Κυριακή, 27 Οκτωβρίου 2019

Αφελής και... ηττημένος!

Μία ακόμη ήττα γνώρισε ο Παναιτωλικός, αυτή τη φορά από τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με σκορ 2-0. Δύο πέναλτι μέσα σε έξι λεπτά, το δοκάρι του Μαρσιάλ, η αποβολή του Μοράρ και το (οριακά) ακυρωθέν γκολ του Μπαΐροβιτς συνέθεσαν το... γνώριμο σκηνικό για τον Παναιτωλικό.

Αλλαγή διάταξης από το Μάκη Χάβο, που παρέταξε τον Παναιτωλικό σε 4-4-1-1. Γιαννακόπουλος στο τέρμα, Λουσέρο στα αριστερά, Σανιά στα δεξιά της άμυνας. Γιοβάνοβιτς και Μαρσιάλ τα δύο στόπερ. Σίεστεντ και Ταχάρ οι δύο που επιλέχθησαν στον άξονα, Ντάλσιο στα αριστερά του κέντρου, Τσιγγάρας, πρώτη φορά ως βασικός στα δεξιά. Ο Ντίαζ ξεκίνησε ως «ψευτο-εννιά» και ο Μοράρ μπροστά του.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Άρη να είναι πιο επιθετικός, ψάχνοντας το γκολ από νωρίς. Στο 4' οι Θεσσαλονικείς σκόραραν με τον Ντιγκινί αλλά το γκολ ορθώς ακυρώθηκε ως οφσάιντ με χρήση VAR. Η πρώτη μεγάλη φάση ήρθε στο 7' με γύρισμα του Κόρχουτ να διώχνει με υπερένταση ο Γιοβάνοβιτς. Στην πορεία της φάσης ο Γιαννακόπουλος παρενέβη, απομακρύνοντας τον κίνδυνο για τον Παναιτωλικό. Ο αγώνας είχε πολλά λάθη και ελάχιστες τελικές. Στο 22' ο Ντάλσιο έκανε λάθος στον άξονα που έδωσε την ευκαιρία στον Άρη να κερδίσει κόρνερ, μετά από παρέμβαση του Γιοβάνοβιτς. Από την εκτέλεσή του, ο Μπρούνο Γκάμα «τρύπωσε» στην άμυνα του Παναιτωλικού, με τον Ταχάρ να τον ανατρέπει. Ο Τσαγγαράκης υπέδειξε πέναλτι και ο Γκάμα που εκτέλεσε ο ίδιος την εσχάτη των ποινών έκανε το 1-0, στο 25'. Έξι λεπτά αργότερα, ο Χόρχε Ντίας υπέπεσε σε δεύτερο πέναλτι. Ο Ιντέγε αυτή τη φορά ήταν ο εκτελεστής και αυτός που διαμόρφωσε το 2-0 για τον Άρη. Ο Χάβος μετέτρεψε το σχηματισμό του Παναιτωλικού σε 4-2-3-1 και η πρώτη απειλητική στιγμή για τον Τίτορμο ήρθε με τον Μοράρ να κλέβει τη μπάλα, να τη γυρνά στον Ταχάρ, αλλά ο τελευταίος δεν πρόλαβε να σουτάρει. Με τον Παναιτωλικό να μην μπορεί να δημιουργήσει και να προσπαθεί κυρίως με σέντρες τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Μιμίτο πέρασε στο γήπεδο αντί του Τσιγγάρα. Ο Παναιτωλικός πίεζε και μετά από τρία απανωτά κόρνερ, κεφαλιά του Μαρσιάλ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Έμαν. Μέχρι το 60' η εικόνα του παιχνιδιού έδειχνε ότι η ομάδα του Χάβου θα διεκδικούσε για τα καλά την είσοδό της στο παιχνίδι, ωστόσο ο Μοράρ με εντελώς αχρείαστο και αψυχολόγητο φάουλ έξω από την περιοχή του Άρη άφησε την ομάδα με 10 παίκτες. Παρά το γεγονός ότι ο Παναιτωλικός έπαιζε με αριθμητικό μειονέκτημα διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και είχε σημαντικές ευκαιρίες με τους Σανιά και Λουσέρο. Ο Αριγίμπι πέρασε στο γήπεδο και λίγο αργότερα ο Μπαΐροβιτς. Η κούραση όπως ήταν λογικό έκανε την εμφάνισή της και ο Άρης έχοντας και τους χώρους δημιούργησε ορισμένες καλές ευκαιρίες, με τον Ιντέγε να χάνει τη μεγαλύτερη, μετά από λάθος του Γιοβάνοβιτς λίγο πριν το τέλος του αγώνα. Στο 92' ο Μπαΐροβιτς σκόραρε, έπειτα από πανέμορφη κούρσα του Αριγίμπι, αλλά ο Τσαγγαράκης με τη βοήθεια του VAR ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ. Η φάση για μία ακόμη φορά, όπως και στο Περιστέρι, είναι οριακή. Τελικό αποτέλεσμα, 2-0.

• Καλές παρουσίες από Σίεστεντ, Μιμίτο. Ειδικά ο δεύτερος έδωσε «πνοή» στην ομάδα με την είσοδό του στο γήπεδο.
  • Εμφανέστατη η βελτίωση της ομάδας στην επανάληψη, σε σημείο που δε φάνηκε ποτέ ότι ο Παναιτωλικός έπαιζε με δέκα παίκτες. Δυστυχώς, η ομάδα του Αγρινίου ήταν ήδη πίσω στο σκορ και δεν ήταν δυνατό με αριθμητικό μειονέκτημα να κυνηγήσει κάτι περισσότερο.

• Αδιάφοροι για ένα ακόμη παιχνίδι οι Μοράρ και Ντάλσιο. Ειδικά ο Πορτογάλος είχε πάρα πολλές λάθος μεταβιβάσεις, όντας εξαιρετικά... soft ξανά, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Αναφορικά με τον Ρουμάνο οι δικαιολογίες έχουν πλέον τελειώσει, καθώς σε σημείο που ο Παναιτωλικός κάνει την προσπάθεια να μπει εκ νέου στο παιχνίδι, κάνει ένα εντελώς αχρείαστο φάουλ και βλέπει τη δεύτερη κίτρινη.
  • «Άνευρος» εντελώς ο Παναιτωλικός καθ' όλο το πρώτο ημίχρονο. Μονίμως χαμένες διεκδικήσεις, εύκολα λάθη, μηδαμινή δημιουργία.
  • Τα ατομικά λάθη. Χαρακτηριστικά αναφέρουμε το εγκληματικό «γύρισμα» του Γιοβάνοβιτς προς το τέλος της αναμέτρησης, που παραλίγο να χρίσει σκόρερ τον Ιντέγε.
  • Δεν είναι δυνατόν μέσα σε 6' να γίνονται δύο πέναλτι. Ο Παναιτωλικός αδικεί τον εαυτό του δείχνοντας αφέλεια.

Μέτρια διαιτησία από τον Τσαγγαράκη. Σωστά ακυρώνεται το γκολ του Ντιγκινί στο ξεκίνημα του αγώνα με τον Φετφατζίδη να είναι εκτεθειμένος. Σωστή και η υπόδειξη στο πέναλτι του Ταχάρ στον Γκάμα, με τον Αλγερινό να ανατρέπει καθαρά τον παίκτη του Άρη. Ως προς το δεύτερο πέναλτι, ο Ντίαζ δεν φαίνεται να έχει πρόθεση να ανατρέψει τον αντίπαλό του αλλά έχοντας γλιστρήσει αυτό πράττει. Ο πειθαρχικός έλεγχος πήγε... περίπατο και μάλιστα μοιράστηκαν αρκετές κίτρινες κάρτες για φάουλ αλλά και για διαμαρτυρίες. Ορθώς αποβάλλεται ο Μοράρ με δεύτερη κίτρινη. Οριακή η φάση με το γκολ του Μπαΐροβιτς, με τον Παναιτωλικό να βρίσκεται μονίμως «στον τοίχο» στις οριακές φάσεις. Κατά της θα υποδειχθούν όλες, υπέρ της τίποτα.

Ο Ζοάν Μαρσιάλ είναι αμυντικός ποιότητας. «Βράχος» στην άμυνα, παραλίγο να χριστεί και σκόρερ αλλά το δοκάρι του στέρησε την ευκαιρία. Μία ακόμη πολύ καλή παρουσία από τον Γάλλο, που δείχνει να είναι ίσως ο μοναδικός σταθερός σε απόδοση παίκτης της ομάδας μέχρι τώρα.

Ο Παναιτωλικός στο πρώτο ημίχρονο είχε πάρα πολύ κακή εικόνα. Ασταθής στην άμυνα, δίχως να μπορεί να δημιουργήσει την παραμικρή απειλή επιθετικά. Δίχως να δεχθεί (και δίχως να κάνει βέβαια) τελική κατόρθωσε να βρεθεί στο ημίχρονο πίσω στο σκορ με 2-0, με δύο πέναλτι. Η αμυντική αδυναμία και αφέλεια της ομάδας στοιχίζει σοβαρά. Κακά τα ψέματα, ο Παναιτωλικός δίνει δικαιώματα. Ο Άρης δεν παρουσίασε τίποτα το ιδιαίτερο και κατάφερε να πάρει το τρίποντο στηριζόμενος στα ατομικά λάθη της ομάδας μας. Για πόσο ακόμη θα χάνει βαθμούς ο Τίτορμος από ατομικά λάθη; Απορίας άξιο...

Για το φωτογραφικό υλικό ευχαριστούμε θερμά το Φωτογραφείο Δερβίσης.