Κυριακή, 1 Δεκεμβρίου 2019

«Καλπάζει» το μπάσκετ, νίκησε και τη Νικόπολη!

Δε σταματά πουθενά η «αρμάδα» του κόουτς Σταμούλη! Ο μπασκετικός Παναιτωλικός πήρε μία ακόμη νίκη, αυτή τη φορά απέναντι στη Νικόπολη, επεκτείνοντας το σερί του. Στο 80-71 το τελικό σκορ για την ομάδα μας.

Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε δυναμικά από την πρώτη περίοδο, παίρνοντας «κεφάλι» στο σκορ με 24-17. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν αλλά με ένα σερί 11-0 ο Τίτορμος πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 49-38.

Η ομάδα μας διατήρησε καθ' όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου τα «ηνία» της αναμέτρησης, με το τελικό 80-71 να έρχεται πιο εύκολα από ότι φαίνεται. Για τον Παναιτωλικό ξεχώρισαν για μία ακόμη φορά οι «Διόσκουροι», Χρήστος και Γιάννης Σταμούλης, με 28 και 14 πόντους αντίστοιχα. Σημαντική και η συνεισφορά των Τσάσση και Πάρδου, με 14 και 12 αντίστοιχα.

Επόμενη αγωνιστική ο Παναιτωλικός θα έχει θεωρητικά εύκολη αποστολή απέναντι στον Πήγασο (Δ.Α.Κ Αγρινίου 7/12 και ώρα 16:00), ενώ ακολουθούν τα παιχνίδια «φωτιά» με τον πρώτο της βαθμολογίας Λέοντα Μεσολογγίου και τον Α.Ο. Βόνιτσας.

Δεκάλεπτα: 24-17, 49-38, 63-52, 80-71

Παναιτωλικός (Σταμούλης): Αραχωβίτης 2, Πάρδος 12, Θεοδωρόπουλος, Σταμούλης Γ. 14, Σταμούλης Χ. 28, Τασούλης 8, Καλλιακμάνης 2, Τσάσσης 14

Νικόπολη Πρέβεζας: Φραγκούλης 6, Βαβέτσης 17, Καραστάθης 18, Τζήμας, Παπαμιχαήλ 3, Βασιλειάδης 17, Μουσγάς 8, Μίχος Ι. 1, Ρεμπής 1