρίς να έχει απειλήσει έως τότε, στο 21ο λεπτό ευτύχησε να προηγηθεί χάρη στην προσπάθεια του Ντάλσιο που προσπάθησε να περάσει μπαλιά προς την μικρή περιοχή, εκείνη αλλοιώθηκε από τον Τερζίου και στρώθηκε στον Σίεστεντ που με ωραίο πλασέ έγραψε το 0-1. Ο Παναιτωλικός δε σταμάτησε εκεί και απείλησε κυρίως με μακρινά σουτ των Αριγίμπι και Τσιγγάρα στο 23’ και στο 27’ αντίστοιχα. Ο Αριγίμπι πήρε πολλές προσπάθειες πάνω του, ταλαιπωρούσε συνεχώς τους αντιπάλους του, ενώ και η κατοχή της μπάλας ήταν συντριπτικά υπέρ του Παναιτωλικού. Ο Κνετ στο 28ο λεπτό μπλόκαρε σταθερά το χτύπημα φάουλ του Νατσιόπουλου και στο επόμενο πεντάλεπτο τα σουτ των Αριγίμπι, Ντάλσιο και Μιμίτο απείλησαν την εστία του τερματοφύλακα του Ιάλυσου. Στο 38ο λεπτό σε εκτέλεση κόρνερ του Νατσιόπουλου η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Κνετ και πέρασε άουτ, ενώ στο διάστημα 42ο – 43ο λεπτό, ο Μπαΐροβιτς πρώτα με διπλή προσπάθεια κι έπειτα με ωραίο μακρινό σουτ έψαξε το δεύτερο γκολ , χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον Παναιτωλικό να δημιουργεί 8 τελικές έναντι 4 του αντιπάλου του, να ελέγχει απολύτως τον ρυθμό και να προηγείται με 0-1 χάρη στο γκολ του Σίεστεντ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς και το πρώτο, με την ίδια ενδεκάδα για τον Παναιτωλικό. Στην πρώτη απειλητική στιγμή ο Παρράς από τα αριστερά με σέντρα ακριβείας στο δεύτερο δοκάρι βρήκε τον Ντάλσιο που παρά το γεγονός ότι δεν έκανε καλά το πλασέ, σκόραρε με την μπάλα οριακά να περνάει τη γραμμή. Ο διαιτητής Τάσης το πήρε πάνω του και κατακύρωσε το γκολ, έτσι έγινε το 0-2 στο 53ο λεπτό. Στο 56ο λεπτό έπειτα από υποδειγματική κόντρα ο Μιμίτο έβγαλε σε πλεονεκτική θέση τον Αριγίμπι που απέναντι απ’τον Χειμωνέτο, πλάσαρε λίγο έξω, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 61’ με σουτ έστειλε ξανά τη μπάλα άουτ. Ο Παναιτωλικός κρατούσε εύκολα το σκορ και παράλληλα το μηδέν στην άμυνα, με τον Χάβο να ρίχνει στο παιχνίδι τον Ταχάρ αντί του Μαρσιάλ στο 62’ και τον Σίεστεντ να γυρίζει στο κέντρο της άμυνας. Ο εξαιρετικός Αλέξανδρος Παρράς με σέντρα σουτ στο 67’ έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ ο Αριγίμπι με εκτέλεση φάουλ στο 70’ , έστειλε την μπάλα στο κέντρο της εστίας του Χειμωνέτου, ο οποίος μπλόκαρε σταθερά. Στο επόμενο δεκάλεπτο έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, ενώ ο Μάκης Χάβος πραγματοποίησε δύο ακόμη αλλαγές, τον Φυτόπουλο αντί του Ντάλσιο (72’) και τον Ρομάν αντί του Μιμίτο (81’). Το τρίτο γκολ ήρθε στο 85ο λεπτό, με τον Ισπανό Χουάν Ρομάν να φεύγει ταχύτατα απ’τα δεξιά, από λάθος της άμυνας των γηπεδούχων, να μπαίνει στην περιοχή και να πλασάρει εύστοχα για το 0-3. Ο Παρράς στο 87ο λεπτό έπειτα από ωραίο συνδυασμό με τον Μπαίροβιτς νικήθηκε απ’τον Χειμωνέτο, ενώ το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 88ο λεπτό με το μακρινό σουτ του Ταχάρ να γράφει το τελικό 0-4! Τελευταία καλή στιγμή ήταν η εκτέλεση φάουλ του Αριγίμπι στις καθυστερήσεις, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Ευρεία νίκη για τον Παναιτωλικό, η πρώτη του σε επίσημο αγώνα έπειτα από 6,5 ολόκληρους μήνες. Η πρόκριση στην επόμενη φάση είναι δεδομένη, η ρεβάνς στις 4 Δεκεμβρίου στο Αγρίνιο.

• Η σοβαρότητα με την οποία πήγε ο Παναιτωλικός στη Ρόδο, φάνηκε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, σε κανένα σημείο δεν έδειξε χαλάρωση, δείγμα του πόσο ήθελε η ομάδα αυτή τη νίκη.
  • Η παρουσία του Αλέξανδρου Παρρά, ένα κανονικό αριστερό μπακ που έπαιζε πάνω στη γραμμή, έκανε προωθήσεις, σέντρες, τρεξίματα, συνδυασμούς, τα είχε όλα και κέρδισε ο Παναιτωλικός απ ‘τη σημερινή του παρουσία.
  • Τα τέσσερα γκολ, «ξεμπούκωσε» ο Παναιτωλικός, δημιουργώντας και πολλές τελικές, όλα αυτά δίνουν ψυχολογία για τη συνέχεια.
  • Το περιβραχιόνιο στον 20χρονο Τσιγγάρα, το τίμησε και με το παραπάνω ο νεαρός πραγματοποιώντας μία μεστή εμφάνιση.
  • Σε ένα παιχνίδι που ολοκληρώθηκε 0-4, με νίκη για την ομάδα μας, είναι δύσκολο να βρούμε αρνητικό, ωστόσο το πρώτο 20λεπτο αν και αναγνωριστικό, ήταν νωθρό για τον Παναιτωλικό.
  • Η δυσκολία να φτάσει η μπάλα στον επιθετικό της ομάδας μας, παρά τα τέσσερα γκολ που αυτή πέτυχε.
Καλή η διαιτησία του Γιώργου Τάση απ’την Ήπειρο, δεν υπήρξε κάποια δύσκολη φάση στον αγώνα, ωστόσο πήρε πάνω τη φάση με το γκολ του Ντάλσιο και φάνηκε ότι είχε δίκιο με τη μπάλα να περνάει τη γραμμή. Ο βοηθός σε μία περίπτωση έχει χάσει τον Μπαΐροβιτς που κακώς σημειώθηκε οφσάιντ.

Ο Αριγίμπι πήρε πάρα πολλές προσπάθειες σήμερα, ο διασκελισμός του και η εξαιρετική του τεχνική κατάρτιση φάνηκαν, όποτε έπαιρνε τη μπάλα ο Παναιτωλικός γινόταν όλο και πιο απειλητικός. Του έλειψε το γκολ, το κυνηγούσε συνεχώς, ωστόσο έπαιξε 90 λεπτά στο κόκκινο κι αυτό είναι θετικό δείγμα για τη συνέχεια.

Ο Παναιτωλικός έπρεπε να νικήσει για δύο λόγους. Αρχικά για την ψυχολογία της ομάδας, που απαιτούσε μία «ένεση» ώστε να τονωθεί. Κατά δεύτερον γιατί δεν υπάρχει καμία δικαιολογία να μην ληφθεί σοβαρά υπόψιν το Κύπελλο ως θεσμός για μία ακόμη σεζόν. Η ομάδα του Χάβου έβαλε «τσεκ» και στα δύο και πλέον κοιτά το παιχνίδι με τον Αστέρα όπου η νίκη είναι «μονόδρομος».