Παρασκευή, 18 Οκτωβρίου 2019

Η προϊστορία του Παναιτωλικός - Α.Ε.Λ. στη μεγάλη κατηγορία (vids)

Φτωχή είναι η προϊστορία των αγώνων με τη Λάρισα στο Αγρίνιο, στο πλαίσιο της μεγάλης κατηγορίας. Στα 2 ματς που έχουν διεξαχθεί στο «κλουβί», ο Παναιτωλικός μετρά ισάριθμες νίκες. Πιο αναλυτικά:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-Α.Ε.Λ. 2-1 (06/11/16)

Μια πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Παναιτωλικός κόντρα στη Λάρισα. Η ομάδα μας ήταν καλύτερη στο 1ο ημίχρονο, αλλά δεν απειλούσε σοβαρά, μέχρι να πάρει το όπλο του ο Ουάρντα. Ο Αιγύπτιος ,αρχικά, απείλησε στο 38' με σουτ εκτός περιοχής και την μπάλα να βρίσει στη ρίζα του δοκαριού. Ένα λεπτό αργότερα, ο ίδιος παίκτης έκανε όμορφη προσπάθεια από αριστερά και σούταρε εκτός περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Ξενοδόχοφ. Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με ψυχρολουσία. Στο 54', οι φιλοξενούμενοι αναπτύχθηκαν υπέροχα από τα αριστερά και ο Ναζλίδης δε δυσκολεύτηκε να ισοφαρίσει. Η ομάδα μας ανέβηκε στο γήπεδο αλλά κυριεύθηκε από άγχος. Στο 71' στάθηκε και πάλι άτυχη, όταν η κεφαλιά του Τομανέ βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι. Τελικά, η είσοδος των Κλέσιο, Μαρκόφσκι έδωσε φτερά στην ομάδα. Ο ταχύτατος εξτρέμ, μάλιστα, έβγαλε την ασίστ για το 2-1 στο 85'. Ο Μαρκόφσκι εκμεταλλεύτηκε την υπέροχη σέντρα και σκόραρε με υποδειγματική κεφαλιά.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-Α.Ε.Λ. 3-1 (26/11/17)

Όμορφο παιχνίδι στο Αγρίνιο, πιο παθιασμενος και νικητής ο Παναιτωλικός. Η ομάδα μας μπήκε δυνατά έχοντας την κατοχή και προηγήθηκε στο 12' με τον Μοράρ, σε μια φάση που η άμυνα του αντιπάλου ενήργησε ερασιτεχνικά. Το 2-0 ήρθε στο 34'. Ο Μάζουρεκ πέτυχε ένα γκολ ποίημα: υποδεχόμενος την μπάλα πίσω από το κέντρο, διέσχισε όλο το γήπεδο και μόλις βρέθηκε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή εξαπέλυσε έναν αριστερό «κεραυνό», με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Μπόζοβιτς. Το 2ο ημίχρονο δεν άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς. Ο Λεοζίνιο μείωσε σε 2-1 στο 49΄ και άγχωσε τον Παναιτωλικό. Παρ'όλα αυτά, η ομάδα μας δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και κλείδωσε τη νίκη με ωραία ατομική ενέργεια και σουτ του Ρόσα στις καθυστερήσεις.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-Α.Ε.Λ. 2-2 (11/2/19)

Στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, ο Παναιτωλικός υποδέχθηκε την Α.Ε.Λ. Η τροπή του παιχνιδιού «έδειχνε» ότι οι Αγρινιώτες θα είχαν ένα ήσυχο απόγευμα. Στο 42' ο Παναιτωλικός προηγούταν ήδη 2-0, με τα γκολ του Μάζουρεκ στο 24' και του Μπαΐροβιτς στο 42'. Η ολοκληρωτική κυριαρχία του Τίτορμου, ωστόσο, ανατράπηκε πλήρως στην επανάληψη. Στο 62', από σέντρα του Ντέλετιτς, ο Φατιόν πήρε την κεφαλιά από τον Μιχάι στην «καρδιά» της άμυνας, κάνοντας το 2-1. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 68', ο Λιάβας υπέπεσε σε παράβαση εντός περιοχής, με τον Φωτιά να καταλογίζει το πέναλτι. Ο Φατιόν μετουσίωσε σε γκολ την «εσχάτη των ποινών»,  διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.