Παρασκευή, 22 Νοεμβρίου 2019

Η προϊστορία του Παναιτωλικός-Παναθηναϊκός στη μεγάλη κατηγορία (vids)

Οριακά υπέρ του Παναθηναϊκού γέρνει η πλάστιγγα της προϊστορίας του Παναιτωλικός-Π.Α.Ο στο Αγρίνιο. Συγκεκριμένα, σε 9 αναμετρήσεις οι Αγρινιώτες μετρούν 2 νίκες, 3 ματς έχουν λήξει ισόπαλα και 4 φορές έχουν ηττηθεί.

Τα 2 πρώτα ματς έλαβαν χώρα τις σεζόν 75'-76' και 76'-77', με σκορ 2-3 (υπέρ των «πρασίνων») και 0-0 αντίστοιχα. Σε επίπεδο Superleague, τα αποτελέσματα είναι τα εξής:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 1-1 (04/01/2012)

Σε ματς με τρομερό φινάλε εξελίχθηκε η αναμέτρηση με το «Τριφύλλι», την 1η σεζόν του Παναιτωλικού στη Superleague. Στο 1ο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο έχοντας ως κύριο εκφραστή των επιθετικών τους ενεργειών τον Κλέιτον. Από την άλλη, οι Αγρινιώτες έκαναν κάποιες υποψίες ευκαιριών με τον Ανρί Καμαρά. Το 2ο ημίχρονο συνεχίστηκε μ τον ίδιο ρυθμό και ο ΠΑΟ απείλησε πρώτος και πάλι με τον Κλέιτον, αλλά ο Μπλάζιτς βρισκόταν σε ετοιμότητα. Και φτάνουμε στο 63', όταν Καμαρά και Ρότσα συνεργάστηκαν άψογα, με τον 2ο να κόβει την άμυνα του αντιπάλου στα 2 με μαγική μπαλιά. Ο Καμαρά εκμεταλλεύτηκε τόσο την πάσα, όσο και την ταχύτητα του, απέφυγε τον αντίπαλο κίπερ και «έγραψε» το 1-0, βάζοντας φωτιά στο Αγρίνιο. Από εκεί και πέρα, ο Παναιτωλικός φαινόταν να ελέγχει το παιχνίδι και μετά την απίστευτη επέμβαση του Μπλάζιτς στο τετ-α-τετ με τον Τοτσέ στο 86', όλοι πίστευαν ότι το ματς τελείωσε. Ο Ισπανός φορ των πρασίνων, όμως, είχε διαφορετική άποψη και στην εκπνοή «εκτέλεσε» τον Μπλάζιτς, προκαλώντας «έμφραγμα» στους Αγρινιώτες. Χάθηκε, λοιπόν, ένα τρίποντο, που ενδεχομένως να άλλαζε εντελώς την οδυνηρή εξέλιξη αυτής της σεζόν.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 1-0 (05/01/2014)

Μεγάλη νίκη της ομάδας μας απέναντι στον Παναθηναϊκό, στο καυτό «κλουβί». Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και κυριάρχησαν κατά κράτος στο 1ο ημίχρονο, πιέζοντας ασφυκτικά τον αντίπαλο και απειλώντας με Γκάλο, Θεοδωρίδη και Καμαρά. Η υπεροχή μετουσιώθηκε σε γκολ στο 29', με τον συνήθη ύποπτο Ανρί Καμαρά. Ο Σενεγαλέζος φορ έπαιξε το «1-2» με τον Μπακάκη και πλάσαρε ψύχραιμα τον Καπίνο κάνοντας το 1-0. Στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πατάνε καλύτερα στο γήπεδο ελέγχοντας τον ρυθμό. Οι «πράσινοι» άρχισαν να ξυπνούν μετά το 70', αλλά τόσο η αμυντική γραμμή, όσο και ο κίπερ Ράφαελ βρίσκονταν σε ετοιμότητα, κρατώντας το 0, ενώ ο Μπακάκης απώλεσε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 2-0 προς το τέλος του ματς. Το πολυπόθητο «τρίποντο» ήρθε, τελικά, συνοδευόμενο από μια εξαιρετική εμφάνιση.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 0-1 (04/12/2014)

Καταπληκτικό ματς στο Αγρίνιο, νικητές στις λεπτομέρειες οι «πράσινοι». Ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος στο 1ο ημίχρονο και στο 1ο ημίωρο έχασε σωρεία ευκαιριών (κυρίως με τον Πέτριτς) για να ανοίξει το σκορ. Ο κίπερ Ράφαελ και η αστοχία όμως, κράτησαν το 0. Μετά το 30' οι Αγρινιώτες ανέβασαν την απόδοση τους και απείλησαν διαδοχικά με τους Φωτάκη, Κάπελ και Μαρτίνεζ. Ο τελευταίος, μάλιστα, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Στιλ. Το ημίχρονο έκλεισε με ένα ακόμα δοκάρι, αυτήν τη φορά από τον Πέτριτς. Στο 2ο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε και η μοναδική κλασσική ευκαιρία ανήκε στους φιλοξενούμενους, με τον Ράφαελ να λέει «όχι» στον Μπούι σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ στο 57'. Τελικά, τον «γόρδιο δεσμό» της Παναιτωλικής άμυνας έκοψε ο Πέτριτς, σκοράροντας με κεφαλιά μετά από κόρνερ στο 81'.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 1-2 (24/08/2015)

Τζάμπα ήττα για τον Παναιτωλικό, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της σεζόν 15'-16'. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι σε 2 περιπτώσεις με τον Καρέλη, αλλά ο Στεφανάκος βρισκόταν σε ετοιμότητα. Οι γηπεδούχοι είχαν σε καλή βραδιά τον Κάπελ που αρχικά απείλησε με ωραίο σουτ και τελικά στο 40' βρήκε δίχτυα. Πιο αναλυτικά, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι μετά το σπρώξιμο του Ταυλαρίδη στον Ουάρντα, ο Στιλ απέκρουσε την εκτέλεση του Πάουλο, αλλά ο Κάπελ πήρε πανέξυπνα το ριμπάουντ ανοίγοντας το σκορ. Στο 2ο ημίχρονο η κατάσταση άλλαξε. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τον Καρέλη στο 51' μετά από τραγικό λάθος του Στεφανάκου, ενώ στο 81' ο Μπέργκ μετά από ασυνεννοησία Κούσα και Παπάζογλου σε μακρινή μπαλιά, έκανε το 1-2.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 0-0 (24/09/2016)

Ψυχωμένη εμφάνιση από τον Παναιτωλικό που απέσπασε την ισοπαλία από το σύνολο του Στραματσόνι. Ο Μαντζουράκης έριξε το βάρος στην άμυνα και η ομάδα του ανταποκρίθηκε περίφημα απέναντι στην επιθετική γραμμή των πρασίνων. Τα «καναρίνια» μπλόκαραν ολοκληρωτικά την ανάπτυξη του Παναθηναϊκού και απειλούσαν τακτικά με κύριους εκφραστές τον Τομανέ και τον Ουάρντα. Παρόμοιο το σκηνικό και στα δύο ημίχρονα, με τις όποιες προσπάθειες του «τριφυλλιού» να πέφτουν πάνω στον εξαιρετικό Κυριακίδη. Τελικό αποτέλεσμα η λευκή ισοπαλία, 0-0.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 2-0 (23/09/2017)

Από τις κορυφαίες εμφανίσεις της σεζόν για τον Παναιτωλικό. Το γήπεδο... «έγερνε» από το ξεκίνημα με την ομάδα του Χάβου να μπαίνει φουλ επιθετικά και να πιέζει σε όλο το γήπεδο τον Παναθηναϊκό που τα είχε χαμένα. Το σκορ άνοιξε με μαγικό γκολ ο Μάζουρεκ, μετά από ωραία ενέργεια του Φάρλει από τα αριστερά. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, χάνοντας ορισμένες καλές ευκαιρίες στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Κλέσιο το πήρε «επ' ώμου». Ο Μοζαμβικανός έχασε κλασσικές ευκαιρίες στο 49' και στο 56', με τον Παναθηναϊκό να ψάχνει το γκολ. Ο Μαρινάκης απώλεσε κι αυτός μεγάλη ευκαιρία στο 59'.Το 2-0 ήρθε από τρομερή ενέργεια του Ρότσα και τελείωμα του Κλέσιο στο 65'. Μία ακόμα μεγάλη ευκαιρία χάθηκε από τον ίδιο στο 87'. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε νικητή τον Παναιτωλικό σε ένα ματς που κυριάρχησε.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 0-1 (30/01/2019)

Μετριότατη εμφάνιση του Παναιτωλικού, αποτελεσματικός ο Παναθηναϊκός και μια εύκολη ήττα στο Αγρίνιο, που θα μπορούσε να αποφευχθεί, ειδικά μετά την αποβολή του Κάτσε. Και στα 2 ημίχρονα οι καλές ευκαιρίες ήταν ελάχιστες. Ο Μακέντα απείλησε πρώτος στο 3' αλλά αστόχησε από ευνοϊκή θέση κι ο Μαλής απάντησε με όμορφη γυριστή κεφαλιά στο 27' με τον Διούδη να αντιδρά εντυπωσιακά. Το γκολ για τους «πράσινους» ήρθε στο 32', μετά από εξαιρετική συνεργασία των Χατζηγιοβάνη και Μακέντα και τελικό αποδέκτη τον Μπουζούκη, που δε δυσκολεύτηκε να σκοράρει προ κενής εστίας. Στο 2ο μέρος ο Παναιτωλικός ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ο Μάζουρεκ κέρδισε την αποβολή του Κάτσε στο 59', αλλά δεν μπόρεσε ποτέ να φτάσει με αξιώσεις την αντίπαλη εστία...