Σάββατο, 26 Οκτωβρίου 2019

Η προϊστορία του Άρης-Παναιτωλικός στη μεγάλη κατηγορία (vids)

Σχετικά «φτωχή» είναι η προϊστορία των αναμετρήσεων των 2 ομάδων στα πλαίσια της πρώτης κατηγορίας. Συγκεκριμένα, σε 5 συναντήσεις στο Κλεάνθης Βικελίδης, ο Άρης μετρά 2 νίκες, ο Παναιτωλικός 1, ενώ 2 ματς έχουν λήξει ισόπαλα.

Οι 2 πρώτες αναμετρήσεις μεταξύ Άρη και Παναιτωλικού απαντώνται τις σεζόν 75'-76' και 76'-77'. Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν με 6-1 και 2-0 αντίστοιχα. Για τη Superleague, έχουμε τα εξής αποτελέσματα :

AΡΗΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-0 (18/11/11)

Θετικό αποτέλεσμα για τον Παναιτωλικό μέσα στην έδρα του Άρη. Η ομάδα μας παρατάχθηκε με αμυντικούς προσανατολισμούς, έκλεισε σωστά τους χώρους και κινδύνεψε, ουσιαστικά, μόνο σε 2 περιπτώσεις (δοκάρι μετά το φάουλ του Νέτο στο 21' και άστοχο τελείωμα του Σολτάνι με το γόνατο από τα 2 μέτρα). Ο Παναιτωλικός από την άλλη, έβγαινε στην κόντρα με Καμαρά και Χαριστέα αλλά οι τελικές τους προσπάθειες ήταν αναιμικές. Δίκαιη η «λευκή» ισοπαλία.
ΑΡΗΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-0 (29/03/13)

Την χρονιά επιστροφής του στη Superleague, ο Παναιτωλικός κατάφερε να φύγει αλώβητος από το «Χαριλάου». Ο Άρης κυνηγούσε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στους καλά κλεισμένους Αγρινιώτες. Στο 1ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν αρκετά πιεστικοί και απείλησαν την εστία του Ράφαελ, με αποκορύφωμα το δοκάρι στο 32'. Στο 2ο ημίχρονο οι Θεσσαλονικείς απειλούσαν κυρίως με μακρινά σουτ, χωρίς ευτυχή κατάληξη για αυτούς. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη, έκαναν αισθητή του παρουσία τους μετά το 70' και θα μπορούσαν να «κλέψουν» τη νίκη με τις ευκαιρίες του Καμαρά και , κυρίως, του Μπόγιοβιτς, τις οποίες εξουδετέρωσε αποτελεσματικά ο κίπερ Διούδης. Η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα έγινε στην εκπνοή, σε μια φάση που η άμυνα του Παναιτωλικού βρέθηκε σε «τρικυμία» αλλά δεν το πλήρωσε.
ΑΡΗΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-2 (15/12/18)

Tο συγκεκριμένο παιχνίδι για πολλούς ήταν το pick της περσινής σεζόν για τον Παναιτωλικό. Η ομάδα του Δέλλα πήγαινε στο Χαριλάου έχοντας να αντιμετωπίσει έναν Άρη που έφερε τον τίτλο του φαβορί. Πριν καλά καλά συμπληρωθούν δέκα λεπτά αγώνα ο Καμαρά κυριολεκτικά διέλυσε το γόνατό του (από τότε μέχρι και σήμερα δεν έχει αγωνιστεί ακόμη). Στο 13' ο Γιουνές πέτυχε το δοκάρι του Κυριακίδη. Ο Παναιτωλικός σταδιακά ανέβηκε και ο Μοράρ στο 26' εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα του Δεληζήση. Ο Κούεστα τον ανέτρεψε και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι, αποβάλλοντας τον κίπερ του Άρη. Ο Μάζουρεκ ωστόσο αστόχησε και το 0-0 παρέμεινε. Στο 38' ο Ματίγια είδε τον Κυριακίδη να λέει «όχι» σε θεαματικό σουτ του. Το ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο μηδέν. Ο Αλέξανδρος Μαλής, ωστόσο, ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στον Παναιτωλικό στο 62', όταν βρέθηκε μόνος στην περιοχή του Άρη μετά από εκτέλεση κόρνερ. Οι γηπεδούχοι, μην έχοντας περιθώρια, ανέβηκαν και κατάφεραν να βρουν την ισοφάριση με τον Ντιγκινί στο 71'. Ο Μάζουρεκ απείλησε στο αμέσως επόμενο λεπτό για να έρθει εν τέλει η «λύτρωση» με το απευθείας κόρνερ του Λουσέρο στο 75'. Ο Άρης πίεσε πάρα πολύ στα τελευταία λεπτά ο Παναιτωλικός κατάφερε με σπουδαίες επεμβάσεις του Κυριακίδη να φύγει νικητής από το Χαριλάου.